Günün Tarihi:8 Nisan 2020

Balın parmak izi olacak


Türkiye Arı yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından başlatılan ve ilimizde de uygulanacak olan proje ile üretilen balların parmak izi belirlenecek.

Proje başlatıldı

Türkiye Arı yetiştiricileri Merkez Birliği ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından hazırlanan proje kapsamında monofloral balların parmak izleri belirlenerek kimyasal içerikleri ile tıbbı aktiviteleri araştırılacak. 3 yıl sürecek olan projeyi Sakaryalı Arı yetiştiricileri ’de destekliyor. İlimizde de uygulanan proje kapsamında Sakarya balının da kimlikleri, kaliteli, kimyasal içerikleri ve tıbbi etkileri araştırılarak parmak izleri belirlenecek.

 

Destek veriliyor

3 yıl sürecek çalışmalar kapsamında, her bir yıla ait ayçiçeği, kestane, geven, narenciye ve pamuk ballarının kimlikleri, kaliteleri, kimyasal içerikleri ve tıbbi etkileri araştırılacak. Sakaryalı İli Arı Yetiştiricileri Birliği de balın parmak izinin çıkartılması kapsamında projeye destek vererek çalışmalarına başladı.

 

İlçelerde yapılacak

Projeye dahil olan Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör yaptığı açıklamada, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Arıcılar Merkez Birliği ve Üniversitelerle birlikte yapılacak olan proje çalışması sonucunda balın parmak izi çıkartılacak. Üç yıl sürecek olan  proje kapsamında,  9 ilçeyi  bu projeye dahil ettik” dedi.

 

Pazar değeri

Başkan Mustafa Ör, monofloral balların üretildiği yerlerdeki bitkisel çeşitliliğin, balın kalitesine sağladığı katkının ortaya çıkarılacağını dile getirdi. İyi tarım uygulamalarıyla üretilen monofloral balların yeni kullanım alanlarının öğrenilebileceğini kaydeden Başkan Ör, "Projedeki en temel amacımız, ülkemizde ticarete konu olan monofloral bal çeşitlerinin kendi spesifik özellikleri ile Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği'nde yer bulmasının sağlanması ve pazardaki değerinin artırılmasıdır" ifadelerini kullandı. 

 

Balın faydaları

Türkiye'de bugüne kadar birçok hastalık açısından balların etkilerinin araştırılmadığını ileri süren Başkan Ör, "Balların bir taraftan kalitesini ve kimliklerini belirlerken, diğer taraftan da onların çok çeşitli tıbbi etkilerini ortaya çıkarmak projedeki en büyük hedefimizdir. Bugüne kadar, ülkemizde bin bir emekle üretilen ballarımızın bakteri kovucu özelliği, ağrı kesici etkileri, glisemik indeksi, şeker hastalarının hangi dozajda tüketilebileceği, kanser hastalığı açısından koruyucu yönü ve Alzheimer'e karşı etkisi araştırılmamıştır. Bu proje sayesinde balların parmak izi belirlenecek" dedi.

 

Kriterler koyulacak

Başkan Mustafa Ör, "Çam balımızı bugüne kadar Avrupalıların kriterleriyle satıyorduk. Önümüzdeki yıldan itibaren kendi kriterlerimizi koymuş olacağız. Diğer ballarımız ise ticarete konu olan ballarımız. Özellikle kestane balımız her derde deva olarak satılıyor. Bunu araştırmacılar bilir. Projenin en temel argümanı kimliklendirme. Ballarımızın insan sağlığında hangi yönde kullanılacağı ortaya konulacak" dedi.

 

Üretici memnun

Bal üreticisi Kamil  Dilsiz ise, "Pazardaki hak ettiği değeri kazanamayan monofloral ballarımızın ulusal ve uluslar arası pazarlarda gerçek değerlerine ulaşmasına fırsat sağlayacağı gibi, yeni kontrol yöntemleriyle balların pazara sunulmasının engellenmesi suretiyle pazarda üretici aleyhine oluşan haksız rekabetinde önüne geçilecek. Bu durumun, ülkemizdeki arıcılık tarımı ve bal ticareti noktasında, yüksek katma değer sağlaması bekleniyor. Tescillerinin yapılması Sakarya balımızın pazarlanmasında üreticilere de büyük avantaj sağlayacak" şeklinde konuştu

22 Ekim 2017 , Pazar Bu haber toplam 703 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU