Günün Tarihi:8 Mayıs 2021

‘İsrafı önlemeliyiz’


Sakarya İl Koordinasyon Kurulunun 2017 yılı 3. dönem toplantısı, Vali irfan Balkanlıoğlu başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda yapıldı.

Genel değerlendirme

Toplantıya Vali Yardımcıları, ilçe kaymakamları, Büyükşehir Belediye Başkanlığı yetkilileri, belediye başkanları, bölge ve il müdürleri ile kurul üyeleri katıldı. Toplantının açılışında 2017 yılı içerisinde bugüne kadar yapılan çalışmalar, faaliyetler ve yatırımların artık belli olmaya başladığını belirten Vali Balkanlıoğlu, genel değerlendirmelerde de bulundu.

Çözüm önerileri

Vali İrfan Balkanlıoğlu yönetiminde gerçekleşen İl Koordinasyon toplantısına tüm ilçe kaymakamları, kamu daire müdürleri ve yetkilileri katıldı. Sektörel gelişmelerin ve yatırımların değerlendirilmesi, sorun ve çözüm önerilerinin sunulduğu toplantıda kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonun sağlanmasına yönelik adımlar konuşuldu.

İlk üç sırada

2017 yılı yatırımlarını değerlendiren Balkanlıoğlu, “Toplam proje tutarı 7 milyar 147 milyon TL. olup, 2016 yılı yatırımlarının proje tutarı ile karşılaştırdığımızda % 8’lik (522 milyon TL.) bir artış meydana gelmiştir. Toplam proje tutarını sektörlere göre incelediğimizde; sırasıyla Ulaştırma sektörü 4 milyar 156 milyon TL., Diğer Kamu Hizmetleri sektörü 1 milyar 294 milyon TL. ve Tarım sektörü 658 milyon TL. ile ilk üç sırayı almaktadır” dedi.

2017’de 461 proje

Balkanlıoğlu, “2017 yılı yatırımlarımızın toplam ödeneği 1 milyar 284 milyon TL’dir. Toplam ödenek miktarını sektörlere göre incelediğimizde; sırasıyla Diğer Kamu Hizmetleri sektörü 652 milyon TL., Eğitim sektörü 172 milyon TL. ve Ulaştırma sektörü 126 milyon TL ile ilk üç sırayı paylaşmaktadır. İlimizin 2017 yılı yatırım programında yer alan 461 projeye, III. Dönem itibariyle tahsis edilen 1 milyar 284 milyon TL. ödeneğin 618 milyon TL’si harcanarak % 49 nakdi, % 54 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Toplantı dönemi itibariyle 461 projemizden; 105’i tamamlanmış, 241’i devam etmekte, 37’si ihale aşamasında olup, 78 projeye ise hazırlık çalışmaları devam ettiğinden henüz başlanılamamıştır” dedi.

Yerinde takip edilmesi

Vali Balkanlıoğlu, “Yeni projelerin hayata geçirilmesi bakımından çalışmaların sıkı ve yerinde takip edilmesi gerekmektedir. Toplantı gündemimiz gereğince; toplantımızın bundan sonraki bölümünde kurum ve kuruluşların yöneticileri Sakarya ili genelinde yürüttükleri yatırım, hizmet ve çalışmalarının yanı sıra yapmayı planladıkları projeleri değerlendireceğiz” dedi.

Müteahhitlere takip 

Daire müdürlerine gelen şikayetler doğrultusunda gözdağı veren Vali İrfan Balkanlıoğlu Sakarya’da istikrarın sağlanmasına ve düzenli bir istikrar oluşması gerektiğine değindi. Aynı zamanda müteahhitlerden yana sorun yaşadıklarını dile getiren Balkanlıoğlu, “Yapılan ihaleler müteahhitlere bırakılmış takip edilmiyor. Ahlaksız müteahhitlerle baş etmek çok zor, bunun için mücadele etmeliyiz” şeklinde belirtti.

İsraf önlenmeli

İlçe kaymakamlarının ve kamu kurum ve kuruluşlarının katıldığı, ilgili yöneticilerin brifing raporu verdiği toplantıda; Biz batıdan zengin değiliz diyen İrfan Balkanlıoğlu, “ Devletimizin kaynaklarıyla sağlanan ve o imkanları ilimizde yatırıma dönüştürdüğümüz koordinasyon ve işbirliği sağlanan bir toplantıdayız. Sakarya’nın kamu israfı var ama bu Türkiye genelinde var. Biz batıdan zengin değiliz. Kurumlar arası koordinasyonsuzluk ve gereksiz yatırımlar nedeniyle, gereksiz israflar sebebiyle ekonomi kötüye gidiyor. Bazen yapılan binalar kullanılmaz. Buraya, şuraya şu yapılmalı diye sürekli yukarısı sıkıştırılır. Ama yapıldıktan sonra kullanılmaz. Bu derece israf olmasa belki bir Türkiye daha olurdu. Bizde bu israfı önlemek için koordine olmalıyız” dedi.

Kamu hizmetleri

81 il valisiyle bir araya gelerek toplantılar yapan Bakanlarımızın özellikle; kamuda israfın önüne geçileceği, hatta ve hatta zaruri olmadıkça hiçbir taşıt aracının alınmayacağı, kamu binasının yapılmayacağı, eğitim, sağlık ve güvenlik ile ilgili harcamalar dışında konfor arttırıcı şeylerden kaçınılması gerektiğini kendilerine belirttiklerini ifade eden Vali Balkanlıoğlu, “Memleket sevgisini kalbinde taşıyan bizim gibi insanların, kamu hizmetlilerinin, görevlilerinin daha hassas ve titiz olması lazım. Her tür israftan, her tür gereksiz harcamadan kaçınmamız gerekir” dedi.  

Kaynak ayrılmışsa

Vali Balkanlıoğlu, “Ayrıca, bir işin yapılması için bir ödenek ya da kaynak ayrılmışsa, onun ileriye gitmemesi de büyük israftır aslında. Yüzde 80’i, 90’ı tamamlanmış bir bina bir türlü bitirilemiyor, ihaleler ve ihale sonrası iyi takip edilmiyor, geciktiriliyor ve ihale mevzuatından kaynaklanan birçok sorun ortaya çıkıyor. Bunlar hem israfa giriyor hem de vatandaş hizmetten yararlanamıyor” dedi.

Gereksiz yatırım

Vali Balkanlıoğlu, “Bazen böyle koordinasyon noksanlığından dolayı yapılan trilyonlarca liralık masraf çöpe gidiyor. Kurumlar arasında koordinasyonsuzluk yaşanması veya aynı konuda farklı kurumların iş yapması, gereksiz yatırımlara sebep olabiliyor. Aslında bakarsanız o kadar büyük israflar var ki; kamuda eğer bu kadar israf olmasaydı, Türkiye’den bir ülke daha olurdu, hatta dış borcumuz hiç olmazdı” diye konuştu.

Yatırımları izlemek 

Kurul üyelerinin devlet adına hareket eden kişiler olduğunu belirten Vali Balkanlıoğlu, yapılan yatırımları izlemek, denetlemek, sıkıntıları gidermekle görevli ve yetkili olduklarını ifade ederek, bu yetkilerin kullanılmasının zaruri olduğunu da beyan etti.

SEDAŞ’a uyarı

Kaymakamların ve katılımcıların sorularını dikkate alan Vali Balkanlıoğlu elektrik konusunda yaşanan sıkıntılarla ilgili SEDAŞ’ı uyardı. Özellikle gezileri sırasında en çok şikayetin elektrikten geldiğini ve vatandaşların arızaların zamanın da yapılmadığını ileten Balkanlıoğlu, yaptığı yatırımları aktarmak için konuşan SEDAŞ Müdürlüğü Şebeke Müdürü Gökhan Öztürk’e, “Bir dahaki gezilerde sizi de götüreceğim” dedi. 

Validen destek

Kurumların projesini dinleyen ve hepsiyle derinlemesine ilgilenen Vali Balkanlıoğlu, eğitim konusunda hiçbir masraftan kaçınılmayacağını söyleyerek, “Eğitim için kaynak ayıran projeler yapan ülkeler her zaman öndedir.  Eğitimde inşallah Sakarya çok iyi noktalara gelecek. Öncelik hedefimiz ikili eğitimi ve eğitim önündeki tüm engelleri tamamen kaldırmak. Engelleri kaldıralım ki mazeret kalmasın. Birleştirilmiş sınıfları da ayırmalıyız. Sakarya’da eğitimde donanım noksanlığından kurtulmalıdır” şeklinde konuştu. 

Su depoları sorunları

SASKİ Genel Müdürlüğü’nden katılan yetkilinin anlattığı su depoları ile ilgili olan projelerde Vali İrfan Balkanlıoğlu, gezileri sırasında su depolarının su kaçırmasında koku yapmasından şikayet aldığını bu yüzden incelenmesini istedi.

Brifing raporu

Sakarya Valliği’nce gerçekleşen İl Koordinasyon toplantısına katılan ve kaymakamların sorularını yanıtlayan kamu kurum yetkilileri yaptıkları çalışmalarla ilgili brifing raporu verdi. Öncelikle, Kara Yolları Bölge Müdürü İbrahim Halil Akgündüz, yaptığı çalışmaların tek tek raporlandırarak sundu. 2017 yılında toplam 37 milyon harcama yapıldığını aktaran Akgündüz, karayolları ile ilgili çalışmaların bir kısmının bittiğini bir kısmının hala devam ettiğini belirtti.

Gölet ve sulama

Devlet Su İşleri 3. Bölge müdürlüğü brifing raporunda, 7 gölet ve 7 sulama inşaatının devam etmekte olduğunu 16 projenin çalışmalarının sürdüğünü söyledi. TCDD Bölge Müdürlüğü yetkilisi ise 7 milyar 147 bin lira yatırım yapıldığını aktardı. Daire müdürleri kaymakamlar kendi alanlarıyla ilgili sunumlar yaparak bilgi verdiler.

19 Ekim 2017 , Perşembe Bu haber toplam 879 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU