Günün Tarihi:23 Ocak 2022

Sessiz kaldık gölümüz yok oldu


Yurt Partisi Genel Başkanı ve Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Sapanca Gölü’yle ilgili çok çarpıcı tespitlerde bulundu. Tantan, “Birileri müteahhiti zengin yapmak için kolektör yaptırdılar. Sakaryalı olarak hep beraber sesiz kaldık ve Sapanca Gölü’nü

Sorunlar

Sakarya Kent Şurası 72. Toplantısını Serdivan Tunatan Tesisleri’nde gerçekleştirdi. Toplantının açılış konuşmasını Şura Başkanı Yavuz Deniz yaptı. Şura üyelerini selamladıktan sonra şehrin sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Deniz, öncelikli olarak Sakarya’nın trafik sorununa değindi. Deniz, “Trafik sorununun acilen halledilmesi lazım. Gün geçtikçe trafik konusunda batıyoruz. Geçen gün Arifiye’ye girdim girdiğime pişman oldum. Sakarya’nın kavşakları bir alem.  40 Kilometre ötede komşumuz Kocaeli var. Gidip bir görsünler, trafik konusunda orada neler yapılmış” diye konuştu.

Tren gelecek mi?

Ada treninin şehir merkezine gelip gelmeyeceği yönündeki tartışmalara da değinen Yavuz Deniz, “Tren olayı ne olacak? Trenimiz bize gelecek mi? Yoksa biz mi Mithatpaşa’ya gideceğiz.  Bunu net olarak bilemiyoruz” dedi.  Deniz’in üzerinde durduğu bir diğer konu ise ilimizdeki hayvancılık teşvikleri oldu. Hayvancılık teşviklerinin çevre illere verildiğini Sakarya’nın ise destek kapsamına alınmadığını belirten Başkan Deniz, “İlimizin de havancılık konusunda teşvik kapsamına alınmasını istiyoruz. Bunun sağlanması için de yetkililerin gerekli girişimleri yapmasını istiyoruz” dedi.

‘Müteahhitleri zengin yaptılar’

Tantan, Sakarya Kent Şurası’nın şehirdeki sorunları ele alarak çok önemli toplantılar gerçekleştirdiğini belirterek sözlerine başladı. Şura üyelerini selamladıktan sonra konuyu Sapanca Gölü’ne getiren Tantan, gölün korunması için ciddi önlemler alınması gerektiğini vurguladı. Sadettin Tantan,  “Yıllar önce yapılan kolektör göle yarar sağlamıyor aksine sızıntılarla göl kirlenmeye devam ediyor.  Sapanca gölünden kolektör geçirildiği zaman biz isyan ettik, karşı çıktık. ‘Kolektör ne kadar sağlam da yapılsa buradan mutlaka sızıntı olur’ dedik. Ama birileri müteahhiti zengin yapmak için kolektörü yaptırdılar. Sakaryalı olarak hep beraber sesiz kaldık ve Sapanca Gölünü yok ettik” diye konuştu.

Suyu pis

Avrupa Birliği’nde içmesuyunu kirletenlere çok ağır cezalar verildiğini hatırlatan Tantan, “Durum bizde çok farklı.  Çevreyi hoyratça tüketiyoruz, sularımız kirleniyor. Uzmanlar söylüyor gelecek zamanda ülkemiz susuzlukla karşı karşıya kalacak. Sapanca Gölü halen kirlikten kurtarılmış değil. Bu suyu Sakaryalı içiyor, komşu Kocaeli içiyor, zorunlu ihtiyaç duyulduğunda ta Yalova’ya kadar içme suyu aktarılıp gittiği biliniyor” dedi. Sapanca’da otoyolun yol açtığı gürültü sorununa da değinen Tantan, otoban boyunca ses duvarı yapılması önerisini getirdi.  Tantan, “Bu duvarla birlikte göle yağmur suyu ile kirliliğin ulaşmaması için önlemlerin alınması gerekir.  Çevre bilimciler ve üniversitenin de içinde olacağı bir bilimsel çalışma gurubunun proje hazırlayarak belediyelere sunmaları gerekir.  Belediyelerin de bu projeyi ya kendi bünyesinde ya da Çevre Bakanlığı desteği ile hayata geçirimleri gerekiyor” dedi.

Şiddet

Yurt Partisi Genel Başkanı Tantan’ın üzerinde durduğu önemli konulardan biri de kadına yönelik şiddet oldu. Tantan, “Sakarya’da kadınların mücadelesini biliyorum. Kadınlara yönelik şiddet ve cinayetleri TV’lerden izliyor görüyoruz çok kokutucu boyutta. Bunların altında yatan nedenler göçlerin ve ekonomik sorunların olduğu görülüyor. 7’den 70’e hepimiz birlik olmalıyız, kendimize gelmeliyiz. Gelecek nesillere huzurlu güzel bir ortam bırakmamız gerekiyor biz büyükler” şeklinde konuştu.

Eğitim

Saadettin Tantan, konuşmasının devamında AK Parti’nin eğitim politikalarını eleştirdi. Tantan, “Genç nesihlere en iyi şekilde eğitim vermeliyiz. Şimdiki iktidar maalesef bunda muvaffak olamadı. Eğitimde bilimsel olarak bu işi bilen kimse yok. Şimdi eğitimde Finlandiya modeli uyulanlasın diye konuşuluyor. Ne gerek var buna, biz kendi modelimiz metodumuzu geliştirelim. Her gün değişik bir model uygulayarak eğitimi başarılı bir seviye getiremezler” eleştirisinde bulundu.

Proje

Mahalli idarecilerin ve yöneticilerin nitelikli insanlar arasından seçilmesi gerektiğini belirten Tantan,  “Bir sürü torba yasa çıkıyor, kararnameler çıkıyor. Ama yasa çıkarmak önemli değil.  Bu yasaları uygulayan yetişmiş kişiler olması gerekir. Mahalli idareciler olsun belediye başkanları olsun bu işler için özel yetiştirilmiş kişiler olması gerekir. Bunun için önümüzdeki 20 yıl düşünülerek proje hazırlamak gerekir. Hiç zor bir şey değil bu projeyi uygulamak diye düşünüyorum” dedi.

Önlemler alınmalı

Saadettin Tantan’ın bu önemli tespitlerinin ardından şura üyeleri tek rtek söz alarak görüşlerini paylaştı. Sakarya Üniversitesi Çevre Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu Yiğit,  tıpkı Saadettin Tantan gibi Sapanca Gölü’nün korunamadığını dile getirdi. Yiğit, “Göl kolektörle korunamıyor.  Gölün yüzeyinin zaman zaman kızardığını görüyoruz. Bu kirlikten dolayıdır. Otoyol kenarı ağaçlandırılarak rüzgarla savrulan partiküllerin göl suyuna ulaşması engellenebilir. Oto yoldan araçlar nedeniyle havaya karışan ağır metaller hem su için hem de hava içine çok büyük tehlike yaratıyor. Bu bağlamda göl için alınması gereken önlemlerin artık alınması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Açıklama

Şura üyesi ve Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası Hüsnü Gürpınar ise Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak Kültür ve Kongre Merkezinin akıbetini sordu. Gürpınar, “Kültür Merkezi Projesi açıklandı. Sonraki gelişmelerden haberimiz yok. Merkezin inşaatı ne zaman başlayacak ne zaman bitecek bir bilgi yok. Kamuoyu bunu merak ediyor. Umarım yetkiler net bir açıklama yaparlar” dedi.

Haritalama

Şura üyesi Vedat Kocabıyık, Tapu Kadastro Müdürlüğü’nün Arifiye’de gerçekleştirdiği haritalandırma çalışmalarını gündeme getirdi. Kocabıyık, “Kadastro çalışma yapmış havdan harita çekimleri yapmış. Yeni bir sistem olduğu söyleniyor. Bu çalışmalarla ilgili liste Arifiye Belediyesi’nde askıda herkesin bilgisi olsun. Benim tapulu yerim yüzde 50 azalmış bu nasıl bir çalışma anlamadım. Kime başvuracağız, kime ihtiraz edeceğiz bilmiyorum. Bu konudan herkesin haberi olsun buradan ben söylemiş olayım bilmeyenler için” dedi.

Ada treni

Kent Şurası Üyesi Erdoğan Çamlıyurt konuşmasında Ada Treni sorununu ele aldı.  Çamlıyurt, “Ankara’da metro konusunu Belediye Başkanı Melih Gökçek yerine bakanlık üstlenip çözdü. Şimdi Sakarya’mızda tren konusunu Büyükşehir Belediyesi mi yoksa bakanlık mı üstlenerek çözecek. Sivil toplum örgütleri bu konunun çözüme kavuşması için belediyenin de bakanlığın da kapsını aşındırmadan sorunu çözemeyecektir diye düşünüyorum” dedi.

Katılım

Sakarya Kent Şurası 72. Toplantısı diğer üyelerin benzer konular hakkında yaptığı değerlendirmelerle son buldu. Şura Başkanı Yavuz Deniz, toplantıya katılan Sadettin Tantan ve tüm şura üyelerine katkılarından dolayı teşekkür ederek toplantıyı kapattı. Toplantıya katılan isimler şura üyeleri ise şöyle: Ahmet Köprülüoğlu, Ahmet  Erdem, Avni Akran, Aydemir Horozlu, Bahattin Balkaya, Bayan Hülya Lüleci,  Mahnaz Gümrükcüoğlu Yiğit, Tevhide Yağan, Celalettin Tanta, Erdoğan Çamlıyurt, Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, Hakan Alkan, Halil Müftüoğlu, Hamdi Şenoğlu, Hüseyin Mete, İsmail Çallı, İsmail User, Kamil Tever, Mehmet Aklaş, Mehmet Çatalbaş, Mehmet Hammaz, Nuri Paker, Orhan Ekici, Osman Nuri Ürküt, Sait Beşir, Tansu Uzun, Vedat Kocabıyık, Yaşar Tercan, Yavuz Deniz, Zeki Çelebi.

1 Aralık 2017 , Cuma Bu haber toplam 873 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU