Günün Tarihi:20 Şubat 2020

‘Savaşın çocukları geleceğe hazırlanıyor’


Reyhanlı’da, 990 çocuğun kaldığı Dünya’nın en büyük yetim köyü göz kamaştırıyor.

(Ekrem ÜRDÜÇ)

İHH, Katar ve ülkemiz ortaklığında savaş mağduru yetim çocuklar için Dünya’nın en özel, en sıcak, en anlamlı köyü Reyhanlı’da hizmet veriyor. Savaş nedeniyle öksüz ve yetim kalan çocuklar için yapılan Osmanlı ve Türk motifleriyle donatılan Sosyal Yaşam Merkezi’nde barınan yetimler, barışın hakim olduğu geleceğe en iyi şekilde hazırlanıyorlar. 

Reyhanlı İHH Lojistik Merkezi

Kilis’teki yorucu bir seyahatin ardından gözümüz buğulu, gönlümüz buruk bir şekilde  Suriye’ye sıfır noktası olan Reyhanlı’dayız. Cilvegözü sınır kapısının yakınında bulunan Reyhanlı İHH Lojistik Merkezi’nde konaklıyoruz. Lojistik merkezinde tıpkı Kilis’te olduğu gibi yine yüz binlerce insana ulaştırılmak üzere ekmek ve temel insani yardım malzemeleri depolanıyor.

 

Yardımlar İdlib’e gidiyor

2015 yılında çıkan yangınla yara alan bu merkez şimdi daha güvenli hale getirilmiş. O dönem merkezi PKK’nın kundakladığı şeklinde söylentiler hala güncelliğini koruyor. Yardımlar bu sınır kapısından çoğunluğu İdlib ve kamplar bölgesi dahil olmak üzere Afrin’in sınır köylerine ulaştırılıyor.

 

Yardım gönüllüleriyle birlikteyiz

Lojistik Merkezi; fırın, depolar, misafirhane, idari bina ve toplanma alanı olarak hizmet veriyor. İHH’nin yardım gönüllüleri ile birlikte yaptığımız sabah kahvaltısının ardından Reyhanlı sınırındaki faaliyetleri izlemek üzere hareket ediyoruz. Burada bize Reyhanlı İHH Medya İletişim Sorumlusu Mehmet Selim Tosun rehberlik yapıyor.  

 

Sanatçı Gamze Özçelik’te oradaydı

Biz merkezden ayrılırken, ünlü dizi oyuncusu Gamze Özçelik’in sınırdaki kurulan kamplara yardımda bulunmak üzere geldiğini öğreniyorum. Gamze hanımın sık sık kampları ziyaret ederek özellikle çocuklara yardımda bulunduğu öğreniyorum. Umarım bu duyarlılık tüm sanatçılara örnek olur.

 

990 yetime muhteşem merkez

Reyhanlı’da ilk durağımız 990 yetimin harika bir şekilde barındığı sınır hattında Katar ve İHH ortaklığında Osmanlı simgeleriyle inşa edilen Çocuk Yaşam Merkezi oluyor. Buraya girebilmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından özel izin almak gerekiyor. Ayrıca merkez Dünya’nın en büyük yetimhanesi oluyor. Ancak projenin yürütücüsü olan İHH olunca rahatlıkla girebiliyoruz. Merkez sıkı güvenlik tedbirleriyle korunuyor. Gerçekten ülkemizdeki en güzel merkezlerden biri. Bahçesi beni oldukça etkiliyor.

 

Çiğdem Erdoğan Atabek

İHH, Katar RAF ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle Suriyeli yetim çocuklar için yapılan merkezin temel atma töreni dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek’inde katıldığı protokol töreniyle atılmış.

 

Çocukları korumak için

Sakarya heyetinde bulunan İHH Yetim Sorumlusu Abdurrahman Şafak anlatıyor. “Suriye'de savaş mağduru 1560 yetimin sağlıklı bir şekilde yetiştirilmeleri için imkânların sağlanması, suiistimale açık ve korunmaya ihtiyacı olan yetim çocuklara iyi yetişebilmeleri için uygun ortamların hazırlanması ve Suriye’nin geleceğini oluşturacak neslin doğru ve sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesi için Reyhanlı'da Çocuk Yaşam Merkezi projesi hayata geçirildi.”

 

Türk evlerinin sıcaklığı

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaklaşık 100 dönümlük bir alana inşa edilen merkez, yetim çocuklar için özel olarak tasarlanmış. Çocuk bakım evleri konseptine uygun olarak düzenlenmiş.  Eski Türk evlerinin sıcaklığı ve sokak dokusu ile ev vurgusu yapılan merkezdeki site, kız ve erkek yetimler için iki ayrı bölümden oluşuyor. Kız yetimler için 31 ev, erkek yetimler için 34 adet ev toplamda 65 adet ev bulunuyor.

 

Merkezin içinde yok yok

Heyetimizde bulunan Reyhanlı İHH Sorumlusu Mehmet Selim Tosun, merkezi gezerken bizi bilgilendiriyor. “Evlerin her biri 350 m2 den oluşmaktadır. 100 dönüm sitenin içinde ayrıca 150 m2 idari bina, 750 m2 çalışan lojmanı, 900 m2 misafir lojmanı, 375 m2 cami, 4 adet 500 m2 8 derslikli okul, merkezi çamaşırhane, mutfak, 250 m2 depo binası, 200 m2 sağlık ve karantina merkezi binası, 500 m2 toplantı ve gösteri merkezi, spor alanları, çocuk parkları, ekim dikim yapmaları için ayrılmış tarlalar ve bolca yeşil alan bulunmaktadır.”

 

 

17 Aralık 2017 , Pazar Bu haber toplam 1186 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU