Günün Tarihi:4 Mart 2021

Tepkiler git gide büyüdü


Tüm yurtta olduğu gibi Sakarya’da da ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına tepkiler büyüyor. Bu tepkilere bir destekte Erenler, Serdivan Hendek ve Taraklı’dan geldi. Cuma namazı sonrası toplanan kalabalık Kudüs’ün İ

Erenler birlik oldu

AK Parti tarafından tüm teşkilatlara gönderilen açıklamanın okunmasının ardından Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk İslam âleminin kutsalına yapılan saldırıyı sert bir dille eleştirildi. Dilmen Cami Avlusunda toplanan grup tarafından gerçekleşen protestoda hukuksuz açıklamadan geri dönülmesi çağrısı yapıldı. Öztürk, Kudüs'ün işgalci siyonistlerin başkenti olarak ilan edilmesi cüretinde bulunulmasını sert bir dille eleştirerek, “Bir eşkıya ordusuna karşı dik duruşun, Müslümanlar için namus meselesi olduğunu tüm dünyaya hatırlatmak ve İslâm âlemine bir olmanın gerektiğini yinelemek için buradayız. Hadsizliğin, saldırganlığın ve hukuksuzluğun geldiği son nokta olarak siyonizmin bu devirdeki kullanışlı piyonu Trump aracılığıyla ilk kıblemiz Kudüs'ü işgalci İsraillilerin ve akan kandan beslenenlerin emelleri doğrultusunda başkent ilan etme cüretinde bulunmuşlardır. Yok, hükmünde olan bir karar alınmış ve en hassas alanımıza dokunulmuştur” dedi.

 Takipçiler

Başkan Öztürk Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacaklarına vurgu yaparak “Şu açıkça bilinmelidir ki tüm gönül coğrafyamızı ateşe atanlar Kudüs'ün bir anlık karanlığa bürünmesinin sonuçları çok ağır olacaktır. Kudüs meselesi bundan sonra dokunanları yakacak ve yaptıklarına pişman edecektir. Bu kutsal davayı sonuna kadar takip edip, İslam aleminin kutsalıyla ilgili yanlıştan dönülmesine katkı vereceğiz. Kudüs işgalcilerin ve emperyalistlerin değil, bizimdir. Kudüs hepimizindir” dedi. AK Parti Erenler Gençlik Kolları Başkanı Salih Yıldırım yaptığı açıklamada,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İslam ülkelerinin liderleriyle yapacağı toplantıya dikkat çekildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her fırsatta vurguladığı ‘Dünya beşten büyüktür’ itirazının haklılığının Kudüs kararı ile teyit edildiğinin ifade edildiği açıklamada Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olunacağı belirtildi.

Serdivan’dan tepki yağdı

AK Parti Serdivan teşkilatı ise Sapak Camii’nde Kudüs kararına tepki göstererek basın açıklaması yaptı.  Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, “Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. İlk kıblemizdir, biz Kıblemizin; Yahudilerin, Hristiyanların eline geçmemesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Artık son kırmızıçizgimizi dokunanlara karşı tüm Serdivan olarak karar alındığı günden beri takipteyiz. Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu tavır ve duruşun yanındayız. Sonuna kadar yapmamız gereken neyse asla Kudüs ve Kudüslü Müslümanları yalnız bırakmayacağımızı ifade ediyoruz. Cumhurbaşkanımız ile birlikte kırmızı çizgimizden asla fedakarlık yapmayacağımızı belirtiyoruz. Ve sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Hendekliler tepkili

Cuma namazı çıkışında Rasim Paşa Camii önünde toplanan Hendekliler ABD ve İsrail ortaklığına karşı tüm Müslümanlara çağrıda bulunarak tepkileri sert bir şekilde ortaya koydu. İşgale dur demenin tam zamanı diyen Hendekliler, “Siyonizm’in yeni kuklası Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacaklarına ve Amerikan büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacaklarına dair açıklamalarda bulunuyor. ABD, Afganistan’ı, Irak’ı, Suriye’yi ve Libya’yı İslam coğrafyasını kana boyayan seri bir katildir. Terör şebekesi İsrail’i kanatları altına ABD’nin aldığını herkes görüyor” şeklinde konuştu.

‘Kudüs’ten gidin’

Üniversite Caddesi üzerinden Hendek Meydanı’na yürüyüş yaparak tepkisini gösteren Hendekliler tarafından yapılan açıklamada, “ Değerli vatandaşalar Peygamberimizin mirası kutsal Kudüs 46 yıldır işgal altındadır. Bu işgale dur demenin tam zamanıdır. Artık bütün İslam dünyasının sesini yükseltmesinin, bu işgale son verilmesi ve Kudüs’ün özgürlüğüne kavuşturulmasını yüksek sesle haykırmanın tam zamanıdır. Hendek’ten zalim devlet ABD ve İsrail’e sesleniyoruz.  Kudüs’le ilgili böyle hadsiz ve hukuksuz bir tasarruf olamaz. Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın etrafında Siyonist İsrail’in ayak izlerini görmek istemiyoruz. Katil İsrail ve ABD Kudüs’ten defol. Kudüs’le ilgili devlet büyüklerimizin aldığı kararların millet olarak sonuna kadar arkasında duracağız” ifadeleri kullanıldı.

Katılım

Hendek Gençliği öncülüğünde Sıtkı Yaz, Oktay Yaşa, Gürkan Özer, Tamer Albayrak, Burak Atmaca, Muhammed Erci ve Hüseyin Yaz tarafından organize edilen yürüyüşe Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, AK Parti Hendek İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu, MHP Hendek İlçe Başkanı Turgut Babaoğlu, Saadet Partisi Hendek İlçe Başkanı Ferhan Ağra, Belediye Başkan Yardımcıları Sinan Baylan, Ahmet Kavakçı, Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Taraklı kararı kabul etmedi

Taraklı'da Cuma namazından sonra vatandaşlar ABD ve İsrail'i protesto etti. Meydanda Yunuspaşa Camii önünde ellerinde Türk Bayrakları toplanan Taraklılar, Siyasi Partiler, Sivil Toplum Örgütü ve dernekler ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması kararını büyük tepki gösterdi. Kaymakam Cihat Koç ve Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman'ın da  katıldığı  toplantıda AK Parti Taraklı Gençlik Kolları Başkanı Arda Özkan okuduğu basın açıklamasında ABD nin  Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesini kınadıklarını belirtti. Yapılan duanın ardından toplanan vatandaşlar dağıldı. 

(Fethi ÖZER -Hasan ÖZTÜRK- İzzettin Kömürcü)

9 Aralık 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 706 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU