Günün Tarihi:21 Haziran 2021

İddianame tamam!


Sakarya'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik soruşturma kapsamında aralarında örgütün üst düzey yöneticisi olduğu belirtilen "Ebu Hanzala" kod adlı Halis B’nin de aralarında bulunduğu 11 tutuklu sanık hakkında dava açıldı.

183 sayfa

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca, aralarında Halis B’nin de bulunduğu 11 sanık hakkında hazırlanan 183 sayfalık iddianamedeki incelemesini tamamladı. Mahkeme, iki müştekinin yer aldığı ve Halis B’nin "Anayasa'yı ihlal"den ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" suçundan 15 yıldan 22 yıla kadar ve "silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak"tan 2 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen iddianameyi kabul etti. 

Silahlı terör örgütü

Ayrıca, bir sanık hakkında "Anayasa'yı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile "silahlı terör örgütü üyeliği"nden 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede, 9 sanık hakkında da "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 7 yıl 6'şar aydan 15'er yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.  Terör örgütü DEAŞ'ın kuruluşu, amacı, ideolojisi, propagandası ve yapısının anlatıldığı iddianamede, "Ebu Hanzala" kod adlı Halis B’nin birçok defa terör örgütleri El Kaide ve DEAŞ soruşturması kapsamında adli işlem gördüğü belirtildi.

Sohbet toplantısı

İddianamede, Halis B’nin, Sakarya'da gerçekleştirilen örgütsel "ders/sohbet" toplantısına katıldığı kaydedilerek, şüphelinin, terör örgütü Hizbullah'ın altyapısında yetiştikten sonra Mısır'da eğitim aldığı, akabinde Türkiye'ye dönerek kendisine bağlı gruplar oluşturduğu bildirildi.

DEAŞ’ı övdü

Ayrıca, zanlının, selefi/tekfirci görüşler doğrultusunda hareket ettiği, bir dönem DEAŞ'ı öven söylemlerde bulunarak örgüte katılımları teşvik ettiği, son dönemde DEAŞ'la görüş ayrılığı yaşadığı, selefi/tekfirci görüşü yaymak amacıyla İstanbul, Ankara, Konya, Bursa, Diyarbakır ve Van dahil pek çok ilde faaliyet gösterdiği anlatıldı.

DEAŞ’ı desteklemem

Halis B., iddianamedeki ifadesinde daha önce birçok kez gözaltına alındığını ve tutuklandığını anlattı. Herhangi bir terör örgütü içinde faaliyet gösteren akrabası veya yakınının olmadığını, kod ismi kullanmadığını iddia eden Halis B., "Sakarya'da 'dini sohbet' adı altında Suriye ve Irak'taki çatışma bölgelerine eleman kazandırmaya çalışan şahıs olup olmadığını bilmiyorum. DEAŞ'ın inanç yapısı ve yaptığı eylemlerle, İslam'a aykırı ve zarar verdiğine inanan biriyim. Bununla ilgili yaptığım ve sosyal medyada yayınlanmış konuşmalarım var. Bu sebeplerden dolayı DEAŞ'ı desteklemem, eleman temin etmem veya böyle bir faaliyete yardımcı olmam düşünülemez." beyanında bulundu.

Duruşma 15 Aralık’ta

Davet üzerine şüpheli Veli A'nın, yeni doğan çocukları için Sakarya'da verdiği "akika yemeği"ne katıldığını anlatan şüpheli Hali B., "Yemek bitiminde normal olarak konuşmalar yaptım. Yemekte 10-15 kişi vardı. Yapılan sohbette herhangi bir suç unsuru bulunmuyordu." şeklinde savunma yaptı.  Sanıkların yargılanmasına 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 15 Aralık'ta başlanacak. Ayrıca, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca, Bayancuk'un 2015 yılında Sakarya'da yapılanmaya gittiğinin, mescit açtığının, örgütsel faaliyet ve toplantılar düzenlediğinin, Suriye ve Irak'taki çatışma bölgelerine eleman temin ettiğinin belirlendiği bildirildi.

11 Kasım 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 683 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU