Günün Tarihi:3 Temmuz 2020

‘Yetimler artık gülüyor’


Savaş mağduru çocukların Reyhanlı’da geleceğe hazırlandığı sosyal yaşam merkezi deyimi yerindeyse 10 numara 5 yıldızlı bir konfora sahip.

Ekrem ÜRDÜÇ’ün

izlenimleri

 

Savaş mağduru çocukların Reyhanlı’da geleceğe hazırlandığı sosyal yaşam merkezi deyimi yerindeyse 10 numara 5 yıldızlı bir konfora sahip. Savaşın acı hatıralarının silinme çabasının verildiği merkezde yetimlerin yüzü artık gülüyor.

Osmanlı ve Türk büyükleri

Reyhanlı’da inşa edilen Çocuk Yaşam Merkezi’nde Osmanlı mimarisi hakim. Türk aile sıcaklığı gönülleri ısıtıyor. 100 dönümlük alan içinde adeta bir şehir inşa edilmiş. Merkezde her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Sakarya heyetiyle merkezi gezerken, sokak tabelalarındaki isimler dikkatimi çekiyor. Bir tabela da ‘Fatih Sultan Mehmet’, bir tabela da ‘Abdülhamit Han’ diğerinde ‘Osmangazi’ bir diğerinde ‘Selahaddin Eyyubi’ gibi isimler yazıyor ve tabelalar Osmanlı motifiyle işlenmiş. Çok ilgimi çekiyor soruyorum ve rehberimiz Mehmet Selim Tosun anlatıyor.

Yetim gülerse Dünya güler

“Suriyeli çocukların anne şefkatiyle büyüdüğü, Türklüğü iyice hissetmeleri ve Osmanlı kültürüyle yetişmeleri için böyle düşünülmüş. Çocuklar burada hem ev ortamında kalıyor, hem Osmanlı ve Türk kültürüyle büyüyor, hem de eğitim alabiliyor ayrıca kendilerini sosyal alanda da geliştirebiliyorlar. Yetimler gülerse, Dünya güler diyoruz ve yetimlerimizi güldürmek için elimizden geleni yapıyoruz. Allah tüm çocuklarımıza barış içinde hayırlı ömürler nasip etsin.”

Her çocuğa özel ilgi var

Merkez’de kuaför, berber, spor salonu, futbol sahası, bakkal, okul, hobi alanları, çocuk parkları kısaca hayata dair ne varsa bulunuyor. Merkez’de ayrıca Türk ve Suriyeli eğitmenler tarafından çocuklar milli eğitim müfredatına göre eğitiliyorlar. Her çocuğun bir pedagogu hocası bile var. Her bir yetime özel ilgi gösteriliyor. Çocuklar savaş psikolojisinden arındırılarak geleceğe hazırlanıyor.

Hayvanat bahçesi bile var

Ayrıca sitenin içerisinde villaların yanı sıra idari hizmet binası, cami, ilk ve ortaokul seviyesinde eğitim veren 3 okul, rehabilitasyon merkezi, poliklinik binası, toplantı-gösteri merkezi binası, spor salonu, sosyal tesis, personel lojmanı, misafir lojmanı, çocukların yeteneklerini gösterebilecekleri geniş bir kültür merkezi, aile görüş binası, çocuk parkları, ekim-dikim amaçlı tarlalar, mesire alanları ve hayvanat bahçesi de bulunuyor.

Katar’ın yardımları kesildi

Sakarya İHH Yetim Sorumlusu Abdurrahman Şafak, projenin Dünya’da ve ülkemizde tek olduğunu belirterek, “Katar Chartiy yardım kuruluşuyla ve devletimizin desteğiyle yapılan bu merkez bizim gururumuz. Sadece köyün inşası değil, içinde gıda ve barınma ihtiyaçları da tarafımızca karşılanıyor. Katar’ın büyük desteği olan bu evlerin her birini Katar’lı bir hayırseverin desteğiyle yapıldı. Çocukların konforu için her şey düşünüldü. Ancak Katar’ın yardımları kesilince şu an İHH ve ülkemizin desteğiyle yardımları buraya ulaştırmaya devam ediyoruz” diyor.

Alış veriş kartları var

Merkezdeki çocukların ihtiyaçlarını nasıl giderdiğini soruyorum ve rehberimiz Mehmet Selim Tosun anlatıyor. “Merkezde bakkal, kantin gibi gıda ihtiyaçlarının karşılanacağı yerler var. Çocuklara para verilmiyor. Çocuklarların kartları var. Günlük belli bir limiti var. Çocuk bakkala gidiyor istediğini alıyor ve kartındaki puanlardan düşüyor.  Böylelikle çocukların alışveriş ve sorumluluk bilinciyle yetişmesine katkı veriliyor. Günlük yemekleri zaten evlerinde yapılıyor ve ailecek yiyorlar.”

İnsana huzur veren merkez

Merkezin belli noktalarında Osmanlı mimarisinden esinlenerek yapılan çeşmeler, kuş evleri, oturma taşları, çiçek bahçeleri insana ayrıca bir moral veriyor. Yetimhane adının kullanılmamasına özen gösterilen bu merkezin Camisi Katar’lı devlet büyüklerinin bağışıyla yapılmış, kültür merkezi bir başkasının girişimiyle. Sıkı güvenlik önlemlerinin olduğu bölge insana huzur veriyor.

Önemli olan çocukların güvenliği

İHH Yetim Sorumlusu Şafak heyetimize bilgi veriyor. “Suriye’li çocuklar içir her şeyden önemlisi güvenlik sorunudur. Çocukların terör örgütleri, kaçakçılar, çeteler ve uyuşturucudan uzak tutmak için aslında bu tip merkezler inşa edilmeli. Savaşın çocukları burada kendi güvende hissediyorlar, büyüyorlar ve mesleklerine doğru yönlendiriliyorlar.”

Çocuklar becerilerini geliştiriyor

Gezimiz hafta sonuna denk geldiği için sınıflarda çocuklara rastlayamadık ama merkezde konaklayan çocukları kucaklıyor ve hal hatır soruyoruz. Çocukların sosyal alanda eğitim aldıkları kültür merkezine giriyoruz. Psikologlar, doktorlar, öğretmenler çalışıyor haftalık programlarını organize ediyorlar. Resim de, ebru da, el sanatlarında, bilgisayar oyun salonlarında hünerlerini sergileyen çocukların yaptıklarını görünce çok etkileniyorum. Birbirinden güzel motiflerle dünyalarına kağıda yansıtan çocuklar ayrıca şiir de, yabancı dilde, Türkçe’de birbiriyle yarışıyorlar. Spor müsabakalarında bile dereceye girenler var.

Anı defterinde yazılanlar

Çocukların kültür merkezinde yaptığı resimleri incelerken, bir anı defteri dikkatimi çekiyor. Defteri inceliyorum. Çocukların Arapça ve Türkçe ele aldığı duygular beni okudukça etkiliyor. Savaşı anlatan, acılarını paylaşan çocukların yazdıkları insanı çok hüzünlendiriyor. Bir Türkçe anı aynen şöyle kaleme alınmış. “Bir gün ülkenizde zulüm baş gösterirse sakin sessiz kalmayın.”

 Dünya’ya örnek bir merkez

Savaşın yetim bıraktığı Suriyeli yavruların barınma, eğitim, sağlık, gıda, giyim gibi her türlü ihtiyaçlarının karşılandığı merkezde hem bedeni hem de ruhi yönden sağlıklı ve donanımlı bireylerin yetişeceğini bilmek içimi çok rahatlatıyor. Dünyaya örnek olan bu yaşam alanı, savaş ortamında büyük travmalar yaşayan çocukların normal hayata dönmesi açısından çok önemli.

Katar ve İHH’yi tebrik ediyorum

Sağlıklı ve huzurlu bir yaşamın yanı sıra yetim çocukların, özgüvenlerini kazanabilecekleri ve merhamet duygularını pekiştiği merkezde hayvan ve ağaç yetiştirirken, misyonerlik faaliyetlerinden de korunuyorlar. Katar ve İHH’ye bu alanı inşa ettikleri için bir kez daha canı gönülden tebrik ediyorum.

18 Aralık 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 1427 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU