Günün Tarihi:29 Mart 2020

Cesaretin örneği kadınlar


Annesinin teşvikiyle esnaf olmaya karar veren ve çalışma azmiyle 2 çocuk giyim bir bayan kuaför dükkan sahibi 37 yaşındaki Sermin Yazıcı başarısına başarı katarak eşinin desteğiyle de kendi ayakları üzerinde durmaya devam ediyor. Pazar yerinin diğer bayan

Destek oluyor

Katlı Pazar yerinde sabah erken saatlerde dükkanını açan ve 15 yıldır bıkmadan, yılmadan çalışan Sermin Yazıcı, işini çok sevdiğini, çalışmanın çok güzel bir duygu olduğunu, kadınların iş dünyasında her daim olması gerektiğini söyledi. Yazıcı, aynı zamanda cesaret ve kendine olan güvenle her şeyin başarılabileceğini hemcinslerine göstererek, iş kurmalarına yardım ettiğini tüm komşularına destek olduğunu belirtti.

 

İşinin patronu

Her zaman çalışmak istediğini ve bunun içinde ilk annesinden sonrada eşinden destek gördüğünü belirten Yazıcı, “16 yıllık evliyim ve iki çocuğum var. Eşim Teoman Yazıcı (45) sebze halinde uzun yol şoförlüğü yapıyor.  Evlendikten bir yıl sonra iş kurmak istediğimi eşime belirttim. Oda benim yapacağıma inandığını ve her daim yanımda olduğunu söyledi. sonra annemle ortak 9 metre karede bin lira ile 3-5 parça bir şey alarak Katlı Pazar’da dükkan açtım. Çok çalıştım çok çabaladım annemin de desteğiyle 4 yıl sonra ikinci dükkanımı açtım ve annemle ortaklığımızı ayırdık. 11 yıldır da tek başıma çalışıyorum.”

 

Kuaför ve pazarcı

Başarmanın en güzel duygu olduğunu belirten Sermin Yazıcı, “Çalıştıkça kazanmaya başladıkça hedeflerim ve hayallerimde büyüdü, sonra ikinci dükkanımı açtım onun başında annem duruyor. 4 buçuk ay öncede kuaför dükkanımı açtım. Kuaförlükten anlamam ama en kısa sürede belge almayı düşünüyorum. Şimdilik orada da iki kişi çalıştırıyorum. Kısacası 9 metre kareyle başladığım bu işte şuan 3 dükkan sahibiyim. Bunda annemin ve eşimin payı büyüktür. Bende işimi çok sevdim ve hiçbir zaman bana engel olmadı hayatımı da o düzene göre kurdum” şeklinde konuştu.

 

Çocuk sevgisi

Çocukları çok sevdiğini aktaran Yazıcı, “Çocukları mutlu etmek benim için çok özel bir duygu. O yüzden ben hep çocuk giyim mağazası açtım. Amacım her daim hizmet etmek oldu. şu hayatta en güzel şey alamayana verebilmektir. Bir gün olsun şu dükkanda ağlayarak bir çocuk göndermedim. Anne baba alamasa vermek en anlamlı şeydir. Ben 15 yıldır iş hayatındayım ama hiçbir şeye ticari amaçla yaklaşmadım. Kazancım olsun diye değil, insanlara yardımcı olmak ve hedeflerim için çalışıyorum” dedi.

 

Kadınlar çalışmalı

“Kadın olmak çalışmaya engel değildir” diyen Yazıcı, “Bir kadın olarak iş hayatında çoğu zaman zorluk yaşadım ama güzel taraflarını da gördüm. Burada ki esnaf arkadaşlarımızla tam bir aile gibiyiz. Burada açılan dükkanların bir kısmına ben vesile oldum. Sadece onları cesaretlendirmem yetti. O kadar güzel bir ortamım var ki yaşadığım zorluklar beni yıldırmıyor. 22 yaşımda atıldığım bu maceramda sadece annem ben ve eşim varken şimdi ise kocaman ailem var” diye ifade etti.

 

Cesaret ve güven

Hemcinslerine çalışmalarını söyleyen Sermin Yazıcı, “Korkmayın, cesaretli ve her daim dürüst olun. Benim param yok bu işi yapamam demeyin. Bende bu işe başladığımda parasızdım ama inancım ve güvencim, çalışma isteğim vardı. İsteyen ama gerçekten isteyen başarır. Yaptığın işi dürüstçe yaptıktan ve adım attıktan sonra zaten gerisi kendiliğinden geliyor. Sadece bir insan yapacağı şeyi ertelememelidir.  Her şey cesaret ve güvenle başlar” dedi.

 

30 yıldır esnaf

Yazıcı’nın en büyük destekçisi olan anne Fatma Çakıroğlu 56 yaşında olduğunu 30 yıldır esnaflık yaptığını belirtti. Çakıroğlu, “Kızım hep çalışmak istediğini söylüyordu bende destek oldum. Boynuz kulağı geçti. Onunla gurur duyuyorum. Çok başarılı ve diğer kadınlara örnek olmaya devam ediyor. Başarısına her daim başarı katıyor. Maşallah her yere yetiyor ve yetişiyor. Her kadın gençken çalışmalı yaşlanınca bu işler olmuyor. Ne yapılırsa gençlikte yapılır” diye aktardı.

 

Çalışmak güvendir

Katlı Pazarın bir başka esnafı Filiz Sokaklı’da, “28 yaşındayım ve 10 yıldır esnaflık yapıyorum. Kadınlara tavsiyem okusunlar ve mesleklerini eline alsınlar. Çalışmak biz kadınlar için en başta bir güvendir” dedi.

 

Yıllarımı verdim

25 yıldır esnaflık yapan Havva Aksoy, “ 8 yaşımdan beri çalışıyorum. Önce yıllarca babamın yanında esnaflık yaptım şuan 60 yaşındayım ve yıllardır esnafım.  Çocuklarımı kendi kazancımla okuttum. Bir çok işte çalıştım şimdi ise eşarp dükkanım ve eşarp satıyorum. Çalışmaktan hiç kaçmadım. Eşimde bana destek oluyor. Onun desteğiyle daha güçlü ve başarılıyım. Kadınlar ne olursa olsun çalışsınlar kendi ayakları üzerinde dursunlar hayat nereye götürür bilemeyiz” dedi.

 

Çalışmaların meyvesi

Katlı Pazar’da yıllardır esnaf olduğunu belirten Ayşe Çimen ise, “20 yıldır bu Katlı Pazarda esnafım. İyisiyle kötüsüyle bir aile olduk burada. Şükür karnımızı doyuruyoruz. Ticaret güzel bir şey. Özellikle bayanlar evde oturmak yerine çalışmalı. Evde otur otur nereye kadar. Ben çalıştım ve emeğimin meyvesini de çok yedim” dedi.  Bayan esnafların en büyük destekçisi de erkek esnaf olan komşuları ve onların bir an olsun yalnız bırakmayan Sakarya Seyyar Giyim ve Eşya Satıcıları Esnaf Odası Başkan Adayı M.Sabri Katırcı oluyor. 

21 Kasım 2017 , Salı Bu haber toplam 1182 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU