Günün Tarihi:29 Eylül 2020

Töre’den 50 okul müjdesi


Sakarya Valiliği İl Koordinasyon toplantısına katılan ve yapılan projelerle ilgili brifing raporu sunan Sakarya Milli eğitim Müdürü Pervin Töre AKOY(Arsa Karşılığı Okul Yapım) projesinin müjdesini verdi.

Proje 3 yılda bitecek

Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü AKOY projesinde Sakarya’da 3 yılda 966 derslik 50 yeni okul yapılacak. Bu projenin Sakarya’ya toplam maliyeti 335 milyon TL’dir.3 yıl içerisinde Sakarya’da AKOY (Arsa Karşılığı Okul Yapım) projesini  gerçekleştireceklerini aktaran Müdürü Töre, “ Sakarya’mıza 966 derslikli 50 okul kazandıracağız. Bu projenin hedefi tekli eğitime tamamen geçilmesi ve eğitimdeki karışıklığın giderilmesidir. Maliye Bakanlığı, Devletin hazinesinden ve vatandaşın arazilerini alıp okul yapacak. Bu şekilde sorunsuz arsalarda tespit edilip okul yapımı için Milli eğitim Bakanlığına devredilecek. Sakarya’da bu sorunsuz arsa projesi kapsamında 6. sırada yer aldı. AKOY projesi kapsamında Türkiye genelinde toplamda 25 bin derslik yapılacak” dedi.

‘Biz Anadolu’yuz’

AKOY projesi dışında ‘Biz Anadolu’yuz Projesi’ni anlatan Müdür Töre ilimizi tanımak için Kars ve Erzincan’dan 800 öğrencinin geleceğini söyledi. Biz Anadolu’yuz projesi  İç İşleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında gerçekleşen protokol ile başlatıldı. Bu proje ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki  21 ilden seçilecek öğrencilerin illere giderek, kültürel etkileşim olacak diyen Töre, “ 15 yaş altı çocuklarımız kardeşlik aşılamak kültürel değerleri kazandırmak ve terör gibi zarar verici olaylardan uzak tutmak için Kars ve Erzincan 800 öğrenci Sakarya’ya gelecek 2 gün 3 gece kalacaklar. 800 öğrenciden Sakarya’ya Kars’tan 500 öğrenci Erzincan’dan da 300 öğrenci gelecek. 1. grup Kars’tan 27 Ekimde 2. grup Erzincan’dan 3-5 Kasım’da gelecek. Gelen misafir öğrenciler Sakarya’yı gezip yeşilini doğasını eğitimini ve kültürünü tanıyacaklar” şeklinde belirtti.

19 Ekim 2017 , Perşembe Bu haber toplam 668 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU