Günün Tarihi:20 Eylül 2021

Çalışanlar afete hazır


Diyanet İşleri Başkanlığı ile AFAD Başkanlığı arasında afet risklerinin azaltılması ve afet farkındalığı konusunda yapılan protokol gereği ilimiz de müftülük çalışanlarına afet eğitimi verildi.

Risk azaltma

İl Müftülüğü ile ortak çalışmalar başlatan AFAD ekipleri tüm İlçe Müftüleri, İl Müftü Vekili, İl Müftü yardımcıları ve Müftülük çalışanlarının katılımı ile Müftülük konferans Salonu’nda ‘Temel Afet Bilinci ve Türkiye Afet Müdahale Planı’ kapsamında eğitim programı düzenledi. AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş tarafından yapılan sunumda, geçmişte yaşanan afetler bu afetlerde ilimizin gördüğü zarar, can ve mal kaybı ortaya konularak, olası afetler içinde afetlerde risk azaltma ile alakalı konular üzerinde duruldu.

Yapılması gerekenler

Afet öncesi sırası ve sonrasında yapılması gerekenleri anlatan Kaşkaş, AFAD’ın kurulmasıyla kriz yönetiminden risk yönetimine geçildiğini, özellikle afet öncesi risklerin belirlenmesi, gerekli tedbirlerin alınması ve olası bir afet de can ve mal kaybının en aza indirilmesinin asıl hedef olduğunu belirtti. Kaşkaş, “Bunun için ‘Temel Afet Bilinci’ eğitimi, afetlerde risk azaltma, afet sonrasında yapılması gerekenler ve Sakarya Afet Müdahale Planı kapsamında Diyanet Teşkilatının, müftülerin, imamların önemi ve etkinliği büyüktür” dedi.

Gönüllülük

AFAD Başkanlığının Afete Hazır Türkiye Projesi kapsamında afete hazır okul, afete hazır aile, afete hazır işyeri ve afete hazır gönüllü vatandaşlar hakkında yapılması gerekenleri anlatan Kaşkaş, “Bu konuda tüm Diyanet teşkilatının desteğine ihtiyacımız var” dedi. Program sonunda Hüseyin Kaşkaş Başkanlığında İl Müftü Vekili Nejdet Arman ve İlçe Müftüleri ile ayrı bir değerlendirme toplantısı yapıldı.

Eğitim

Toplantıda;  afetlerde risk azaltmaya yönelik iki kurum olarak vatandaşlarımıza yönelik neler yapılabilir, afetlerden önce riskleri belirleme, tedbir alma, olası bir afette can ve mal kaybını en aza indirebilmek için ilimizin tamamını kapsayacak ne tür projeler yapılabilir ve ne tür önlemler alınabilir konuları hakkında fikir alışverişinde bulunularak belli projeler yapma konusunda kararlar alındı ve protokol yapıldı. Eğitim ve Bilgilendirme sunumuna katılan İl Müftü Vekili Nejdet Arman, İlçe Müftülerine ve Müftülük çalışanlarına teşekkür etti. 

11 Aralık 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 708 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU