Günün Tarihi:6 Mayıs 2021

Elinizi dilimizden çekin!


21 Haziran Milliyetçi Fikir Derneği Başkanı ve aynı zamanda Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhan Uçar, 2017 Türk Dili Yılı'nda yabancı tabelalar üzerinden Türkçe'ye dikkat çekti.

Yok oluruz

Doç. Dr. İlhan Uçar, “Türkçe dünya dilleri içerisinde tarihî derinlikleri olan bir dildir. İlk belgelerinden itibaren yaklaşık 1200 yıllık yazı dili geleneği olan Türkçe, zaman içerisinde birçok dille ilişki içerisinde olmuştur. Bunun sonucu olarak da diğer dillerden binlerce kelime almış, aynı şekilde diğer dillere binlerce kelime göndermiştir. Bu durum kültür-dil çerçevesinde değerlendirilmesi gereken doğal bir olaydır. Ancak Türkçesi varken yabancı bir kelimeyi tercih etmek dil mantığıyla uyuşmamaktadır. Devletler dilleriyle büyürler. Diliniz var ise varsınız, dilinizi kaybederseniz yok olmaya mahkûm olursunuz” diye konuştu.

Kirletilmiş

Yahya Kemal Beyatlı'nın dille ilgili cümlelerini atıf yapan Uçar, “Dilimiz kimliğimizdir. Yahya Kemal Beyatlı'nın ‘Bu dil ağzımızda annemizin sütüdür’ cümlesindeki temizliğin, saflığın, berraklığın dilden ayrılmaması gerekir. Kirletilmiş bir dille millî ruh ve heyecana ulaşamazsınız. Son yıllarda dil kirliliği mağaza adlarında ve tabelalarda kendini belirgin bir şekilde göstermeye başladı. Mağazalarda kullanılan tabela adlarında dilimizle oynayarak dikkat çekip alışveriş yapmayı düşünen işletme sahipleri, ellerini dilimizin üzerinden çekmeli ve daha fazla dikkat çekecek başka uygulamalar peşinden koşmalıdırlar” ifadelerini kullandı.

Dil kirliliği

Uçar, “2010 yılında yayımlanan T.C. Sakarya Büyükşehir Belediyesi "Reklam, İlan ve Tanıtım Yönetmeliğinin 22. Maddesinin 17. Fıkrasında "Tanıtım ve reklam uygulamalarında markalar dışında, yabancı dilde reklam ve tanıtım uygulaması konamaz." Hükmü bulunmasına rağmen uygulama noktasında herhangi bir yaptırım bulunmamaktadır. Türkçenin geleceği için yabancı tabelalarla ilgili çeşitli yaptırımlar uygulanmalı gerekirse iş yeri açma ruhsatı verilmemelidir. Günümüzde bazı belediyeler bu uygulamayı yapmaktadır. Şehrimizde bulunan tabelaların büyük bir kısmında dil kirliliği mevcuttur. Herhangi bir caddeye girip sağımıza solumuza bakarak on metre yürüdüğümüzde konunun vahameti ortaya çıkacaktır” dedi.

Fırsat

Cumhurbaşkanlığının himayelerinde Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumunun öncülüğünde 2017 yılı "Türk Dili Yılı" olarak ilan edilmiştir. Bu durum, 2018'e sayılı günler kala en azından tabela adlarının Türkçeleştirilmesi için fırsata çevrilmelidir. Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE), hazırladığı tabela standardı taslağına göre, "levhalarda 2 dil kullanılabilecek ancak yabancı dildeki kelimeler, Türkçe kelimeden en az yüzde 25 daha küçük puntoyla yazılacak." Bu durum da ileride uygulaması saptırtılacak tehlikeler içermektedir.

Türk'üz, Türkçe söylemeliyiz

Türkçe konuşurken araya yabancı kelimeler serpiştirmek de hastalık derecesine ulaştı. Artık konutlar "lansman" fiyatlarıyla satılmaya, programlar "moderatör"ler tarafından yönetilmeye başlandı. Sanal dünyadaki dil kirliliği ise içler acısı bir durumda olup, âdeta Türkçe dilim dilim doğranmaktadır. Bu dil kirliliğine sessiz kalınmamalı evde, okulda, çarşıda, kurumlarda kısaca her yerde Türkçe kelime kullanma teşvik edilmelidir. Atatürk'ün "Türk Milletinin dili Türkçedir. Türk dili dünyada en güzel ve en zengin ve en kolay olabilecek dildir. Onun için her Türk dilini çok sever ve yükseltmek için çalışır." Veciz ifadesindeki bilinç, ilkokullardan başlanarak toplumun her kademesine yeniden kazandırılmalı ve Türk'ün vatanında Türkçe nefes alınıp verilmelidir. Sonuç olarak Türk'üz, Türkçe söylemeliyiz. Ekmeğimizi Türkçe istemeliyiz, suyumuzu Türkçe içmeliyiz. Türkçe varsa Türk milleti vardır. Dilimiz kimliğimizdir. 1 Kasım 1928'de kabul edilen Latin esaslı yeni Türk harflerinin 89. yıldönümü ve "2017 Türk Dili Yılı" kutlu olsun.

2 Kasım 2017 , Perşembe Bu haber toplam 696 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU