Günün Tarihi:17 Mayıs 2021

Türk-İş taleplerini açıkladı


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Harun Karacan’ın önceki gün geldiği ilimizde STK’lar ile yaptığı istişare toplantısı sonrasında Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman taleplerini açıkladı.

Sıkıntılar açıklandı

19 Ekim tarihinde Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan STK Başkanları ile bir toplantı düzenledi. Toplantının ardından yazılı bir açıklama yapan Türk-İş İl Temsilcisi ve Demiryol-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Cemal Yaman, “Yapılan bu toplantıda ülke, şehrimiz ve çalışma hayatımızın sorunlarını aktarma fırsatı bulduk. Toplantıya katılan Türk-İş'e bağlı Şube Başkanları İle birlikte konuları tespit ederek sıkıntılarımızı dile getirdik. Ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Suriye ve Kuzey Irak'taki problemleri yakinen takip ediyoruz. Alınan kararlar çerçevesinde hükümeti destekliyoruz. FETÖ ile yapılan mücadelenin başından beri bir bütün olarak yanında olduğumuzu ancak sapla samanı karıştırmamak devlete karşı yeni düşmanlar çoğaltmamak gerektiği buna misal olarak ise Tüvasaş'ta çalışan ve KHK ile işten atılarak hapishaneye koyulan Ahmet Demirci adlı üyemizin daha mahkemeye çıkmadan hapisten salındığı fakat işe dönemediğini gösterebiliriz” dedi.

Sorun kadro yok

Çalışma hayatında birçok önemli sorunlarımızın var diyen Başkan Yaman, “ Bunların başında; vergi adaletsizliği geliyor. Ocak ayında % 15 vergi ödeyen bir işçi aralık ayında % 27 vergi ödüyor. Bu suretle her işçi yılda 1 maaşını kaybediyor, ikramiyelerden SSK primi kesilmesi nedeniyle 34 maaş kaybediyorlar. Vergide adaletin mutlaka sağlanması gerek. Ülkemizde 1 milyon taşeron çalışıyor ve bunların en büyük problemi kadroya geçmek. Başbakanımızın sözüne güvenerek umutlu olduğumuzu ve bu arkadaşlarımızın işçi olarak kadroya geçmelerini istediğimizi, örgütlenmede siyasetin ve bürokrasinin müdahalesinin kalkması gerektiğini, çalışanların istedikleri sendikaya özgürce üye olabilmelerini, ülkemizde işsizliğin önlenmesi ile ilgili gerçekçi mücadele yapılmasını, özellikle okuma oranının yüksek olduğu gençlerde işsizliğin daha fazla olduğunu söylüyoruz” şeklinde konuştu.

Talep

Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Serdivan ve Adapazarı çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirten Yaman, “Deprem sonrası kısa bir dönemde Sakarya yaşanabilir bir kent olmuştur. Büyükşehir Belediyemiz barajlar yapan bir seviyeye gelmiştir. Yol, su, doğalgaz problemleri minimuma inmiş olup, Zeki Başkana teşekkür edilmiştir. Bunun yanı sıra Sakarya'nın mutlaka raylı sisteme önem vermesini, yatırım yapma zamanının geldiğini, Ada Ekspresinin mutlaka şehre girmesi gerektiğini ve dünyanın gelişmiş ülkeleri başta Almanya, Japonya, Kanada, İngiltere gibi ülkelerde böyle olduğunu bu sisteme geçişte karlılığın gözetilmemesini, kurulması düşünülen bin yataklı hastanenin şehir merkezine yakın bir alanda kurulması gerektiğini, düşünülen yerin uzak olduğu ve dar gelirli insanların gidemeyeceğini, Serdivan  Kırantepe'nin en güzel yer olabileceğini, 2.üniversitenin mutlaka şehrimize kazandırılmasını talep ettik” diye belirtti.

21 Ekim 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 758 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU