Günün Tarihi:17 Nisan 2021

‘Yakıt yasağı gözden geçirilmeli’


SATSO Meclisi’nde valilik tarafından bidonda akaryakıt satışının yasaklanması kararının gözden geçirilmesi gerektiğini dile getiren Meclis Üyesi Ali İhsan Bakım, “ Karar kırsal kesimde sıkıntı yarattı. Vatandaşlar araç gereçlerine bidonla benzin almak ist

Meclis toplantısı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı,  Meclis Başkanı Akgün Altuğ başkanlığında gerçekleştirildi. Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından Ekim ayı Kat'i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi. Daha sonra kürsüye çıkan Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, “ Kasım ayına ihracat başarımızla başladık. Hem sektör çeşitliliğimizi ve alternatif pazarlarımızı artırmak hem de ihracatta ilk 5 il arasında yer almak hedefimiz doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Karasu limanı

Kösemusul, “Sakarya’mızın ekonomisi için çok büyük değer taşıyan Karasu Limanı ile ilgili sayın valimizin başkanlığında bir koordinasyon toplantısı gerçekleştirdik. Şehrimizin dünyaya açılan kapısı Karasu Limanı’nı çok önemsiyoruz. İhracat ve ithalatta hacmin daha da yükselmesi için değerlendirmelerimizi yaptık. Gerek navlunların düşmesi noktasında gerekse Pazar oluşturma avantajı ile demiryolu ve otoyolu bağlantılarının da tamamlanması sonucunda Karasu Limanımızın değeri gün geçtikçe daha da artacaktır.  İş dünyamızın limana ilgisinin olması şehrimiz için de kazanç olacaktır” ifadelerini kullandı.

Makine ihtisas

Kösemusul, “ 315 hektarlık alanda kurulum çalışmaları süren Kaynarca Makine İhtisas OSB yatırımcılarımızla bir araya geldik. 2018 yılının ilk çeyreğinde arsa tahsislerinin tamamlanmış olmasını planlıyoruz.  Kamulaştırma çalışmaları kapsamında OSB’de yatırım yapmak üzere 114 firma arsa talebinde bulundu ve bugüne kadar yaklaşık yüzde 30’u kamulaştırıldı. Kamulaştırma çalışmalarının tamamlanmasından sonra altyapı çalışmaları başlayacak ve kısa zamanda firmalarımız faaliyete geçecek” dedi.

OSB yolu başlıyor

Oda hizmet binasının merkez olacağı güzel çalışmalarının startını çok yakında vereceklerini de belirten Kösemusul, “Hemen yan tarafımızda Hayat Boyu Öğrenme Merkezi kampüsü yapacağız, ayrıntılarını sizlerle paylaşmıştık. Birinci OSB, genişleme alanı, her anlamda örnek olacak İkinci El Oto Galericileri ve ayrıca sanayi siteleri ile bu bölge çok farklı bir görünüme kavuşacak.  E-5 ile 1. OSB arasındaki yol ile ilgili de güzel bir gelişme var. Duble yol çalışmaları için 11 Aralık’ta Büyükşehir Belediyesi ihaleye çıkıyor. Bin 400 metre uzunlukta yolun genişliği 40 metre olacak. Serdivan’daki Medeniyet Bulvarı’dan daha geniş, modern bir yol ile bölgenin akışı rahata kavuşacak” ifadelerini kullandı.

‘Yerli otoya hazırız’

Kösemusul, “ Milli üretimler ve otomotiv şehri Sakarya hedefiyle her zaman ifade ettiğimiz gibi yerli otomobil konusunda uzun yıllardır ilk sesini yükselten, bu konuda etrafına bakmadan çalışmalar yapan ve yerli otomobil üretimine şehri hazırlamak için paydaşları ile gayret gösteren bir kurumuz.  Yerli otomobil konusunda önemli mesafeler alınmasından son derece memnunuz. Sayın Cumhurbaşkanımız üretim için Ortak Girişim Grubunu açıkladı. Sayın Cumhurbaşkanımızın iradeleri ve Ortak Girişim Grubunun başarısı ile yerli otonun, en doğru adres Sakarya'mızda üretileceğine inanıyorum” dedi.

Kantin tarifesi

Başkan Kösemusul’un konuşmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine başlandı. Maddeler arasında yer alan kantin işletmelerinin azami fiyat tarifesinin belirlenmesi meclis üyelerince oylandı ve kabul edildi. Buna göre SATSO’ya bağlı kantin işletmelerinde Simit bir lira 25 kuruş, poğaça bir lira, kaşarlı tost bir lira 50 kuruş, sucuklu tost bir lira 75 kuruş, çay ise bir lira olarak fiyatlandırıldı.

Talep üzerine

Gündem maddesi ile ilgili söz alan Meclis Üyesi Yavuz Köprülüoğlu, “ Bu kantin üretici arkadaşlarımızın talebi üzerine geldi. Bizde olmayan bir tarifeydi. Belediyeden arkadaşlarımıza uyarı gelmesi üzerine SESOB’un tarifesinin aynısını kullanacağız” ifadelerini kullandı. Maddenin kabulünün ardından ise meslek komitelerinin görüşülmesine başlandı.

Akaryakıt satışı

Komitesi adına söz alan Behlül Bayrak, döviz artışının cep telefonu satan işletmecileri olumsuz etkilediğini dile getirdi. Bayrak’ın ardından kürsüye çıkan Ali İhsan Bakım ise, “ Sayın valimiz geçtiğimiz günlerde aldığı karar ile akaryakıt istasyonlarında bidonla satışı yasakladı. Bu karar kırsal kesimdeki istasyon sahiplerini sıkıntıya soktu. Bununla ilgili ciddi bir sorunumuz var. Kırsal kesimdeki vatandaşlar traktörlerine, çim makinelerine, ağaç kemse motorlarına bidonla benzin almak istiyorlar ancak satış yapamıyoruz. Bu konunun çözüme kavuşması gerekiyor” dedi.

Doğalgaz uyarısı

Doğalgaz hakkında meclis üyelerine bilgi veren Adem Bilgen ise, “ Geçtiğimiz günlerde Kocaali’de bir patlama meydana geldi. Yetkisiz kişilerin müdahalesi sonrasında bu patlamanın meydana geldiği açıklandı. Tesisatları yaptırırken yetkili firmalara işlerimizi yaptıralım. Mal ve can kaybı yaşamamak adına bu konuda dikkatli olalım” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından kürsüye çıkan Başkan Mahmut Kösemusul, komitelerin sorunları konusunda çözümler için çalışacaklarını dile getirdi.

‘Altın almalıydık’

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan Meclis Üyesi Hakan Tenekeci, “ altın konusunda burada uyarlılarda bulunmuştum ve artış olacağını söylemiştim. SATSO bu yatırımı yapmadığı için bir milyon dolar kayıp yaşamıştır son iki yılda. Bütçemize göre hesapladığımızda bu rakam ortaya çıkıyor. Biz kazanmak için mücadele veriyoruz, iki senedir söylüyoruz ancak anlatamıyoruz. Seneye de altının artışı sürecek şimdiden uyarıyorum. Yılda iki trilyon para kaçırıyoruz.

‘Altın yatırımı yapamıyoruz.’

Hakan Tenekeci’nin açıklamasının ardından kürsüye çıkan Başkan Kösemusul, “ Hakan bey 4 yıldan beri bu konuyu söylüyor ve biz de gerekli cevapları veriyoruz. TOBB’ a göre biz denk bütçe yapıyoruz. Bu denk bütçede de riski olan yatırımlar yapamayız. Kamu zararı meydana gelirse suç işlemiş oluruz. Mevzuat çerçevesinde altın alamıyoruz. Altın yatırımı yapamıyoruz mecburen paramızı faize yatırıyoruz” dedi.

30 Kasım 2017 , Perşembe Bu haber toplam 788 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU