Günün Tarihi:27 Ocak 2021

Dişli Özben’i ağırladı


Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, “VII. Hadis ve Sîret Araştırmaları Yarışması Makale Kategorisinde birincilik ödülünü alan Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Zübeyde Özben’i makamında ağırlayarak çalışmalarında başarı di

Tebrik

Meridyen Derneği Hadis ve Siyer Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen VII. Hadis ve Sîret Araştırmaları Yarışmasında “Hanefîlerin Mukaddime Temelli Hadis Usulü Literatürüne Katkısı” adlı çalışması ile Makale Kategorisinde Birincilik Ödülü kazanan Zübeyde Özben’i makamında ağırlayan Başkan Dişli, Özben’e yaptığı çalışmalarla ilgili sorular sorarak ilime yapmış olduğu katkıdan dolayı tebrik etti.

Makale

Hanefi mezhebinin daha çok Türkiye, Suriye, Irak, Pakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Afganistan; Çin'in Sincan Uygur eyaletinde, Kafkaslar ve Balkanlar'da yaygınlık kazandığını ifade eden Özben, “ İsmini mezhep kurucusu Ebu Hanife’den alan Hanif sözcüğü, İslam öncesinde Allah'ın birliğine inanan ve İbrahim'in dininden olanları tanımlamakta kullanılırdı. Hanefi mezhebi hakkında araştırmalarımda sadece 31 adet kitap yazıldığını gördüm ve buradan yola çıkarak ‘Hanefîlerin Mukaddime Temelli Hadis Usulü Literatürüne Katkısı’ konulu 13 sayfalık makale yazarak Hanefilerin de katkısı olduğunu anlatmaya çalıştım” dedi.

Çiçek verdi

Başkan Dişli, kendilerini ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını belirten Başkan Dişli, “Hadis ve siret alanında ülkemizde yapılan bilimsel çalışmalara destek sağlamak ve yeni çalışmaların yapılmasını teşvik etmek amacıyla bu tür yarışmaların önemli olduğunu ifade ederek, “İslam kültürünü çok iyi anlayıp, dünyaya karşı ona göre savunmamızı yapmamız gerekiyor” dedi. Dişli, ziyaret sonunda Araştırma Görevlisi Zübeyde Özben’e çiçek verdi. 

22 Aralık 2017 , Cuma Bu haber toplam 1065 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU