Günün Tarihi:29 Ekim 2020

2023 hedefi 1.8 milyar


Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, 8 yılda Sakarya için 1 milyar lira değerinde altyapı yatırımı yaptıklarını açıkladı.

Kanalizasyon ağları

Başkan Toçoğlu, “Şehrimizin 16 ilçesinde dev yatırımlar ile Sakarya’nın altyapı geleceğini inşa ediyoruz. Şehrimizin güneyinden kuzeyine doğusundan batısına hizmet ulaştırıyoruz. Yeni içmesuyu hatları, kanalizasyon ve yağmursuyu ağları, yüksek teknoloji arıtma tesisleri, dev barajlar ve elektrik santralleri ile Sakarya’yı daha da yaşanılabilir bir şehir haline getirebilmek adına çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

8 yılda 1 milyar yatırım

Başkan Zeki Toçoğlu, “Göreve geldiğimiz 2009 yılından bu yana şehrimizin altyapısı için çok önemli yatırımlar yaparak Sakaryalı hemşerilerimizin hizmetine sunduk. 8 yılda 1 milyar liralık altyapı yatırımı yaptık. Şuanda devam eden altyapı yatırımlarımızın tutarı 420 milyon lira. Planladığımız yatırımların toplam maliyeti ise 517 milyon. İlçelerimizde kurduğumuz akıllı şebeke sistemleri ve yüksek teknoloji arıtma tesisleri ile Sakaryalıların musluklarına dünyanın en kaliteli sularından birini ulaştırıyoruz” dedi.  

2023 yatırımları

Başkan Toçoğlu, “Entegre atıksu sistemleri ile şehrimizin atıksularını dünya standartlarında arıtıyoruz. Sakarya’da ilk sayılabilecek yağmursuyu çalışmaları ile şehrimizin yağmursuyu ağını güçlendiriyoruz. Yeni yatırımlar ile 2023 yılına kadar 1,8 milyarlık altyapı yapmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Bir ilki gerçekleştiriyoruz

Konuşmasının devamında Başkan Toçoğlu, “Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ADASU HES’i inşa ettik. Tesis ile devreye alındığı 2013 yılından bu yana yaklaşık 28 milyon lira değerinde elektrik ürettik. Bir ilki daha gerçekleştirdik ve 100 milyon lira yatırım yaparak şehrimizin güneyinde Akçay Baraj Projesi’ni hayata geçirdik” dedi.  

Sapanca Gölü alternatifi

Başkan Toçoğlu, “40 milyon metreküplük içmesuyu potansiyeli ve 12 megavat kurulu gücü ile içmesuyu anlamında Sapanca Gölü’ne alternatif oluştururken aynı zamanda şehrimizin enerji üretim kapasitesini en az 2 katına çıkaracak. Yeni bir proje ile de şehrimizin kuzeyinde Çamdağı Barajı’nı inşa edeceğiz. Şehrimiz için hayata geçirdiğimiz ilklerle Sakarya’yı içmesuyu kaynakları ile çevreliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Güvenle içilebilen

Başkan Toçoğlu, “SASKİ tarafından 17 milyonluk yatırımla Serdivan Hızırilyas Tepesi’nde inşa edilen Türkiye’nin en modern arıtma tesislerinden biri olan Hızırilyas İçmesuyu Arıtma Tesisi ile Sakarya’yı çeşmelerinden güvenle su içilebilen nadir şehirlerden biri haline getirdik. Şehrimizin birçok noktasından inşa ettiğimiz yeni arıtma tesisleri ile vatandaşlarımıza ulaştırdığımız suyun kalitesini üst noktalara çıkardık” dedi.  

Garanti altına alıyoruz

Başkan Toçoğlu, “Karasu ve Kocaali ilçelerimizde 450 kilometrelik yeni içmesuyu hatları inşa ediyoruz. Bölgenin içmesuyu geleceğini garanti altına alıyoruz. Toplamda 60 milyonluk yatırımla Serdivan ve Erenler ilçelerimizin tüm içmesuyu altyapısını yenileyerek vatandaşlarımıza ulaştırdığımız suyun kalitesini güvence altına alıyoruz. Kayıp kaçak oranını dünya standartlarına indiriyoruz” dedi.

Sorunsuz hale getirdik

Başkan Zeki Toçoğlu, “Şehrimizin güneyi için de çok ciddi yatırımlar yaptık. Pamukova inşa ettiğimiz 81 kilometrelik yeni içmesuyu hattımızı yakında devreye alıyoruz. Taraklı ve Geyve ilçelerimizin merkezinde yaptığımız altyapı çalışmaları ile bölgenin altyapısını sorunsuz hale getirdik. İki ilçemizin yüksek kesimlerinde yer alan 33 mahalle içinde 45 milyon lira değerinde dev bir içmesuyu yatırımını hayata geçirdik” dedi.

Yüksek teknolojiyle

Başkan Toçğolu, “Taraklı için kanalizasyon ağları inşa ettik. Pamukova ve Geyve’de kurduğumuz yeni kanalizasyon ağları ile iki ilçemizin tüm atıksularını toplayarak yüksek teknoloji ile donatılmış Pamukova-Geyve Atıksu Arıtma Tesisinde dünya standartlarında arıtıyoruz. Bölge için hayata geçirdiğimiz dev yatırımlar ile vatandaşlarımıza kaliteli içmesuyu ulaştırırken Sakarya Nehri’ne güneyden atıksu karışmasını önledik” dedi.

Akyazı ve Hendek

Başkan Toçoğlu, “Akyazı Kuzuluk Mahallemizde toplamda 20 milyon liralık yatırım yaparak hem içmesuyu hem kanalizasyon altyapısını sorunsuz hale getirdik. Akyazı Keremali İçmesuyu Projesi de bir ilk olma özelliği taşıyor. 18 kilometrelik hat ile 5 mahallemize kaliteli içmesuyu ulaştırırken hat üzerine kuracağımız HES ile bölgede enerjide üreteceğiz. Hendek ilçemizde etaplar halinde son derece modern içmesuyu hatları inşa ettik, yenilerini de inşa ediyoruz. İlçemize ikinci bir arıtma tesisini de kazandırıyoruz” dedi.  

Akçay suyu ulaştı

Başkan Toçoğlu, “Sapanca’da yüksek kesimlerde yer alan 11 mahallemizin hatlarını yeniledik. Akçay bölgesinden yeni bir isale hattı inşa ederek, Sapancalı hemşerilerimizin musluklarına Akçay’ın suyunu ulaştırdık. Bölgeye kazandıracağımız Memnuniye İçmesuyu Arıtma Tesisi ile de suyun kalitesini daha da yukarılara taşıyacağız. Sapanca ilçemizde ki kanalizasyon ağımızın da son etabını tamamlıyoruz. Yanık kanalizasyon hattımızı da devreye alarak ilçemizin atıksularını Karaman Atıksu Arıtma Tesisine ulaştıracağız” dedi.  

Karadeniz kıyısında

Başkan Toçoğlu, “Sapanca Gölü’nden temin ettiğimiz içmesuyunu yüksek teknoloji ile arıtarak Karadeniz kıyılarına, Kaynarca ilçemize ulaştırdık. Kaynarcalı hemşerilerimiz musluklarından birinci sınıf içmesuyu içiyor. Hayata geçirdiğimiz diğer proje ile de Kaynarca’nın 41 mahallesine daha Sapanca Gölü suyunu ulaştıracağız. 50 kilometrelik hattı yakında tamamlıyoruz” diye konuştu.

120 kilometrelik

Başkan Toçoğlu, “Ferizli ve Söğütlü ilçelerimizi de sağlam altyapı ile buluşturuyoruz. 45 milyon lira değerindeki dev yatırım ile iki ilçemize 120 kilometrelik yeni kanalizasyon hatları inşa ederken Söğütlü ilçemize 40 kilometrelik içmesuyu hattı kazandırıyoruz. Projemizin tamamlanmasıyla iki ilçemizde yaşayan vatandaşlarımız inşallah altyapı anlamında uzun yıllar hiçbir sorun yaşamayacaklar” dedi.

Şehrimiz için çalışıyoruz

Başkan Toçoğlu, “33 milyon lira değerindeki yatırım ile Karapürçek ve Akyazı Küçücek Mahallemiz için yeni içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu hatları inşa ediyoruz. 212 kilometreyi bulacak yeni hatlar ile Karapürçekli ve Akyazı Küçücekli hemşerilerimizi sorunsuz altyapı ile buluşturuyoruz. Sakarya’nın 16 ilçesinde tüm mahallerimizde yaptığımız altyapı yatırımları ile şehrimizin bugünü ve yarınını inşa ediyoruz” diye konuştu. 

27 Eylül 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 716 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU