Günün Tarihi:25 Ekim 2020

Sakarya Havzası masaya yattı


Sakarya Havzası Havza Yönetim Heyeti Toplantısı düzenlendi. Toplantıda havza yönetimiyle ilgili ortak kararlar alındı.

Koordinatörlük

Sakarya Nehri havzasında yer alan Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Konya, Afyon, Bursa, Bolu ve ilimizden kurum-kuruluş temsilcilerinin katıldığı “Sakarya Havzası Havza Yönetim Heyeti Toplantısı” Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun Koordinatörlüğünde Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Çevre kirliliği

Doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir yönetiminin sağlanmasının insanlığın en önemli sorunlarından biri olmaya devam ettiğini belirten Vali Balkanlıoğlu, “Dünya nüfusundaki hızlı artışla beraber, doğal kaynakların hızla tüketilmesi, düzenli yerleşim alanlarının daralması, çevre kirliliği ile ilgili problemler, bizleri ortak çözüm arama yolunda daha sıkı bir işbirliğine yöneltmektedir” dedi.  

Doğal kaynaklar

Balkanlıoğlu, “Günümüzde doğal kaynakları korumayı ve ondan sürdürülebilir şekilde ulusal çıkarlar doğrultusunda yararlanmayı öncelikleri arasında bulunduran bir kalkınma anlayışı büyük önem taşımaktadır. Sınırlı doğal kaynaklar olan "toprak ve su kaynakları"; evrensel boyutu dışında, geçmişten geleceğe aktarılan ekonomik değere sahip ulusal mirastır. Bu nedenle su kaynakları yönetimi, ulusal güvenliğin yanı sıra, kamu yararı, kamu güvenliği açısından da önemlidir” dedi.  

Etkili mücadele

Vali Balkanlıoğlu, “Türkiye yüzölçümünün yaklaşık %7’sini kaplayan havzada su kaynakları yönetiminde en etkin çözüm iyi tasarlanmış bir “Havza Yönetim Modeli” ile olacaktır. Su ve toprak kaynaklarının havza bazında korunması ve kirlilikle daha etkili mücadele için planlı bir dönem başlatılmıştır.

İzleme çalışmaları

Vali Balkanlıoğlu, “Bu gün burada su kaynaklarının mevcut su kalitesinin iyileştirilmesi ve korunması maksadıyla, öncelikle havzayı karakterize eden bütün unsurların, yani akım, kalite, meteorolojik, hidrolojik, sektörelbazda su kullanımları, arazi kullanımı, veri toplama ve işleme gibi birbirleriyle ilişkilerinin tanımlandığı ve sonrasında koruma-kullanma dengesi çerçevesinde kısa, orta ve uzun vadeli koruma ilkelerinin belirlendiği Havza Koruma Eylem Planlarının uygulanması ve izleme çalışmalarını değerlendirmek için bir araya geldik”dedi.

Bu elçileri eğitimi

Su Yönetimi Genel Müdürlüğü yetkilileri, “Havza Koruma Eylem Planı Takip Tabloları” hakkında bilgiler verirken, DSİ Genel Müdürlüğü temsilcileri de, “Su Elçileri Eğitim ve Farkındalık Arttırma” konularında sunum yaptı.

Paha biçilmez

Soru-cevap şeklinde yapılan toplantının sonunda, çevreyi korumak ve paha biçilmez değerleri gelecek kuşaklara daha iyileştirilmiş bir şekilde bırakabilmek için düzenlenen toplantıya katılan herkese teşekkür eden Vali Balkanlıoğlu, tüm paydaşlara çalışmalarında da başarılar diledi.

27 Aralık 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 778 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU