Dişli Özben’i ağırladı22 Aralık 2017, Cuma

Tebrik

Meridyen Derneği Hadis ve Siyer Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen VII. Hadis ve Sîret Araştırmaları Yarışmasında “Hanefîlerin Mukaddime Temelli Hadis Usulü Literatürüne Katkısı” adlı çalışması ile Makale Kategorisinde Birincilik Ödülü kazanan Zübeyde Özben’i makamında ağırlayan Başkan Dişli, Özben’e yaptığı çalışmalarla ilgili sorular sorarak ilime yapmış olduğu katkıdan dolayı tebrik etti.

Makale

Hanefi mezhebinin daha çok Türkiye, Suriye, Irak, Pakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Afganistan; Çin'in Sincan Uygur eyaletinde, Kafkaslar ve Balkanlar'da yaygınlık kazandığını ifade eden Özben, “ İsmini mezhep kurucusu Ebu Hanife’den alan Hanif sözcüğü, İslam öncesinde Allah'ın birliğine inanan ve İbrahim'in dininden olanları tanımlamakta kullanılırdı. Hanefi mezhebi hakkında araştırmalarımda sadece 31 adet kitap yazıldığını gördüm ve buradan yola çıkarak ‘Hanefîlerin Mukaddime Temelli Hadis Usulü Literatürüne Katkısı’ konulu 13 sayfalık makale yazarak Hanefilerin de katkısı olduğunu anlatmaya çalıştım” dedi.

Çiçek verdi

Başkan Dişli, kendilerini ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını belirten Başkan Dişli, “Hadis ve siret alanında ülkemizde yapılan bilimsel çalışmalara destek sağlamak ve yeni çalışmaların yapılmasını teşvik etmek amacıyla bu tür yarışmaların önemli olduğunu ifade ederek, “İslam kültürünü çok iyi anlayıp, dünyaya karşı ona göre savunmamızı yapmamız gerekiyor” dedi. Dişli, ziyaret sonunda Araştırma Görevlisi Zübeyde Özben’e çiçek verdi. 

Bu haber toplam 1083 defa okundu.