Günün Tarihi:22 Ekim 2021

Bilimin ve ilimin insanı


Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ekim Kültür Sanat etkinlikeri ‘Ömer Nasuhi Bilmen’ isimli panel ile devam etti. ‘Ömer Nasuhi Bilmen’ konulu panelde konuşan Prof. Dr. Rahmi Yaran, “Ömer Nasuhi Bilmen ömrünün sonuna kadar hayatını ilme ve yazmaya adamış bir i

Katılım

AKM’de kültür sanat dostlarının yoğun ilgi gösterdiği panele Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Prof. Dr. Rahmi Yaran, Prof. Dr. Abdullah Kahraman, Prof. Dr. İlyas Çelebi ve Doç. Dr. Muhammed Abay konuşmacı olarak katıldı. Doç. Dr.  Muhammed Abay, “İlmi titizliğe önem veren son derece saygılı bir şahsiyettir” diye konuştu.

 Hayatı

Programın moderatörlüğünü yapan Prof. Dr. Ahmet Bostancı, “Ömer Nasuhi Bilmen hocamızın çok uzun bir memuriyet hayatı var ve bu vazife boyunca mesaiye gelmediği hiç bir gün olmamıştır. En uzun süreli izninde 3 aylık bir izin almış onu da hacca gitmek için almıştır ve 60 gün sonra geri dönmüştür. Akademik anlamda da çok entelektüel bir tarzı vardır. Türkçe, Farsça ve Arapça şiir yazacak şekilde bilgisi var ve sonradan da tercüme yapacak derecede Fransızca öğrenmiş. Hocamızın yazığı romanını ‘İki Aşk Çiçeği’ bunu çok severmiş ve gelen misafirlerine okurmuş” ifadelerini kullandı.

İz bırakmış zatı

Prof. Dr. Abdullah Kahraman, “Ömer Nasuhi Bilmen gibi hem yüreklerde hem gönüllerde hem görev yaptığı makamlarda hem kütüphanelerde her birimizin evlerinde iz bırakmış zatı anmak için toplantı düzenleyen Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik etmek istiyorum. Geçmişimizle övünmek güzel, onları hayırla yad etmek görevimiz. Ömer Nasuhi Bilmen’lerin fonksiyonunu icra edebilecek yetişkin, kabiliyetli, çığır açacak alimlere de ihtiyacımız var. Çünkü biz maziden kopamayız mazi ile ati arasında bir köprü kurmalıyız” diye konuştu.

İlmi titiz

Prof. Dr. İlyas Çelebi, “Ömer Nasuhi Bilmen hoca kısa ifade ile bir İslam âlimidir. İslam’ın tümünde söz sahibi olandır. Gök, yıldız, yeryüzü ve arş gibi konulardaki ayetleri bilim yenilendiği için de yeniden tefsir yapmış ve bizlere ulaşmasında büyük önem arz etmiştir” derken; Doç. Dr. Muhammed Abay ise, “Ömer Nasuhi Bilmen hocamız en önemli değerlerine son derece saygılı ve bunu ifade ederken de son derece titiz cümleler kurardı. İlmi titizliği vardır bu son derece önemli bir özelliğidir. Bir konuyu anlatırken o konunun hangi eserlerde incelenip okunması gerekiyorsa onların peşine düşüp mutlaka o eseri görmeye gayret ederdi. Kendi değerlerine son derece saygılı bir şahsiyettir” dedi. 

28 Ekim 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 934 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU