Günün Tarihi:8 Mart 2021

‘Polemikleri anlamıyorum’


Geyve İlçe Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar, güncelliğini sürdüren ayva konulu tartışmalar ve açıklamalar ile ilgili olarak bilgiler verdi. Pınar, “ Yörelerin geçmişten gelen ve o yöre ilgili ürünlerin tanıtımına zaman ayırmaktan çok tek ürün üzerinden

Elma bahçeleri yok oluyor

Pınar açıklamalarına şöyle devam etti, “ Geyve İlçe Tarım Müdürlüğünün 2013 yılı brifing dosyasında yer alan bilgilere göre; tarımda kullanılan arazi 21.131 Hektar, tarım dışı kullanılan arazi (çayır, mera, orman, fundalık, orman dışı, mesken yeri, taşlık..) 44.157 Hektar olarak görülmektedir. İlçemizde çay ve narenciye dışında her bitki yetişmektedir. Öne çıkan ürünlerimiz ise; ( 2013 verilerine göre) 11.800 dekar ayva, 22 bin dekar elma, 23 bin dekar üzüm, 11.500 dekar kiraz, 10.747 dekar fındık.”

Ayva revaçta

Ancak, 2015 yılı verilerine göre son zamanlarda elmalarda görülen hastalıklar dolayısıyla yapılan mücadele artı masraflar getirdiğinden, üretici para kazanamaz duruma geldi diyen Pınar, “ Elma bahçelerini sökmeye başladı. 22 bin dekarlık elma bahçesi alanı 7 bin dekara indi. Elma yerine, daha az masraflı ve ilçe hava koşullarına daha elverişli olması nedeniyle ayva ve üzüme yönelme başladı. Bu yıl meyve rekoltesi daha iyi oldu. 65 bin ton ayva üretimi yapıldı. Önümüzdeki bir kaç yıl içinde dikili alanın 15 bin dekara ve üretimin ise 70 – 75 bin ton civarında olacağını düşünüyorum. Bunun nedeni ise kayıt dışında kalan ekili, dikili bahçelerdir. Şu anda ilçemizden 22 firma çeşitli ülkelere ayva ihracatı yapmaktadır” dedi. 

4 Aralık 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 626 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU