Günün Tarihi:4 Temmuz 2020

Başkandan STK’lar sitem


Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer, Kent Şurası’nda kendisine yöneltilen soruları tek tek cevaplandırdı.

Toplantıyla katılım

Celalettin Tanta başkanlığında Gülizar Kafe Restoran’da düzenlenen Sapanca Kent Şurası’nın İçişleri eski Bakanı ve Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, Sakarya Kent Şurası Kurucu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, Sakarya Kent Şurası Kurucularından Yavuz Deniz ve Nuri Paker, Sakarya Barosu Avukatlarından Nazmi Erişir konukları arasında yeraldı.

 

Yeni cami yapılması

Toplantının açılışında konuşan Sapanca Kent Şurası Başkan Celalettin Tanta, Başkan Yılmazer’e ilçede belirledikleri belli başlı sorunları sorular halinde yönelterek çözümleri konusunda cevap istedi. Özellikle Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından restore çalışmaları devam eden Rüstempaşa Camii’nin yapılan çalışmalar kapsamında özelliğini kaybettiğini savunan Tanta, yeni cami yapılması talebinde bulundu. Gölü besleyen derelerin ıslah edilmesini de gündeme getiren Celalettin Tanta, Sapanca-Kocaeli arasındaki duble yol projesinin ne zaman gerçekleşeceğini sordu.

 

Görüntü kirliliği

İlçeden geçmekte olan TEM Anadolu Otoyolu’nun yaydığı gürültü kirliliğinin önüne geçilmesi için etrafının ağaçlandırılması gerektiğine dikkat çeken Başkan Tanta, Sapanca’ya gelen enerji hattının eskidiğini ve ihtiyacı karşılamayacak durumda olduğunu savunarak, alternatif bir hat yapılması hususunda girişimde bulunulması gerektiğini dile getirdi. Başıboş gezen sokak köpeklerinin ilçede en büyük sorunlardan olduğunu kaydeden Tanta, Başkan Yılmazer’den bununla ilgili ne gibi çalışmalar yapacağını sordu.

 

Sizler gibi olsaydı

Şura Başkanı Tanta’nın yönelttiği soru ve sorunları tek tek değerlendiren Belediye Başkanı Yılmazer, Kent Şurası’nın ilçenin sorunlarına gösterdiği duyarlılıktan dolayı çok memnun olduğunu belirterek, “Şuranın çalışmalarını yakından takip ediyorum. Farklı seslerde olmasından dolayı da şuranın çalışmaları hoşuma gitti. Yeni kurulmanıza rağmen özellikle son aylarda gündeme taşıdığınız konularla ilçemizdeki en aktif sivil toplum örgütü konumuna geldiniz. Bundan dolayı sizleri kutluyorum. Keşke turizm dernekleri de sizler gibi ilçenin sorunlarına duyarlı olabilseler” dedi.

 

Destek alamadım

Sapanca Sahil şeridinde yaptıkları düzenlemelerden dolayı Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan’ın hakkında dava açtığını hatırlatan Başkan Yılmazer, “Yaşanan sel felaketinin ardından sahil şeridimiz sular altında kalmış, esnafımız perişan olmuştu. Bizde belediye olarak sahil şeridimizde ve Harmanlık yürüyüş yolunda düzenleme çalışmaları yaptık. Ama ben şuanda buranın soruşturmasını geçiriyorum. Gölü doldurduk iddiasıyla haddi olmayan Baro Başkanı hakkımda dava açarken Sapanca’daki turizm derneklerinin hiçbirinden ‘Başkanımızın yanındayız’ diye bir tek açıklama gelmedi. Biraraya gelip Sapanca için bir lobi oluşturamadılar” diye yakındı.

 

Rüstempaşa Cami

Yılmazer, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleriyle Sapanca’nın toplumsal menfaatleri doğrultusunda tek vücut olunması gerektiğini vurgulayarak, “Göreve geldiğimizden bugüne kadar 3 tarihi camimizden Mahmudiye ve Uzunkum’daki Valide Sultan Camii’ni Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından restore edildi. Bizlerde belediye olarak o camilerimizin eksikliklerini tamamladık. 3’ncü tarihi camimiz Rüstempaşa Camii ve hamamdır. Bunların da şahsımın gayretleriyle restore ettirmek için programa aldırdık. Ancak belediye olarak restorasyonlarında hiçbir yetkimiz yoktur. Restorasyon çalışmalarını ihale eden, kontrolünü yapan tamamen Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’dur. Sizlerin tarihi dokusunun bozulduğu görüşüne tamamen katılıyorum. Tarihi caminin kiremitleri kesinlikle bu şekilde olmamalıydı. Bu konuda bana ve belediyemize düşen neyse yanınızdayım” dedi.

 

Derelerin ıslahı

20 yılda yapılması gereken hizmetleri 3,5 yılda yapmanın gururunu yaşadığını kaydeden Yılmazer, “Göreve geldiğimiz günden itibaren çalışma arkadaşlarıma verdiğim ilk talimat gölü besleyen 7 derenin ıslah edilmesidir. 7 derenin ıslah projesi tamamlanmıştır. Turizm şurasında Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu ile bu konuda görüştük ve ilk etapta Keçi Deresi ile İstanbul Dere’nin ıslahı için 20 milyon liralık bir bütçe ayrıldı ve 2018 yılında ihaleye çıkarılacak. Bu derelerimizin ardından diğer derelerimizin de ıslah çalışmalarını gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Başı boş köpekler

Sapanca-Kocaeli arasındaki duble yol projesi, TEM Anadolu Otoyolu’nun gürültü kirliliğine karşı kenarlarını ağaçlandırılması, elektrik kesintilerine karşın alternatif bir hat yapılması,  başıboş gezen sokak köpekleri ile ilgili soruları da cevaplayan Belediye Başkanı Yılmazer, 3,5 yılda yaptıkları hizmetler ve yapmayı planladıkları projeler hakkında da Kent Şurası üyelerine bilgiler verdi.

 

Başkana destek

Yılmazer’in konuşmasının ardından söz alan İçişleri eski Bakanı ve Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, “Burada fazla teferruata gerek yok. Başkan bir hayli mesafe katetmiş. Burada bize düşen görev,  Başkanı desteklemek, tıkandığı yerde destek vermektir. İlk etapta kış aylarından dolayı elektrik kesintilerine karşı alternatif bir hattın acilen yapılması için baskı yapmamız gerekiyor” diye konuştu. 

22 Aralık 2017 , Cuma Bu haber toplam 639 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU