Günün Tarihi:28 Mart 2020

Evini yapana aylık 745 TL


Sakarya Valiliği “Riskli” olarak tespit edilen bütün yapıların destek ve muafiyetlerden yararlanacağını açıkladı. Bu kapsamda vatandaşa 18 ay süre ile 745 TL kira yardımı yapılacak.

18 ay kira

Sakarya Valiliği’nden riskli binalarda oturan vatandaşlara maddi destek yapılacağı açıklaması yapıldı. Ülke genelindeki bütün binaların, 6306 sayılı Kanun kapsamına girdiği belirtilen açıklamada, “Binanın bulunduğu yere, deprem bölgesine, bina yaşına bakılmaksızın “Riskli” olarak tespit edilen bütün yapılar, Kanun kapsamında sağlanan destek ve muafiyetlerden faydalanacaklardır. Riskli binada ikamet eden maliklerine, talepleri doğrultusunda 18 ay boyunca kira yardımı yapılmakta veya bina maliklerine bankalardan kullanacakları kredilerde, kredi faiz desteği sağlanmaktadır” denildi.

 

125 bin TL kredi

Riskli binalarda bağımsız birimi bulunan konut ve işyeri sahipleri, bağımsız bölüm başı en fazla 125 bin TL’ye kadar kredi faiz desteğinden yararlanabildiği belirtilirken, “Birden fazla bağımsız bölüm sahibi malikler ise en fazla 5 bağımsız bölüm için toplamda 625 bin TL’ye kadar kredi kullanabilmektedirler. Kredi geri ödemeleri, en fazla 2 yıl anapara geri ödemesiz ve en çok 10 yıl vadeli olarak gerçekleştirilmektedir. Kredi faiz desteklerinde Bakanlıkça sağlanan faiz desteği oranı konut yapımında % 4, işyeri yapımında % 3'ü olarak belirlenmiştir” bilgileri verildi.

 

Harçlardan muaf

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi; “Malikler için 2017 yılında ilimiz için 18 ay boyunca 745 TL, kiracılar için ise bir defaya mahsus bin 490 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca Kanun uyarınca yapılacak olan işlemler, noter harcı, tapu harcı, belediyelerce alınan harçlar (riskli yapının ruhsatlı olması halinde), damga vergisi, veraset ve intikal vergisi, döner sermaye ücretleri gibi ücretlerden muaf tutulacaklardır.”

 

459 adet yapı

İlimizde kanunun yürürlüğe girdiği andan günümüze dek 459 adet yapının riskli yapı tespiti yapılarak kanunun sağladığı avantajlardan faydalanmalarının sağlandığı ifade edilirken, “Yine ilimizde kentsel dönüşüm faaliyetleri kapsamında 623 bin 523 TL kira yardımı ödemesi yapılmıştır. Vatandaşlarımız kentsel dönüşüm hakkında daha ayrıntılı bilgiye, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden, http://www.csb.gov.tr/gm/altyapi/ internet sitesinden ve ALO 181 Çevre ve Şehircilik Bilgilendirme hattından ulaşabilirler” denildi.

 

Risk testi

Kamuoyunda Kentsel Dönüşüm olarak da bilinen 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun, 31/05/2012 tarihinde yürürlüğe girdiğini hatırlatan açıklamada, “Kanun, afet riski altındaki alanlar ile riskli yapıların dönüşümünü sağlayarak, ülke genelinde sağlıklı, güvenli yapılar ve yaşanılabilir çevreler oluşturmak maksadıyla çıkarılmıştır. Vatandaşlarımızın Kanunun sağladığı imkânlardan faydalanabilmesi için öncelikle binalarının risk tespitini yaptırmaları gerekmektedir. Risk tespiti, maliklerden herhangi birinin tapu ve kimlik fotokopisi ile yapacakları müracaatlar üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca lisanslandırılmış kurum veya kuruluşlarca yapılmaktadır” denildi. 

30 Eylül 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 640 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU