Günün Tarihi:24 Haziran 2021

Taraklı’da intihar semineri


Sakarya İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce, ‘10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü’ kapsamında Taraklı’da Hisar Konağı’nda seminer düzenlendi.

İstatistikler

Sakarya İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce Taraklı Hisar Konağı’n da resmi kurum personellerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Psikiyatrist Dr. Barış Işıloğlu, bu günün 2003 yılından bu yana düzenlendiğini ve intihar eğilimi olan kimselerin yardım almalarını kolaylaştırmak ve toplumdaki duyarlılığın artırılması için yapıldığını belirterek, Dünya Sağlık Örgütü’nün sayfasında 12 Eylül itibariyle istatistik veriler yayınlandığını ifade etti.

Ne yapılabilir?

Işıloğlu, “Bu önlemler doğrultusunda neler yapılabilir; Gerçekler yansıtılırken sağlık otoriteleri ile birlikte çalışılabilir, tamamlanmamış intihar ifadesi kullanılmalı. Yalnızca ilgili veri ve bilgilere yer verilmeli. Yardım hatları ve toplum kaynakları hakkında bilgi sağlanmalı. Fotoğraflar ve notlar yayınlanmamalı. Detaylara yer verilmemeli. Basit nedenler sunulmalı. Dini yapılara yer verilmemeli. Suçlama tarzı paylaşımlar yayılmamalı” şeklinde aktardı.

Sebepler

Sakarya’da intihar vakaları erkeklerde ateşli silahlarla ve asılmak yöntemi ile olurken kadınlarda hap içme olarak belirlendi. Son zamanlarda Sakarya’da orta yaş intihar sebeplerine değinildiğinde ise, kişinin yaşadığı fiziksel, psikolojik ve ülke geneli sorunların etmen olduğu gözlemlendi. Türkiye de tamamlanmamış intihar oranı yüz bin de 0.4 iken, biz dahil tüm Müslüman ülkelerde diğer ülkelere göre inanç ve diyanetin etkisiyle daha az olduğu belirtildi.

40 saniyede bir

Işıloğlu, “Dünyada 800 bin tane intihara bağlı ölüm olduğunun anlatıldığı toplantıda, zamana yayılınca her 40 saniyede bir intihara bağlı ölüm olduğu vurgulandı. 15-29 yaş arası ölüm sebeplerine bakıldığında ise, 2. sırada intihar yer alıyor. Aslında bu kadar yaygın olması da ciddi bir sorun olduğu belirtilirken, tamamlanmamış intihar vakalarında da en çok kadınların ön planda olduğu görülüyor. Sebebi ise erkeklere oranla kadınların daha duygusal ve depresyon gibi duyguların iki kat fazla olması olarak değerlendiriliyor” dedi.

2 Ekim 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 881 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU