Günün Tarihi:1 Mart 2021

‘Müteşebbislik için cesaret yeterlidir!’


İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce her ay düzenlenen, ‘Zirvedekilerle Buluşma’ programının konuğu Şenpiliç Onursal Başkanı Hayırsever İşadamı Haşim Gürdamar oldu. Gürdamar’ın programına katılan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Müteşebbislik için cesaret yeterlidir!”

 Bugüne nasıl geldi?

Serdivan’daki Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi’ndeki program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programda; onursal başkanı olduğu Şen Piliç Şirketi’nin bugüne nasıl geldiğini anlatan hayırsever İşadamı Haşim Gürdamar,  hem iş dünyası, hem de özel hayatına dair tecrübelerini anlattı.

 

İnşaat mühendisi

Asıl mesleğinin inşaat mühendisliği olduğunu belirten ve okumanın önemine değinen Gürdamar, “İTÜ’de proje yaparken arkadaşlarımla aramızdaki bilgi alışverişi, yardımlaşma, paylaşma ve birlikte çalışma alışkanlığını hayatım boyunca devam ettirdim” dedi.  Gürdamar, üniversitenin kendisine kazandırdığı özellikler ve problem çözme gücüne sahip olmanın, sadece eğitim gördüğü mesleki alanda değil, iş hayatında da başarıyı yakalamasına yardımcı olduğunu ifade etti.

 

Büyük fayda var

Mesleğinde başarılı olan, cemiyete veya milletimize rol model olabilecek insanların hem kurum yetkilileri, hem de öğrencilerle dönem dönem buluşmasında faydalar olduğunu söyleyen Vali Balkanlıoğlu, “Haşim Bey, İTÜ mezunu inşaat mühendisi kendisi, ancak piliç sektöründe kendisine yer açmış ve Türkiye’nin en büyüklerinden, en büyüğü olmuş büyük bir başarı öyküsünü anlat” dedi.

 

Hedef devlet işi.

Vali Balkanlıoğlu, “Şimdi maalesef eğitim sistemimiz bizi öyle hale getirdi ki; bütün öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın devlette bir işe girmek, ücret karşılığında bir yerde çalışmak gibi bir hedefi var. Ben müteşebbis olayım, kendi işimi kurayım, yanımda birçok insan çalışsın, ülke ekonomisine ihracatçı, sanayici, büyük bir ziraatçı olarak hizmet vereyim demiyor ve bunu pek hedeflemiyorlar” diye konuştu.

 

Cesareti olan

“Yani sıfırdan alıp da, bir yerde bir iş kurup kendi maişetimi oradan temin edip, hem de birçok insana iş vermek, müteşebbis olmak ayrı bir ruh” diyen Vali Balkanlıoğlu, “Bunun da sermaye ile doğrudan bir ilgisi yok, sadece cesaret ve o alana ilgi duymaktır. Haşim Bey gibi sahasında çok başarılı olmuş insanların bu memlekette söyleyeceği çok şey var aslında. Bu insanlar maişetini temin ettikten sonra inanın yediği, içtiği şeyler çok fazla lüks değil, yani refah içerisinde yaşamıyorlar. Belli bir rakamla onlar da sınırlı bir yaşam sürüyorlar, ama fazlasını hep memleketin kalkınması, gelişmesi ve ekonomisi için harcıyorlar” dedi.

 

Eve ekmek götürüyor

Balkanlıoğlu, “Binlerce insan bu fabrika sayesinde geçimini temin ediyor, evine ekmek götürüyor. Alanı, satanı, taşıyanı, yetiştireni piyasada yer alıyor. Türkiye'nin her yerinde buradan bayağı büyük paralar kazanan geçinip giden insanlar var. Yani Haşim Bey, cemiyete faydalı bir birey olmuş. Her açıdan oluşturduğu katma değer sayesinde milletimiz pilici az-çok ucuza yiyor. Eğer beyaz et sektörü bu kadar gelişmeseydi 40-50 liraya millet nasıl et alıp yiyecekti? En azından yemeğini, çorbasını tatlandıracak beyaz ete tercih ediyor, aynı zamanda sağlıklı” diye konuştu.

 

Dikkatle dinlemeliyiz

Gürdamar’ın hayat ve başarı öyküsünün dikkatle dinlemesi gerektiğini söyleyen Balkanlıoğlu, “Ben de özellikle geldim, hepimizin birbirimizden bir şeyler öğrenmeye ihtiyacı var. Bu arada eğitim açısından da bir eğitim gönüllüsü olması ve birçok okulu eğitim, öğretimin hizmetine sunması, oradan binlerce öğrencinin diploma alıp mezun olmasını sağlamak çok güzel bir duygu. Allah bu duyguyu herkese yaşatsın” dedi.

9 Aralık 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 689 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU