Günün Tarihi:18 Ocak 2021

Sakarya’da Abdülhamit sergisi


Adabilim Okulları değerler eğitimi faaliyetleri kapsamında İstanbul’dan TBMM Milli Saraylar Genel Sekreterliği tarafından oluşturulan ‘Sultan 2. Abdülhamid Han ve Dönemi’ isimli fotoğraf sergisini Sakarya’ya getirdi.

Farkındalık

Adabilim Okulları değerler eğitimi faaliyetleri kapsamında İstanbul’dan özel olarak ve TBMM Milli Saraylar Genel Sekreterliği tarafından oluşturulan ‘Sultan 2. Abdülhamid Han ve Dönemi’ isimli fotoğraf sergi açılışını İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, öğrenci ve velilerinin katılımı ile gerçekleştirdi. Sergide, Osmanlı Devleti'nin 34. padişahı olan Sultan 2. Abdülhamid döneminin bilinen ve bilinmeyen yönleri, fotoğrafçıların objektifinden nesnel olarak yansıtılıyor. İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, “Abdülhamid Han yakın dönemin hem tarihi hem de siyasi anlamda en önemli aktörlerinden biri. Onunla ilgili böyle seçkin bir fotoğraf sergisini Sakarya’ya kadar getirerek öğrencilerimizin ve ziyaretçilerin beğenisine sunan, bu vesile ile de farkındalık oluşturan okul yönetimine teşekkür ediyorum” dedi.

Tarihe ışık

Sergideki eserlerin tarihe ışık tutan çok önemli bir koleksiyon olduğunu dile getiren Adabilim Okulları Halkla İlişkiler Müdürü Ali Türkhan, "Bu sergi 19. yüzyılın sonuna doğru bir hükümdarın, dünyadaki tüm hükümdarların içerisinde 30 bini aşkın fotoğrafın bulunduğu bir koleksiyonu açmasıdır. Ve bu koleksiyon içerisinde kendi döneminde yapılan önemli faaliyetlerin kaydı bulunmaktadır. Yemen’e, Trablusgarp’a, Hicaz’a kadar olan eserlerin hepsi burada yer almıştır ve muhteşem bir koleksiyon meydana gelmiştir. Aynı zamanda Avrupa hükümdarlarının ve Japon İmparatoru’nun gönderdiği resimler var. Bunlar dünyayı şaşırtan eserler olmuştur. Bu serginin açılması gerçekten mühim bir hadisedir. Bu sergiyi görmenizi temenni ediyorum."

Örnek alınmalı

Abdülhamid Han'ın daha iyi anlaşılması gerektiğini belirten Türkhan, "Sultan Abdülhamid hayatı incelenmesi ve örnek alınması gereken insanlardan biridir. Son dönemde gerek televizyonlardaki dizilerde, gerek yayın çalışmalarında gündeme geliyor. Fakat benim burada bir eleştirim var. Bizim tarihi şahsiyetlere karşı ilgimiz var ama bilgimiz yok. Dolayısıyla biz Abdülhamid'i çok seviyoruz ama Abdülhamid Han konusunda gereken okumayı yapmıyoruz. Okuma noktası, bizim en büyük açmazımız. Abdülhamid Han ve diğer tarihi şahsiyetlerimizi iyi anlarsak bu, gelecekte bizim önümüzü aydınlatan bir projektör olacaktır" diye konuştu.

 

28 Kasım 2017 , Salı Bu haber toplam 806 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU