Günün Tarihi:21 Haziran 2021

Özkoç’tan bakana tepki


CHP Sakarya Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Engin Özkoç, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin Sakarya Depremi’ni anarak, “100 yıl boyunca bu depremlerin olduğunu bile bile bizler neden bunun önlemini alıp da rahat etmiyoruz ki” şeklind

Soru önergesi

“Bu soruya yanıt vermesi gereken, vatandaş olarak bizler değil, Bakan’ın bizzat kendisidir” diyen Özkoç, soruyu, Özhaseki’nin cevaplaması istemiyle Meclis’e yazılı soru önergesi olarak sundu. Özkoç, Meclis Genel Kurulu’nda da önce gün söz alarak, tepkisini dile getirdi.

Utanmadınız mı?

Özkoç yaptığı yazılı açıklamada, “Sayın Bakan, Sakarya Depreminden bahsederken ve akıl verirken, yüzünüz hiç kızarmadı mı? Hiç mi utanmadınız? Vicdanınız hiç mi sızlamadı?

Sakarya’ya saygı duymuyorsanız, depremde yaşamını yitiren deprem şehitlerimize de mi saygınız yok! Şimdi cevap verin. Diyorsunuz ki; “Adapazarı depreminde 17 bin kişi hayatını kaybetti. 100 yıl boyunca bu depremlerin olduğunu bile bile, toprağın altında hareket olduğunu bile bile bizler neden bunun önlemini alıp da rahat etmiyoruz ki” dedi.

Dilimizde tüy bitti

Öçkoç, “Sahiden sayın bakanım, vatandaş olarak biz de merak içindeyiz neden gereken önlemleri almıyorsunuz. Dilimizde tüy bitti, aşındırmadığımız kapı kalmadı. Sahiden neden yıkılma tehdidi altındaki 21 okulu yıkmıyorsunuz. Neden 39 okulu güçlendirmiyorsunuz. Dahası neden 190 okul binasının deprem güvenliğini bile ölçmediniz. Aradan geçen 17 yıla rağmen Sakarya’nın bina envanterini neden çıkarmadınız. Neden şehirdeki toplam bina sayısını bile bilmiyoruz. Deprem analizleri hakkında ise hiçbir fikrimiz yok. Neden halkımızın önüne koyacağınız bir deprem planınız yok” dedi.

400 orta hasarlı

Özkoç, “Sahi neden 400 orta hasarlı binayı hala yıkmadınız, şehir merkezindeki riskli yaklaşık 2 bin 500 çok katlı bina ortada duruyor? Bu soruların yanıtını bizim mi vermemiz gerekiyor Sayın Bakan, sizin mi? Bizim, vatandaş olarak aramızda para toplayıp yıkım işlerini halletmemizi, binaları sayarak envanter çıkarmamızı, kafa kafaya verip plan mı hazırlamamızı bekliyorsunuz? Gerçekten Sayın Bakan, bizden ne bekliyorsunuz?” diye sordu.

Bölük pörçük

Özkoç, “Dünyanın her yerinde depremle mücadele siyasi irade işidir. 15 yıldır siyasi iktidarı elinizde bulunduruyorsunuz. 15 yılda deprem önlemi için Sakarya’da ve Türkiye’nin diğer riskli bölgelerinde ne yaptınız? Birkaç bölgede, bölük pörçük yürüttüğünüz kentsel dönüşüm, rant paylaşımının bir adım ötesine geçebildi mi? Riskli ancak rant için elverişsiz alanları, planların dışında kim itti?” diye sordu.

Deprem için harcandı

Özkoç, “1999 depremi sonrasında deprem yaralarını sarmak, önlem almak için getirilen, cebimizden ödediğimiz Deprem Vergilerine ne oldu? Eski parayla 60 katrilyon lirayı aşan bu gelirin kaç kuruşu deprem için harcandı? Bu paranın 135 trilyonunu, yani yeni parayla 135 milyar lirasını Sakarya’ya aktarsanız, tüm çocuklarımızın okullardaki can güvenliği sağlanacak, bilmiyor musunuz? Tüm belgeleri Milli Eğitim Bakanınızın elinde, valinizin bilgisinde, siz deprem çalışmasından sorumlu Bakan olarak bilgi sahibi değil misiniz?” şeklinde sordu.

Önlemler alacak mısınız?

Özkoç, “Bu soruların hiçbirine yanıt vermeden, halka serzenişte bulunamazsınız. Topu halka atarak, vebalden kurtulamazsınız. Hizmet makamındasınız, siyasi güç sahibisiniz; sorunumuz ortada, çözüm ortada, olması gereken kaynak ortada. Bugün cevap bekleyen tek soru var; Halkımızın canını koruyacak önlemleri alacak mısınız, almayacak mısınız!” dedi. 

7 Ekim 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 813 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU