Günün Tarihi:25 Şubat 2021

MEB’den yeni uygulama


Milli Eğitim Bakanlığı, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılına Mesleki ve Teknik Eğitim alanında birçok yeni düzenlemeler ve uygulamalar ile başladı.

Yenilikler

Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki ve Teknik Eğitimde arzulanan hedefe ulaşılmasında işbirliğinin çok önemli olduğunu benimsemiş, Mesleki ve Teknik Eğitim alanında problemleri tespit etmek ve çözüm üretmek için sektörle işbirliği halinde ilgili paydaşların katılımı ile il istişare toplantıları yapmış ve Mesleki ve Teknik Eğitimde daha nitelikli eğitim vermek için yasal düzenlemeleri yaparak Mesleki ve Teknik Eğitim alanında birçok yeni uygulamalar başlatmıştır. Uygulama ve yenilikler şu şekildedir.

Çıraklık

Esnaf ve Sanatkarlık kapsamındaki mesleklerin devamını sağlamak, çırak bulmak birikimlerini aktarmaya imkan sunmak, çırak öğrencilerin ise yetenek ve ilgileri doğrultusunda güvenilir ortamlarda meslek edinmelerini sağlamak amacıyla Çıraklık Eğitimi on iki yıllık zorunlu eğitim kapsamına alınmıştır.

Sınav

Ortaokuldan sonra mesleki eğitim merkezlerine kayıt yaptırıp 4 yıllık çıraklık programlarını tamamlayıp ustalık belgesine sahip olan öğrenciler 12 yıllık zorunlu eğitimi tamamlamış olacaklar. İsteyen çırak öğrenci açık liseye de kayıt olup fark derslerini vererek Meslek Lisesi mezunu da olabilecek ve üniversite sınavlarına girme hakkını elde edebilecek.

Belge alacaklar

Çıraklık programları 3 yılı çıraklık bir yılı kalfalık eğitimi olmak üzere dört yıllık programlar şeklinde yeniden düzenlendi. Çırak öğrenciler 4 yıllık programı tamamladıktan sonra iş yeri açmak ya da o meslekte çalışabilmek için gerekli olan kalfalık ve ustalık belgesine sahip olabilecekler. Çıraklık ve Kalfalık eğitimi süresince 4 yıl eğitim süreci boyunca iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigortaları devlet tarafından karşılanması sağlanmıştır.

Devlet desteği

Çırak, stajyer öğrenci çalıştıran işletmelere devlet desteği sağlanmıştır. İşyerleri ve işletmelerde çırak olarak pratik eğitim gören öğrenciler, meslek liselerinde 12. sınıfta işletmelerde eğitim gören öğrenciler ve yaz stajı yapan Meslek Lisesi ve Teknik Lise öğrencilerine işveren tarafından asgari ücretin yüzde 30’u öğrenci ücreti olarak her ay  (yaklaşık 390 TL) ödenecek iş veren ödediği bu ücretin üçte ikisini devlet desteği olarak yaklaşık 260 TL mesleki eğitim merkezinden her ay alabilecektir.

 Sigorta devletten

Çırak öğrenci kayıtlarının yıl boyunca yapılması sağlanmıştır. Bu sayede çırak çalıştırmak isteyen işletmelerin ve çıraklık eğitimi almak isteyen öğrencilerin önü açılmıştır. Kayıt dışı çırak çalıştırmaların önüne geçilmiştir. Meslek Liselerinin okulda eğitim gören 10-11-12.sınıf öğrencilerinin de iş kazası ve meslek hastalıkları sigortaları devlet tarafından yapılmış güvence altına alınmışlardır. KOSGEB ile yapılan iş birliği ile Mesleki ve Teknik Okul mezunlarına iş yeri açmak için 50 bin TL karşılıksız, 100 bin TL faizsiz kredi desteği sağlanmıştır.

Mesleki yeterlilik

Yasal mevzuat düzenlemesi ile Meslek Lisesi mezunlarının tümüne Teknisyen unvanı verilmesi sağlanmıştır. Mesleki eğitim alan ve dallarındaki mesleklerde iş yeri sahibi esnaf ve sanatkarlar ile bu alanlardaki işyerleri ve işletmelerde çalışanların mesleki yeterliliklerini belgelendirmelerini önceki öğrenmelerin tanınması ve denklik yönergesi yayımlanmıştır. İş yeri sahibi esnaf ve sanatkarlar ile bu alanlardaki işyerleri ve işletmelerde çalışanların mesleki yeterliliklerini belgelendirmelerine fırsat verilmiştir.

Yönerge gereği

Alanda Sigortalı ya da Bağkur’lu çalışanlar 22 yaşını doldurmaları kaydıyla Mesleki Eğitim Merkezlerine müracaat ederek kalfalık sınavına girebileceklerdir. Alanda Sigortalı ya da Bağkur’lu çalışanların sigortalılık süreleri beş yılı doldurmuş veya daha fazla ise mesleki eğitim merkezlerine müracaat edip önce kalfalık sınavına girecek kalfalık sınavında başarılı olması kaydıyla ustalık sınavına da girebileceklerdir. 18 yaşından önceki sigortalılık veya Bağkur’lu çalışma süreleri dikkate alınmayacaktır.

Eğitim ortamı

Usta öğretici sayısı yeterli olan işletmelerde aynı alanda gurup oluşturacak çırak öğrenci sayısı oluştuğu takdirde işletmede eğitim ortamı sağlanması ve işletmenin istemesi kaydıyla Çırak öğrenciler haftada bir gün olan mesleki eğitim merkezindeki görmüş olduğu teorik dersleri protokol yapılarak işletmenin eğitim biriminde görebileceklerdir. Mesleki eğitim alanında sektörlerle işbirliği çalışmaları artırılarak devam etmekte bu hususta sektörlerle yeni işbirliği protokolleri düzenlenmekte il ve sektör istişare toplantıları yapılmaya devam edilmektedir.

Performans ölçümü

Mesleki ve Teknik Eğitim okul ve kurumlarının 2017-2018 öğretim yılından itibaren 7 tema ve bu temalara ait 70 gösterge ile her yıl izlenip değerlendirilmesi performansının ölçülmesi başarılı olan okul ve kurumların ödüllendirilmesine yönelik çalışmalar başlatılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bu çalışmaların uygulamaları İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Eğitim Merkezleri ve Meslek Liseleri tarafından uygulanmaktadır. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından İlimizdeki Mesleki Eğitimin daha nitelikli olması için Mesleki ve Teknik Eğitim alanında proje çalışmaları tamamlanmak üzere olup, yakın bir tarihte projenin tanıtımı yapılarak uygulamaya geçecektir. 

21 Kasım 2017 , Salı Bu haber toplam 686 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU