Günün Tarihi:26 Ocak 2021

Hayır, sen yapamazsın!


Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde “13. Kişisel Gelişim ve Girişimcilik Günleri” isimli etkinlik düzenlendi. Kadınların hayata geride başladıklarını ifade eden Kadın girişimci Münteha Adalı, Hepimizin hayatında bir hayır, bir sen yapamazsın

Gurur verici

İnsan Kaynakları ve Kariyer Kulübü (SAÜ İKK)  tarafından düzenlenen etkinliğe Öğrenci Kariyeri Kurucusu Olcay Aksoy, Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi Yönetim Kurulu Başkanı Boğaçhan Göksu, girişimci ve yatırımcı Münteha Adalı konuşmacı olarak katıldı. Girişim ve iş tecrübelerinin aktarıldığı etkinlikte, Olcay Aksoy, mezun olduğu üniversitede sahneye çıkmanın heyecan ve gurur verici olduğunu belirtirken aslında her şeyin üniversite hayatında yaptığı proje ve faaliyetlerin bir sonucu olduğunu söyledi.

Kişisel uygulama

Aksoy, üniversite yıllarında öğrenciler üzerinde bir iletişim platformu eksikliğini fark ettiğini, “Öğrenci topluluğu ile ilgili çalışmalar yaparken böyle bir boşluk olduğunu fark ettik. Öğrenciler ile ilgili haber, kariyer, girişimcilik odaklı bir iletişim platformu eksikliği vardı. Çünkü herkes kendi alanında bir şeyler yapmak istiyordu ama genel anlamda bir boşluk vardı. Bunu fark ederek bu konuda çalışma yapmaya karar verdik ve öğrenciler için kişisel mobil bir uygulama tasarladık” sözleriyle ifade etti.

‘Ekip varsa varsın’

“Girişim için gerekli olan en önemli şey ekiptir” diyen Aksoy, “İşin ucunda ekibiniz varsa varsınız, ekibiniz yoksa aldığınız para da, yatırım da, ortak da bir işe yaramıyor. Ben ya da ortaklarım ekip olmazsa hiçbir şeyiz; çünkü üniversite, eğitim hayatı değişiyor, beklentiler artıyor ve sizin o beklentilere hükmetmeniz gerekiyor’’ diye konuştu.

Üretim

İşe başlarken kapsamlı bir AR-GE çalışması yaptıklarını söyleyen Boğaçhan Göksu, “En başından beri üretim ağırlıklı bir ticaret yapmak istedik. Üretim odaklı yapılan planlamada siz hiçbir zaman durağan olamıyorsunuz. Ben her zaman durağanlığın düşüşün başlangıcı olduğunu düşünmüşümdür. Eğer ticarette durağan olursanız düşüşe geçmeye başlarsınız ve bu hiçbir ticaret adamının yapmak istediği bir şey değildir. Üretim burada nasıl devreye giriyor? Üretim yapan insan yeniliklere açıktır. Ekibini, ürettiği ürünü geliştirmeye çalışır ve aslında üretim ülkelerin en önemli ihtiyacıdır”  diye konuştu.

Kız çocukları hayata geç başlıyor

Kadın girişimci Münteha Adalı da kendi ayakları üzerinde durmak isteyen kız çocuklarının önündeki ilk engelin geleneksel aile yapısı olduğunu ifade ederek, “Kız çocukları hayata erkekler gibi önde başlamıyor. Bizim hayatla etkileşim halinde olmamız üniversiteyi bitirip iş hayatına girmemizle başlıyor. Biz kız çocukları hayatı bilmiyoruz ve çok geç öğreniyoruz. Maalesef şuan da yetiştirilmemizde geleneksel yapı ön planda, geleneksel yapıyı bir kenara bırakalım diye söylemiyorum bunu, bizim geleneğimizde erkeğe dışarıdan gelen baskının yönetilemeyen halinin kadına yansımasını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Pozitif algılayın’

Hayatta karşısına çıkan olumsuzluklara pozitif taraftan baktığını söyleyen Adalı, “Hepimizin hayatında bir hayır, bir sen yapamazsın diyen mutlaka olmuştur, olacaktır. Bunları negatif olarak değil de pozitif olarak algıladığınızda sıçramanız için en güzel ve önemli sebeplerden olurlar”  dedi. 

25 Ekim 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 782 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU