Günün Tarihi:30 Eylül 2020

Söğütlü pekmez ihraç edecek


Sakarya'nın Söğütlü ilçesinde köylerine unutulmaya yüz tutmuş pancar pekmezi üretim fabrikasını kuran girişimci çift, tamamen doğal olarak ürettikleri pancar pekmezini Dünya'ya ihraç etmeyi hedefliyor.

1 ton üretim

Söğütlü Levent Mahallesi’nde yaklaşık 10 yıldır geleneksel yöntemlerle üretilen ve unutulmaya yüz tutmuş pancar pekmezini daha modern, temiz ve hijyenik bir ortamda üretme fikrinden yola çıkan Mehmet ve Zeynep Çodar çifti, ‘Enes Pancar Pekmezi’ markası adı altında pancar pekmezi üretim fabrikası kurdu. Çift, daha öncelerde tavalarda ürettikleri pancar pekmezini kurdukları fabrika sonucu günde 1 ton üretim kapasitesine çıkardıklarını ifade ettiler.

Geleneksel tatlar

Pancar pekmezinin Türkiye ve Dünya geneline yayılacağına inandıklarını dile getiren Söğütlü Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, “Burada bu yöreye has pancar pekmezini eski usulden yeni usule doğru üretmeye başlamışlar, gurur duyduk kendileriyle. Gayet organik yapıyorlar herhangi bir katkı maddesi yok. Zaten Söğütlü'nün temelinde, esasında buralarda pancar pekmezi tüketiliyor ancak eski usuller ile ve az az. Ticari boyutuyla hiç kimse yapmıyordu, Söğütlü'de biz şunu istiyoruz; evet bizim sanayimiz var ama aynı zamanda buranın geleneksel usuller ile yaptığı şeyler var onun ön plana çıkmasını istiyoruz. Ürün çeşitliği arttıkça ben bu ürünlerin Türkiye geneline ve Dünya geneline yayılacağına inanıyorum” diye konuştu.

Fuar

Pancar pekmezinin katkısız olmasından dolayı diğer pekmezlerden ayrıldığını ve çocuklarını büyütürken öksürük şurubu yerine pancar pekmezi kullandığını belirten Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç, “Ben doğma büyüme buralıyım. Gerçekten pancar pekmezini diğer pekmezlerden ayıran en büyük özelliği katkısız olması. Söğütlü’müzü öne çıkarıcı, çiftçimizin bu şekilde ki ürününün değerlenmesi amacıyla arkadaşımızı cesaretlendirdik, geçtiğimiz yıllarda İstanbul'da EMİTT Fuarı'na götürdük pekmezi bütün Türkiye ve Dünya'ya tanıttık. Bu yılda 7-11 Aralık tarihleri arasında İzmir'de ki turizm fuarına gidiyoruz, valiliğimizin kiraladığı stantta bu pekmezleri oraya götürerek bütün Türkiye ve Dünya'ya tekrardan tanıtacağız” şeklinde konuştu.

3 Kasım 2017 , Cuma Bu haber toplam 1103 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU