Günün Tarihi:23 Ocak 2022

STK’lar vahşi cinayeti kınadı


10 aylık çocuğu ile birlikte öldürülen Emani Al Rahmun cinayeti davası öncesi adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada STK’lar gerçekleşen vahşi olayı kınayarak, her türlü nefret suçuna karşı mücadeleyi sürdürmeye devam edeceklerini bel

Açıklama

20 yaşındaki 9 aylık hamile Emani Al Rahmun'un tecavüz edildikten sonra 10 aylık çocuğu Halaf Al Rahmun ile birlikte öldürülmesi sonrası tutuklanan B.K. ve C.B.’nin duruşması bugün 9.30’da başladı. Gerçekleşen dava öncesi STK’lar Sakarya Adliyesi önünde basın açıklaması yaparak gerçekleşen olayı kınadı. Açıklamaya acılı eş Halid El Rahmun, kardeş Muhammedi El Rahmun ve babaları Muhammed Abdulhadi El Rahmun ile birlikte ailenin avukatı Cihad Gökdemir’de katıldı. Gerçekleşen dava öncesinde 53 STK adına Memur-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Özlem Bağcı, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Uğur Yıldırım, Hüda-Par İstanbul Kadın Kolları Başkanı Esra Türk ve Kadın ve Demokrasi Platformu (KADEM) Genel Merkez Başkanı Esra Hatipoğlu açıklamalarda bulundu.

Mazeret olamaz

Memur-Sen Kadın Komisyonları adına Özlem Bağcı, “Bu menfur hadiseyi “Vahşetin Etnik Kimliği, Meşru Mazereti Olamaz” diyerek tel’in etmiştik. Bugün de 1.Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek davada vahşetin hak ettiği cezayı alması talebiyle, davanın takipçisi olmak için bir araya toplandık. Vahşice bir cinayetle üç buçuk milyonu ağırlayan bu milletin kadirşinaslığına gölge düşürülemeyeceğini biliyoruz. Memur-Sen olarak Sakarya’da yaşanan bu menfur olayı, “Vahşetin etnik kimliği, meşru mazereti olamaz” bilinci ile şiddetle kınıyor faillerin en ağır ceza ile tecziye edilmesini talep ediyoruz” dedi.

Mücadele

Uluslararası Mülteci Haklar Derneği Başkanı Uğur Yıldırım, “Bugün bu alanda vicdanlarımızı sızlatan elim bir hadisenin hukuk mücadelesini takip etmek için toplanmış bulunuyoruz. Suriyeli mültecilere yönelik ırkçı ve nefret içerikli söylemler, ne yazık ki 20 yaşında genç bir kadın ve biri henüz doğmamış 2 bebeğinin öldürülmesine neden olmuştur. Burada yer alan Sivil Toplum Kuruluşları olarak, hamile bir kadın ve bebeklerini katledecek kadar gözü dönen şahısların hak ettikleri cezayı en üst sınırdan almaları için her türlü mücadeleyi sürdüreceğimizi ifade etmek isteriz” diye konuştu.

Sabır

Kadın ve Demokrasi Platformu (KADEM) Genel Merkez Başkanı Esra Hatipoğlu, “Sakarya Kaynarca ilçesinde 9 aylık hamile Emani Al Rahmun’a tecavüz edilmesi, annenin ve yanındaki 10 aylık bebeği olmak üzere 3 canın hunharca katledilmesi haberi tüm vicdanlara ateş düşürmüştü. Zalim bir rejimin vahşetinden kaçan ve ülkemizde misafir olarak ağırladığımız Suriyeli ailenin başına gelen bu kan dondurucu hadisenin acısını hala yüreğimizde hissediyor kendilerine bir kez daha Allah’tan rahmet, acılı ailesine sabırlar diliyoruz” şeklinde konuştu.

Sorumluluk

Hatipoğlu, Emani, eşi ve çocukları savaştan kaçarak kendilerine yeni bir hayat kurmak isteyen ve en önemlisi de tüm Türkiye’ye emanet olan insanlardı. Ancak maalesef vahşi bir cinayete kurban gittiler KADEM olarak Emani ve evlatlarının geride kalan ailesinin acısını biraz olsun hafifleterek faillerin en ağır cezayı sağlamak için bu davayı takip ediyor ve bunu ülkemize emanet olan bir aileye karşı sorumluluğumuz olarak görüyoruz” dedi.

2 Aralık 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 1029 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU