Günün Tarihi:25 Ekim 2020

VATAN NEDİR?


Vatan nedir diye sorsam çok klasik bir soru olur ama bu gezi sonrasında vatanımız, birlikteliğimiz, millet olmamızın önemini bir kez daha anladığımı belirterek başlamak istiyorum.

Suriye izlenimleri son bölüm

(Ekrem ÜRDÜÇ)

 

Vatan nedir diye sorsam çok klasik bir soru olur ama bu gezi sonrasında vatanımız, birlikteliğimiz, millet olmamızın önemini bir kez daha anladığımı belirterek başlamak istiyorum. 9 sayılık yazı dizisi boyunca sizlere Suriye’de yaşanan insanlık dramını tüm açıklığıyla gönlümden geldiği gibi kaleme aldım. Anladım ki, vatan her maneviyatın başıdır. Bence alt alta yazsam sayfalara sığmaz, evrene sığmaz vatanının anlamı. Aslında bana göre üç kelimeyle özetleniyor vatan. ‘Gönül’dür. ‘Bayrak’tır, ‘Kur’an’dır.

***

İHH Sakarya Basın Sorumlusu Ali Akıllı tarafından davet edildiğim bu yolculuk benim için çok anlamlıydı. Suriye’deki kardeşlerimizle buluşmak, onları kucaklamak, ecdad yadigarı olan topraklara adım atmak isterken, işin manevi boyutuna da düşünüyordum. Aslında tehlikeyi göze alarak ne pahasına olursa olsun acıyla yoğrulan bu topraklara gitmek istedim. Hem Sakarya’dan yapılan yardımları yerinde görmek, hem de yaşanan acıları paylaşmak istiyordum. Sakarya’da 6 kişilik bir kafile oluşturarak bu yolculuğa başladık. ‘Suriyeli kardeşlerimize gidiyoruz’ dedik.

***

Hiç unutmam 1999 depreminde yaşanan asrın felaketini en iyi bilen ve asla unutmayacak olanlardanım. Her tarafımız yıkılmış, canlarımız yitirmiş ve çaresiz bir haldeydik. Burada bir es verelim. ‘Deprem Allah’tan geliyor ama savaşı katiller, gözünü kan bürümüşler çıkarıyor. Yüz yıllardır Dünya’da akan hep Müslüman kanı oluyor.  İslam alemi birlikteliğini muhafaza etmedikçe bu son hiçbir zaman değişmeyecek.’

***

Aslında bugünün eli kanlı katilleri, zamanın FETÖ-Haçlı ittifakı bizden korkuyor. Onlar güçlü  değiller, biz dağınık olduğumuz için başımıza bu belalar geliyor. Bunu son yaşanan Kudüs hadisesinde de gördük, görmeye de devam edeceğiz.

***

Yine konumuza dönersek, hiç unutmuyorum deprem sonrası şehir yıkılmış, insanlar aç, susuz, altyapı yok, elektrik yok, çaresizlik, enkazlar altından yardım çığlıkları duyuyorduk. Gördüğüm kadarıyla bugün Suriye’de aynı durum yaşanıyor. Açlık, susuzluk, çaresizlik ve ölüm her an yanı başınızda.

***

Deprem sonrasında ilimize Dünya’nın çeşitli ülkelerinden yardımlar geldi. Bunu inkar etmek mümkün değil. Ancak sokakta yürürken gözümüze batan, her seferinde sövdüğümüz Suriye’liler var ya. İşte o sövdüğümüz Suriye’lilerin belki babaları belki ağabeyleri, yıkılan ilimize gelerek bugün Kentpark içinde bulunan Yüzme Havuzu’nun olduğu yerde mobil fırın kurmuşlar ve biz depremzedelere iki yıl boyunca sıcak, taze ekmek pişirerek dağıtmışlardı. Öğünlerini dışarıda yiyen bizler bu kardeşlerimizin ekmeğini çok yedik. Hem de fırınların önünde uzun kuyruklar oluşturarak.

***

Peki bize ekmek veren eli biz unuttuk mu? Hayır. Tıp ki, 7 yıldır savaşın sürdüğü Suriye’ye uzanan el olduğumuz gibi. Hatırlatsanız geçen yıl Halep’te yaşanan açlık nedeniyle ülke olarak seferberlik başlatmış ve herkes imkanı ölçüsünde yardımda bulunmuştu. Gazetemizde il genelinde çok kısa bir sürede Halep’li kardeşlerimiz için bir haftada 738 bin 954 lira gibi bir para toplandığını duyurmuştuk. Bu durumu ‘Halep oradaysa, Sakarya burada’ diye gündeme getirmiştik. Tam üzerinden bir yıl geçmiş. Ancak yaptığım bu ziyarette gururlandığımı da söylemek isterim. Bugüne kadar İHH aracığıyla Suriye’ye en çok yardım görenden üçüncü iliz. Suriye’li kardeşlerimiz oradaysa Sakarya burada olmaya devam edecek.

***

Şimdi çok acil aynı şekilde Suriye’de abluka altındaki Doğu Guta’da Beşşar Esed rejiminin topçu saldırısında annesiz kalan ve sol gözünü kaybeden Kerim bebeğin yaşama tutunması gibi, açlıktan ölen diğer çocuklar için orada olmamız lazım. Devletçe, milletçe yanlarında olduğumuzu hissettirmemiz lazım. Biz ne yapabiliriz, acıları yaşamış, canlarını yitirmiş bir şehrin evlatları olarak önce dua, sonra el uzatabiliriz.

***

Peki ne var Doğu Guta’da?  Suriye'de abluka altındaki Doğu Guta'da fakirlik, abluka ve bombardımanların arasında filizlenen çocuklar, karnını doyuracağı, oyuncaklarıyla oynayacağı ve eğitim alacağı günlerin hayalini kuruyor. Başkent Şam'ın doğusunda Esed rejiminin abluka altında tuttuğu Doğu Guta'da savaşın acı yüzüyle erkenden tanışan çocuklar, gıda, ilaç yokluğuyla, eğitim ve şiddete karşı korunma gibi temel haklarından mahrum ediliyor.

***

*İşte bu Suriye’ye gezisinde insanların açlığına, susuzluğuna, tıbbi ve manevi desteğe ne kadar ihtiyacı olduğunu gözlerimle gördüm.

*Devletimizin kurumları başta olmak üzere, İHH ve tüm kurumların insanlık için bir şeyler yapmanın derdinde olduğunu gördüm. Katar’a uygulanan ambargo nedeniyle ülkemize Suriye’ye ulaştırılması için gönderilen yardımların kesilmesine üzülerek şahit oldum.

*Her gün 3,5 milyon insana yardım ulaşması gerektiğini öğrendim.

*Savaşın ve bombaların yaptığı tahribat nedeniyle su kaynakları olmayan Türkmenlerin, Arapların ve insanların savaşın bıraktığı kimyasal atığa rağmen kuyu suyu içerek hayatını idame ettirdiğini gözlerimle gördüm.

*Yemeğe katık bulamayan sadece ekmek ve su bulabilen insanların mutluluğunu, yardım yolu gözleyen insanların ümitlerini gördüm.

***

Büyük bir devletin mensubu olmayı, vatanı, millet olma şuurunu bir kere daha iliklerime kadar hissettiğim bu ziyaretimiz için rıza gösteren Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Halil İbrahim Balcı’ya, hamiyetperver Sakarya İHH Başkanı Sebahattin Aydın’a, değerli dostum eğitimci Ali Akıllı’ya ve güzel insan yetim sorumlusu Abdurrahman Şafak’a, yolculuğumuzun neşesi olan, bana fotoğraf desteğini esirgemeyerek adeta etrafımda pervane olan sevgili kardeşim Ramiz Kaan Oktar’a,  ecdad topraklarına gitmem için bana destek olarak Suriye’li kardeşlerimize selamlarını gönderen mesai arkadaşlarımıza teşekkür ederim.  

****

Şimdi sözün özüne gelirsem. Ziyaretimiz esnasında vatanın, milletin önemine değinen Türkmen kardeşlerimiz birlik olmamazı, dik durmaya devam etmemizi bizden istediklerini bir kez daha hatırlatarak, ‘Vatanın anlamı nedir?’ diye sormak istiyorum sizlere.

Bana göre vatanın anlamı 

*

Gönüldür, kandır, candır.

‘Ana’dır, babadır, bacıdır, kardeştir

Uğruna ölebilecek topraktır vatan

*

Büklüm büklüm akan Sakarya’dır

Serdivan’dır, Kocaali’dir, Akyazı’dır.

16 ilçemizdir, altında yatanıyla gözyaşımızdır vatan.

*

Kars’tan Edirne’ye, Van’dan İzmir’e her karış santimi senin olandır.

Uğruna ölümlere gittiğimiz yeşildir, siyahtır, kırmızıdır beyazdır.

Üstüne bastığımız topraktır vatan.

*

Kokladığımız çiçek, yavuklu, sevmek, sevilmektir.

Özgürlüktür, mesai arkadaşımızdır

Mazlumlara el vermektir vatan.

*

Birbirimizle kucaklaşmak, kardeşlik ve dostluktur.

Haksızlığa karşı susmamaktır.

Evlatlarına, ecdadına sahip çıkmaktır vatan

*

Aynı tabaktan yemek yemektir, su içmektir, yorgun düşmektir

Emanet sahip çıkmaktır, korumaktır.

Dinine, kültürüne, diline sahip çıkmaktır vatan.

*

Dündür, bugündür, anıdır, özlemdir.

Helalinden kazanıp gülmektir, ağlamaktır.

Kısaca geçmişini unutmamak, geleceğine güvenle bakmaktır vatan.

Ama her şeyden önemlisi

 

Kur’andır vatan

Bayraktır vatan

Topraktır vatan

Uğruna bir ölüp, bin dirilmektir vatan….

 

21 Aralık 2017 , Perşembe Bu haber toplam 1726 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU