Günün Tarihi:9 Mayıs 2021

Kadın çiftçiler çoğalıyor


Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, son yıllarda tarımdaki kadın çiftçi sayısının az da olsa artış gösterdiğini söyledi. Daha da artış beklediğini belirten Bayraktar, “Traktörlerde kadın çiftçilerimizi artık daha çok görüy

Tedbir almalıyız

İleriki süreçte de kadın çiftçi sayısında artış beklediklerini belirten Bayraktar, "Bugün tarım sektörünün yüzde 46,5'i kadınlardan oluşuyor. Yaklaşık 2 milyon 678 bin bayan tarımda çalışıyor. Tarım göç veriyor ama daha ziyade tarımdaki erkekler göç ediyor. Tarımda çalışan erkekler büyük şehirlere gidiyor. Öyle anlaşılıyor ki biz önümüzdeki yıllarda tarımda üretimi bayan çiftçiler üzerinden sağlayacağız. Bu nedenle gerekli tedbirleri almamız lazım" şeklinde konuştu.

Kadınlara eğitim

Bayraktar, artık birçok işletmede kadınların aktif görev aldığına dikkati çekerek, "İşletmelere gittiğimizde erkeklerin şehre göç etmesi nedeniyle kadınların işi yürüttüğünü görüyoruz. Traktörlerin tepesinde kadın çiftçilerimizi artık daha çok görüyoruz. Bu durumu gördüğümüz için projeksiyonumuzu ona göre yapıyoruz. Tarımın geleceği çiftçi kadınlarımızda. Kadın çiftçi eğitim programlarına önem veriyoruz. Kadınlarımızın, teknolojiyi nasıl kullanacakları, girdi maliyetleri, üretim teknikleri, toprağın işlenmesi gibi konularda eğitilmesi gerekiyor. Bunları yapamazsak tarımda hedeflerimize ulaşmamız mümkün değil" değerlendirmesinde bulundu.

Yıpranma payı

Tarım sektöründe çalışan kadınların yüzde 94,3'ünün sosyal güvenlik kaydının olmadığına işaret eden Bayraktar, çalıştıkları, üretim yaptıkları halde sosyal güvenlik çatısı altında görünmediklerini vurguladı.  Pozitif ayrımcılık yapılmadığı sürece kadınları kayıt dışılıktan kurtarmanın mümkün olmadığına dikkati çeken Bayraktar, "Tarımda kayıt dışı rakamlarını da azaltmamız mümkün değil. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan, tarım sektöründe çalışan bayanların primlerinin yüzde 50'sinin devlet tarafından ödenmesini talep ediyoruz. Çiftçiler sıcağın altında, zor şartlarda üretim yapıyorlar, bu nedenle yılda 120 gün yıpranma payı istiyorlar” dedi. 

28 Eylül 2017 , Perşembe Bu haber toplam 655 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU