Günün Tarihi:23 Haziran 2021

Hedef 5 bin öğretmen


Sakarya Valiliğinin himayelerinde; İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Sakarya Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Uğur Okullarının eğitim desteğinde yürütülen STEM ile Yaşam Becerileri/erken STEM projesinin açılış toplantısı Şehit Erol Olçok Anadol

En iyi şekilde

Okul öncesi ve sınıf öğretmenlerine yönelik düzenlenen çalıştayın açılışında İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, SAÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Firdevs Karahan, Uğur Okulları Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi BAUSTEM Direktörü Doç.Dr. M.Sencer Çorlu ile proje koordinatörü Zeliyha Çelik birer konuşma yaparak, her alanda hızla gelişen dünyamızda STEM eğitimlerinin öğrencilerimizin hayata en iyi şekilde hazırlanması konusunda çok önemli olduğuna dikkat çektiler.

Bilimsel süreç

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre konuşmasında; Yenilenen öğretim programlarının bir gereği olarak öğrencilerde 21. yüzyıl yaşam becerilerinin geliştirilmesi temel hedeflerimizin başında yer almaktadır. MEB’in yenilenen öğretim programlarının ders içeriklerine bakıldığında 21.yy becerilerinin temel alındığı, sorgulayan, kendini ifade eden, etkili iletişim kuran, eleştirel düşünen, araştıran, bilimsel süreç becerilerini kazanmış, yorumlama ve girişimcilik becerileri gelişmiş öğrencilerin yetiştirilmesinin vurgulandığı görülecektir” dedi.  

Aydınlık sabahlar

Töre, “Bu proje ile belirtilen hedef becerilerin kazanılmasına yönelik yöntem ve tekniklerin eğitimciler tarafından benimsenmesini, eğitimin tüm kademelerinde bu yaklaşımın kullanılmasını ve yaygınlaştırılmasını hedeflemekteyiz. Çocuklarımızı, büyük ve güçlü Türkiye’nin aydınlık sabahlarına ulaştırma yolunda projemizi ve proje içerisinde yer alan tüm etkinlikleri anlamlı bulduğumu, tüm öğretmenlerimizin modern eğitim yaklaşımları içerisinde bu etkinlikleri öğrencilerimize taşıyacağına yürekten inanıyorum.” dedi.

5 günlük çalıştay

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Biriminden Zeliyha Çelik’in koordinatörlüğünü üstlendiği STEM ile Yaşam Becerileri/erken STEM projesi kapsamında 8-14 Kasım tarihleri arasında 5 günlük bir çalıştay programı düzenleniyor.

Proje eğitim desteği

Çalıştayın açılış programında; projeye eğitim desteği veren Sakarya Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Uğur Okulları yöneticilerine İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Necmi Sağıroğlu ve Temel Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Osman Terzi tarafından teşekkür hediyeleri takdim edildi.

Atölye çalışmaları

STEM ile Yaşam Becerileri/erken STEM projesinin ilk aşamasında 8 Kasım-14 Kasım 2017 tarihleri arasında Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi ve Best Western Premier Otel’de 90 öğretmenin atölye çalışmaları yapacağı 5 günlük bir çalıştay gerçekleştirilecek. Çalıştay kapsamında Bahçeşehir Üniversitesi BAUSTEM Merkezi Direktörü Doç. Dr. Sencer Çorlu ve ekibi, Uğur Okulları ve Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi eğitim desteği sunacak.

Danışmanlık hizmeti

Eğitime katılan öğretmenlerin okullarında yaptığı çalışmalar bir modül üzerinden izlenerek yıl boyunca danışmanlık ve uzaktan eğitim faaliyetleri devam edecek. Mayıs ayı itibariyle Sakarya’da görev yapan tüm okul öncesi ve sınıf öğretmenlerinin bu eğitimi alması ve devamında da ortaokullarda görev yapan öğretmenlere yönelik eğitimlerin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Hedef 5 bin STEM Öğretmeni yetiştirmek olacak.

STEM neyi hedefliyor?

STEM; Fen, Teknoloji, Matematik ve Mühendislik alanlarını bünyesinde barındırarak bunlara bütüncül bir bakış açısı getirir. Çocukların okul öncesinden itibaren Fen ve Matematiği ders olarak değil, hayatın bir parçası olarak deneyimlemesine, mühendislik becerilerini kullanarak ürün tasarlamasına, bilimsel bilgiyi keşfetmesine olanak sağlar.

İçselleştirme

STEM; öğrencilerin edindiği temel yaşam becerilerini hayatın her alanında kullanmasına, iş birliği, öz güven, yaratıcılık, eleştirel düşünme, sorumluluk, iletişim, liderlik ve uyum gibi 21’nci yüzyıl yaşam becerilerini sürecin doğal bir kazanımı olarak keşfetmesine ve içselleştirmesine zemin sağlar.

erkenSTEM Nedir?

STEM, Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin baş harflerinden oluşan disiplinler arası bir eğitim yaklaşımıdır. STEM, ezberci değil, yaratıcı düşünceyi ve girişimci ruhu destekler. Bu yaklaşım dünyadaki birçok okulda ortaokul ve lise kademelerinde uygulanır. Türkiye’de ilk kez Uğur Okulları tarafından okul öncesi ve ilkokul düzeyinde erkenSTEM hayata geçirilmiştir. erkenSTEM ile sorgulayan, analitik düşünen, yaratıcı, iletişim becerileri yüksek nesillerin yetiştirilmesi hedeflenir.

Nasıl uygulanır?

Uğur Okullarının 600’den fazla STEM ve erkenSTEM alanında uzmanlaşmış öğretmeni, BAUSTEM’in akademik desteği ile öğrencilerine farklı ürünler tasarlayabildikleri bir program sunar. 4 ila 10 yaş arasındaki öğrenciler, 8 aylık eğitim süresince her iki ayda bir projeyi hayata geçirir. Okul öncesi ve ilkokul öğrencileri aynı temalar üzerinde, aynı Bilgi Temelli Hayat Problemi (BTHP) için çözüm üretirken çeşitli seviyeye göre farklılaşan kazanımlar doğrultusunda ve öğretmen rehberliğiyle zenginleşebilecek materyallerle çalışır. Bu sayede farklı yaş gruplarından öğrenciler aynı temada üretilen tasarımları inceleyerek daha yaratıcı ve vizyoner bir bakış açısı kazanır.

Her öğrenciye 4 tema

erkenSTEM yaklaşımında Yeşil Dünyamız, Makineler Dünyası, Bilişim Dünyası ve Hayal Dünyası temaları işlenir. Yeşil Dünyamız fen bilimlerine, Makineler Dünyası mühendisliğe; Bilişim Dünyası teknolojiye; Hayal Dünyası ise matematiğe hazırlar. erkenSTEM ile öğrenciler yeni kavramlar öğrenir, ekip çalışmasını deneyimler, iletişim becerilerini geliştirir, aktif ve düşüncelerini ifade edebilen bireyler haline gelir.

Öğrenciye ne kazandırır?

erkenSTEM ile öğrenciler, bilimsel sorgulama yapabilen, analitik ve eleştirel düşünme becerilerine sahip, yaratıcı, üretken, çözüm odaklı, iş birliği içinde çalışabilen bireyler olarak yetişir. erkenSTEM eğitiminin temelinde ezberleme değil, yaşayarak, deneyimleyerek öğrenme vardır. Öğrenmeyi seven, merak eden ve bu felsefeyi yaşamının merkezine alan nesiller yaratmayı hedefleyen erkenSTEM, öğrencilerin sınav başarısını da olumlu yönde etkiler. Öğrenciler bilgileri ezberlemeden öğrendiği için ilk defa karşılaştığı bir soruyu dahi yorumlayarak çözebilir.

10 Kasım 2017 , Cuma Bu haber toplam 1062 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU