Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

Mevlana konferans ve sergisi


Hz. Mevlânâ'nın doğumu vesilesiyle Tes-İş Adapazarı Anadolu Lisesi'nde Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Veysi Dörtbudak tarafından “İçimizden Biri: Hz. Mevlânâ” başlıklı konferans düzenlenerek minyatür sergisi açıldı.

Sergi açık

'Sevâkıb-ı Menâkıb/Mevlânâ'dan Hâtıralar' başlığını taşıyan sergi, kültür tarihimizin önemli isimlerinden Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver'in çabalarıyla bir araya getirilmiş olan minyatürlerden oluşuyor. Açılışını Okul Müdürü Mustafa Asım Bektaşoğlu ve Veysi Dörtbudak’ın birlikte yaptıkları sergi, bir hafta boyunca açık kalacak ve diğer okullardan öğrencileri de ağırlayacak.

Mevlana

Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğretim üyesi Veysi Dörtbudak tarafından “İçimizden Biri: Hz. Mevlânâ” başlıklı bir konferansında Hz. Mevlânâ’yı şair, düşünür, mutasavvıf ve hoca kimliklerinin yanında bir ‘insan’, bir ‘eşref-i mahlûkat’ olarak ele aldı. Asırlar boyunca eserleriyle insanlığa yön vermiş bu büyük bilgenin aynı zamanda hayatıyla da örnek olduğunun altını çizen Dörtbudak, Mesnevî’den, dönemin sosyal ve kültürel hayatından verdiği örneklerle adeta bir şölen sundu öğrencilere. Duygu dolu anların yaşandığı konferans öğrencilerin sorularıyla ve Okul Müdürü Mustafa Asım Bektaşoğlu’nun günün anısına verdiği hediye ile son buldu.

 22 Minyatür

Hz. Mevlânâ'nın vefatından hemen sonra oğlu Sultan Veled ve torunu Ulu Ârif Çelebi'nin Ahmed-i Eflâkî'ye telkinleriyle toplattırdığı hatıra ve menkıbelerin orijinali Farsça yazılmış ve bu tarz eserler Sevâkıb-ı Menâkıb (Menkıbelerin Yıldızları) adlı bir eser meydana getirilmiştir. Mesnevîhan Mahmud Dede tarafından 16. asırda Türkçeye tercüme edilen eserin Amerika'da Morgan Library ve Topkapı Sarayı Kütüphanesi'nde iki resimli nüshası bulunmaktadır. Uğur Derman'nda da resimsiz nüshası bulunan eserleri karşılaştıran Ünver, 22 minyatürden oluşan 'Sevâkıb-ı Menâkıb'ı yayımladı.

Sürpriz

Hz. Mevlânâ'nın belindeki kemeri bir âmâ dilenciye vermesini gösteren minyatürden, Hz. Pîr'in ailesiyle Ilıca'ya gidip su meleğini affetmesine kadar, içinde Selâhaddin Zerkûbî, Sultan Veled, Ahî Mehmed Çelebi, Şems-i Tebrizî, Muinüddin Pervâne gibi birçok önemli şahsiyeti de barındıran minyatürlere öğrenci ve öğretmenlerin ilgisi büyük oldu. Şeb-i Arus'u aralık ayı içinde farklı ve yoğun bir şekilde 'kutlamak' istediklerini belirten Tes-İş Adapazarı Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Asım Bektaşoğlu, önümüzdeki günlerde gerçekleştirecek oldukları sürprizlerin de işaretini verdi. 

11 Aralık 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 846 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU