Günün Tarihi:6 Mayıs 2021

‘Vatandaş asildir’


Çeşitli temaslarda bulunmak ve muhtarlarla buluşma toplantısı nedeniyle Sapanca’yı ziyaret eden Vali İrfan Balkanlıoğlu, Kaynarca’da sülünlerin doğaya salınma programına da katıldı.

Çeşidi bol memleket  

İlk olarak Sapanca’ya geçen Vali Balkanlıoğlu, Kaymakam Vekili Adem Yazıcı ve Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer'den turizm faaliyetleri, projeler ve hizmetler hakkında brifing aldı. Kamu Kurum ve Kuruluşları  yöneticilerinin de eşlik ettiği ziyaretler sonrası Halk Eğitim Merkezi Salonunda Sapanca’da görev yapan muhtarlarla buluşan Vali Balkanlıoğlu, büyük merkezlere yani ekonomisi çok güçlü olan İstanbul ve İzmit gibi şehirlere çok yakın olması sebebiyle Sakarya’nın çok avantajlı bir yer olduğunu belirterek, "Sakarya’da hem ağır sanayi hem de tarımın her çeşidi var, mesela 100 bin ton civarında fındık üretimi ile Ordu'dan sonra burası ikinci yer. 40 bin ton ayva, 25-30 bin ton üzüm ve 150 bin ton civarında mısır da üretiliyor” şeklinde konuştu.

Turizm şehri

Sapanca Türkiye'nin en güzel yerlerinden biri diyen Vali Balkanlıoğlu, “ Turizm alanında potansiyeli yüksek. Hem dağ hem de yayla turizmi var. Ormanı, ırmakları, gölü ve doğal güzellikleriyle dolu dolu bir ilçemiz. Dolayısıyla burada çalışmak isteyene yapacak iş çok. Her açıdan sizlerle beraber seçilmiş ve atanmışlar olarak hepimiz devletimizin aynı kökünden üreyen dallar gibiyiz ve bizler halkımıza hizmet için varız. Vatandaş asildir, işin başıdır, devlete bütün imkânları sağlayan, vergi veren, devleti ayakta tutan asli unsurlardır. Bu makam ve mevkilerin tamamı da vatandaşa hizmet için ihdas edilmiştir. Sizleri de vatandaşlarımız seçti, dolayısıyla siz de kamu kurum ve kuruluşları ile sizi seçen insanlar arasında köprü vazifesi üstleneceksiniz” diye belirtti.

Dilek ve şikayet bürosu

Ziyaretler sonrası muhtarlarla bir araya gelen İrfan Balkanlıoğlu, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız ve İçişleri Bakanımız muhtarlarla ilgili bizlere bir büro oluşturun, onların istek, dilek ve şikâyetlerini öncelikle ele alın diye talimat verdiler. Rahmetli Valimiz Recep Yazıcıoğlu ile 4 sene beraber çalışmıştım.  Ben de o zamanlar Kaymakamlık yapıyordum ve onun o zamanlar vatandaşla iç içe, halka yakın ve sorunları çözmek için uğraş verdiği yapıya son yıllarda daha çok rastlıyoruz.  Ben bu devirde Vali, Kaymakam olup da halkın arasında olmayan, onların dertlerini dinlemeyen birisinin hala var olduğunu zannetmiyorum" diye ifade etti.Muhtarların sıkıntıları ve görüşlerini dinleyerek sorunların çözümü için istişarelerde bulunan Balkanlıoğlu, tüm taleplerin değerlendirileceğini de belirtti.

Kaynarca ziyareti

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Sapanca programı sonrası Kaynarca’ya Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce düzenlenen, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü tarafından yetiştirilen sülünlerin Acarlar Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahasındaki sülün yerleştirme programına katıldı. Aşırı avlanma, doğadaki bazı dengelerin bozulması nedeniyle bu bölgede kendiliğinden üreyen, çoğalan ve yayılan türlerin azaldığını belirten Vali Balkanlıoğlu, “Bugün herkesin eline bir tüfek alan umursamaz bir tavırla hayvanları avlıyor. Hâlbuki bu hayvanlar Allah’ın bize bir lütfu, doğamızın, tabiatımızın bir süsü ve aynı zamanda bir denge unsuru.”

Güzellikleri koruyalım

Üretilen sülünlerden bugün 1000 tanesini doğaya saldıklarını belirten Vali Balkanlıoğlu, “ Bölge halkından ricamız bu güzellikleri korumaları, kendi yetiştirdiği hayvanlar gibi göz kulak olmaları, telef olmalarına fırsat vermemeleridir. Çünkü bunlar hem bölgemizin bir güzelliği, hem turizm potansiyelini arttıran bir değer ve aynı zamanda doğanın bir denge unsurudur. Çünkü bu hayvanların mevcudu azaldıkça ‘Kırım Kongo’ diye bir hastalıkla yüzleşmek zorunda kalıyoruz. Bir çok hastalığa neden olan bu keneler insanların ölümüne bile sebep olabiliyor. Av ve yaban hayatını da korumak adına çalışmalar yapan Orman Bakanlığımıza, Milli Parklar Bölge Müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

11 Ekim 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 769 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU