Günün Tarihi:24 Kasım 2020

‘Geciken adalet, adalet sayılmaz’


Arabuluculuk sertifika töreninde konuşan Vali Balkanlıoğlu, “Mahkemelerin yükü malum, son derece fazla. Hak ve adaletin tecellisi maalesef gecikiyor. Sürecin uzaması da hak kayıplarına yol açıyor. Geciken adalet, adalet sayılmaz. Bu sayede sorun çözülecek

Sertifika töreni

Sakarya Barosu ve Türkiye Barolar Birliği-Başkent Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Arabuluculuk Eğitimleri tamamlandı. 2018 yılı Ocak ayında yürürlüğe girecek olan ‘Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu’nun yasalaşması ile davalarda arabuluculara giderek uyuşmazlıkların daha kısa sürede çözülmesinin ve mahkemelerdeki iş yükünün azaltılmasının hedeflendiği arabuluculuk için Sakarya Barosu 3.sünü düzenlediği eğitimi tamamlandı. Sakarya Barosu ve Türkiye Barolar Birliği-Başkent Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen eğitimler aralıksız 8 gün toplamda 65 saatte tamamlandı.

Hayırlı olsun

Eğitim programının ardından düzenlenen sertifika törenine Baro Başkanı Av. Zafer Kazan ile birlikte Sakarya Vali İrfan Balkanlıoğlu ve Başsavcı Lütfi Dursun da katıldı. İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya’nın Arabuluculuk sertifikasını aldığı törende kısa bir konuşma yapan Başkan Kazan, “Arabuluculuğa yeni bir umut gözüyle bakılıyor ancak umarım ‘uzlaşma’da olduğu gibi bir yol kazasına uğramaz. Gerçekten ciddiyetle, hukuk çerçevesinde yargının yargı yetkisine halel getirmeden hızlı ve doğru bir şekilde işlemesine, vatandaşlarımızın adalet arayışına faydalı olur. 3’üncüsünü düzenlediğimiz bu eğitim programının hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Vatandaşın lehine

Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu’da tüm katılımcıları tebrik ettiği törende Arabuluculuğun getireceği sonuçlara değinerek, “Mahkemelerin yükü malum, son derece fazla. Hak ve adaletin tecellisi maalesef gecikiyor. Sürecin uzaması da hak kayıplarına yol açıyor. Geciken adalet, adalet sayılmaz. Arabuluculuk gibi bir süreçte mahkemelere yük olmadan sorunlar kısa sürede çözülebilir. Hem maddi hem manevi anlamda vatandaşın ve yargının lehine olacak arabuluculuğun çok doğru ve güzel bir sistem olduğunu düşünüyorum” dedi.

Başarı

Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, “Yeni adliyeler yapmakla yeni istihdamlar oluşturmakla bu sorunun çözülmeyeceğini gördük. Bu nedenle arabuluculuğu ve uzlaştırmacılığı çok önemsiyorum. Katılımcı arkadaşlarımızın büyük bir kısmının da kadın olmasından dolayı ayrıca mutlu oldum. Onların bu konuda çok daha fazla başaralı olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu. 

20 Aralık 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 632 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU