Günün Tarihi:23 Ekim 2020

Sakarya ve engelsiz hayat


Büyükşehir Belediyesi sosyal Hizmetler Daire Başkanı Davut Yüce, “Bizim sloganımız 'Sevgiye engel yok' ve 'Birlikte her şeyi aşabiliriz.' Temennimiz engelsiz bir Sakarya ve engelsiz bir hayat" dedi.

Hayat kolaylaşıyor

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü, engellilere, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdürebilmeleri için farklı alanlarda hizmetler vererek onların hayatını kolaylaştırıyor. Merkez bünyesinde kurulacak ve Türkiye'de konseptiyle ilk olacağı belirtilen "Engelsiz Gündüz Bakımevi" sayesinde, aileler, engelli bireylerini düşünmeden hem gün içerisindeki işlerini yapabilecek hem de kendilerine zaman ayırabilecek. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü'nde engellilere eğitim, sağlık, istihdam, sosyal güvenlik ve sosyal yardımlarla ilgili bilgilendirmeler yapılarak, ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendiriliyor.

Hizmet

Büyükşehir Belediyesi tarafından yılda ortalama bin 500 engelli vatandaşa hastane ve kamu kurumu gibi yerlere gidebilmeleri için taşıma hizmeti sunulurken, engelliler liftli araçlarla istedikleri yere rahatlıkla gidip gelebiliyor. Yılda 750 vatandaşın faydalandığı 15 farklı hobi kurslarında engellilerin bilgi, yetenek ve becerilerini keşfetmeleri sağlanıyor. Engellilerin öz güvenlerini ve iletişim becerilerini artırıcı seminerler düzenleniyor. Kentteki esnaf da ziyaret edilerek, engellilikle ilgili farkındalık ve duyarlılık oluşturulmaya çalışılıyor. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce, daire başkanlığı olarak 3 ana başlıkta hizmet verdiklerini söyledi.

Kaliteli yaşam

Sosyal yardıma ihtiyaç duyan yoksul vatandaşlara, çocuklara ve engellilere hizmet sunduklarını belirten Yüce, sosyal hizmetler bünyesinde Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak engellilerin mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdürebilmeleri için çok farklı alanlarda hizmetler verdiklerini, engelli vatandaşları evlerinde ziyaret ederek sosyal rehabilitasyon ve diğer kamu ve kurumlarının hizmetlerinden yararlanmaları için bilinçlenmelerine yönelik rehberlik hizmeti sunduklarını dile getirdi. Engelli vatandaşlardan isteyenlerin tertibatlı, asansörlü araçlarla evlerinden alınıp, hastane ve kamu kurumlarına götürülüp getirildiğini anlatan Yüce, engelli hizmetleri olarak da vatandaşların ailelerine yönelik bilinçlendirme eğitim ve seminerleri düzenlediklerini kaydetti.

2 bin engelliye araç

Bugüne kadar 2 bine yakın engelliye tekerlekli sandalye ve akülü araç desteğinde bulunduklarını belirten Yüce,  "Özellikle Sosyal Gelişim Merkezi'nde engelli kardeşlerimize açmış olduğumuz kurslarda temel amacımız, engelliler evlerine kapanmasın, toplum içerisine karışabilsin, kendileri yapabileceği, becerebileceği şeyi bazı etkinlikler, kurslarla da kendilerini geliştirebilsinler, sosyalleşsinler, iletişimleri artsın ve diğer taraftan toplum olarak da bu insanları toplumun tüm alanında kabullenelim, onların da neler yapabildiklerini görelim" diye konuştu. Yüce, yıl içerisinde tüm kaldırım ve yolların engellilerin ulaşımına uygun hale getirilmesi için ciddi çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Kafede 10 engelli

Engellilere yönelik yaptıkları hizmetlerin farklı alanlarda devam etmesini istediklerini vurgulayan Yüce, "Bir taraftan onların çalışma hayatına adaptasyon noktasında Engelsiz Kafe'yi açtık. Bu kafemizde şu anda 10 engelli kardeşimiz istihdam ediliyor ve toplum olarak onların neler yapabildiklerini görmüş oluyoruz. Bir diğer taraftan yeni bir projemiz var, 'Engelsiz Gündüz Bakımevi.' Bu da Türkiye'de farklı konseptiyle ilk olacak. Engelsiz Yaşam Merkezi'nde biraz daha ağır engeli olan vatandaşlarımızın ailelerine bir nefes aldırma amacıyla yapılan bir proje bu. Vatandaşlarımız engellilerini getirecek, oraya bırakacak, gün boyunca her türlü hizmeti vereceğiz. Engellilerin ailelerine de gün içerisinde nefes alma imkanı vereceğiz."

Çalışmalar sürüyor

Yüce, Engelsiz Yaşam Merkezi'nde engelli vatandaşlara hayatta kalabilmeleri ve hayatını devam ettirebilmeleri için "Hayata Tutunuyorum" adı altında projenin olacağını, merkezde engellilere hayatlarını tek başlarına sürdürebilmeleri için almaları gereken temel eğitim becerilerini kazandıracaklarını kaydetti. Engellilere yönelik çalışmaların her geçen gün artarak devam ettiğini belirten Yüce, "Sloganımız 'Sevgiye engel Yok' ve 'Birlikte her şeyi aşabiliriz'. Bütün kamu ve sivil toplum kurumlarımızla engelli kardeşlerimiz ve aileleriyle fikir birliği içerisinde, Sakarya'daki ihtiyaçlar noktasında istişarelerde bulunup çözümü noktasında da birlikte hareket ediyoruz. Temennimiz engelsiz bir Sakarya ve engelsiz bir hayat" dedi.

Memnuniyet

Hizmetlerin çok güzel olduğunu, kendisini iyi hissettirdiğini söyleyen engelli Mustafa Usta, "Buraya geldikten sonra eğlenceli şeyler yapıyorum, oyalanıyorum, arkadaşlarım oldu, konuşuyorum onlarla. Buraya gelmeden önce hiç kimsem, arkadaşlarım yoktu" diye konuştu. Engelli Zeynep Jale İnce de el sanatları, mozaik yaptığını, halk oyunları dersi aldığını dile getirerek, "Burada güzel vakit geçiriyorum, öğretmenlerimle aram iyi. Liseden sonra burada bir okul daha kazandım, bir sürü arkadaş edindim. Burada verilen hizmetlerden memnunum" ifadelerini kullandı.

3 Aralık 2017 , Pazar Bu haber toplam 753 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU