Günün Tarihi:31 Ekim 2020

Sezaryen oranları nasıl azalır?


Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliğiyle Hatay Antakya’da sezaryen oranlarının azaltılmasına yönelik sempozyum düzenlendi.

Sempozyum

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Ayşe Güler Okyay ile Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Arif Serhan Cevrioğlu'nun önderliğinde Hatay Atakya’da “Sezaryen oranlarını nasıl azaltırız” konulu sempozyum düzenlendi.

Önem

Sempozyumun açılış programına, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Cahit Özer ve Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir’in yanı sıra ebeler ve doğum uzmanları katıldı. Programın açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya, bu tür toplantıların önemine vurgu yaptı.

Gebelik

Toplantıda gebelik, doğum ve sezaryenle ilgili güncel konularda çeşitli sunumlar yapıldı. MKÜ’den Doç. Dr. Kenan Dolapçıoğlu, Doç. Dr. Ayşe Güler Okyay ve Yrd. Doç. Dr. Oya Soylu Karapınar; Sakarya Üniversitesi'nden Prof. Dr. A. Serhan Cevrioğlu, Prof. Dr. Orhan Ünal, Prof. Dr. Selçuk Özden ve Yrd. Doç. Dr. Hilal U. Yuvacı konuşma yaptı. Toplantının son bölümünde, sezaryen oranlarının nasıl düşürülebileceği tartışıldı.

Bilinçlenme

Normalde hayat kurtarıcı bir ameliyat olan sezaryenin gereksiz yere yapıldığında anne ve bebek ölümlerinde artışa yol açtığı gibi, anne ve bebek sağlığını da pek çok yönden olumsuz etkilediği belirtildi. Günümüzde her 2 doğumdan birinin sezaryenle yapıldığını ifade edilirken, bu durumun düzeltilmesi için hem hekimlere, hem de topluma görevler düştüğü vurgulandı. Konuyla ilgili hekimlerin ve ebelerin bilgilerinin güncellenmesi yanında gebe eğitimi ile anne adaylarının bilinçlendirilmesi gerektiğinin altı çizildi.

30 Eylül 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 1202 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU