Günün Tarihi:8 Mart 2021

‘Bu KHK demokrasinin sonudur’


Sakarya Barosu Avukatlarının ruhsat töreninde Başkan Kazan geçtiğimiz Pazar günü yayınlanan KHK’lar için çok önemli uyarılarda bulundu. Kazan, Özellikle 696 sayılı için “Bu KHK hukuk ve demokrasinin sonudur. OHAL artık hukuka ve demokrasiye son verme arac

Ruhsat töreni

Sakarya Barosu Stajyer Avukatları Ayşe Topaloğlu ve Mahide Kara Baro Hizmet Binası Konferans Salonunda düzenlenen törende yemin ederek ruhsatnamelerini aldılar.  Baroda artık geleneksel hale gelen ruhsat törenlerinde ülke ve yerel gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Baro Başkanı Av. Zafer Kazan’ın bu haftaki gündemi Pazar günü çıkan KHK’lardı. Kazan, Özellikle 696 sayılı için “Bu KHK hukuk ve demokrasinin sonudur. OHAL artık hukuka ve demokrasiye son verme aracı haline getirilmiştir” dedi.  

Devletin sorunu

Kazan, “Biz 15 Temmuzda ülkenin ihanet yokuşundan demokrasinin düz ovasına hukukun güvenli şemsiyesi altında bir araya gelmek için büyük bir çaba sarf ederken birlik beraberlik derken sakın hukuktan ayrılmayalım hukuka ihanet edenleri hukuk içinde yargılayalım derken 696 sayılı KHK ile bu ülkede iç savaş çıkartabilecek ve toplumu birbirine kırdırabilecek halkı birbirine düşürebilecek sivil yapılanma adı altında korkunç edişe verici bir KHK çıktı. Bu KHK ile muhalif bir anayasal eylem dahi, herhangi biri tarafından terör eylemi olarak adlandırılarak eline silah alıp müdahale etme yetkisi veriyor ve bu şekilde suç işleyen insanlara ceza muafiyeti getiriyor. Bu, demokrasinin hukuk devletinin sonudur” ifadelerini kullandı.

Direnme hakkı

OHAL’in artık hukuka ve demokrasiye son verme amacı haline geldiğini ifade eden Kazan, Anayasal bir hak olan herhangi bir eylem ve davranışı darbenin devamı veya terör eylemi olarak kim nasıl irtibatlandıracaktır? KHK tabiri ile resmi hiçbir sıfat taşımadığı gibi resmi bir görevi de bulunmayan ‘siviller’ buna nasıl karar verecektir? Bu KHK’ yı çıkaranlar ne yaptıklarının farkındalar mı?  Anayasal düzene kasteden hainlere karşı halkın direnme hakkı zaten var. Zaten böyle bir hak var iken peki bu düzenlemeye neden ihtiyaç duyuldu? Amaç nedir? Hukuk dışı paramiliter bir çete kurmak mı?

Toplanma çağrısı  

İşgal şartlarında bu milletin Türkiye Büyük Millet Meclisine güvendiğini hatırlatan Başkan Kazan Meclisin işgal günlerinde üstlendiği role dikkat çekerek TBMM’yi göreve çağırdı.  “TBMM’yi olağanüstü gündem ile toplanmaya davet ediyoruz.  Türkiye Büyük Millet Meclisi işgal günlerinde bu ülkeyi o karanlık süreçten çekip çıkardı ise bugün açıkça demokrasiyi hukuku hedef alan bu KHK darbesinde de rolünü üstlenmeli ve ülkemizin geleceğini kurtarmalıdır. Meclise bugün tarihi bir vazife düşüyor” şeklinde konuştu.

Tek tip

‘Tek tip kıyafet’ için de değerlendirmelerde bulunan Başkan Kazan bu uygulamanın hukukun en temel kaidelerinden biri olan “masumiyet karinesi”ne aykırı olduğunu ve bu nedenle de yargısız bir infaz olduğunu söyledi. Kazani “Mahkemeler suçlu ile masumu ayırt etmek içindir. Peki, yargılama devam etmekte iken tek tip kıyafet, yargılamaları nasıl bir hale getirecektir? Bunun yargılamaya ve adalete nasıl bir katkısı olacaktır? Katkı bir yana büyük bir zararı olacaktır! Peki, ne için yargılamaya bu zararı veriyoruz? Bu uygulama kimin amacına hizmet edecektir? Hukuk bir kurallar bütünüdür. İlkeler bütünüdür ve bu ilkelerin en başında masumiyet karinesi gelmektedir.  Hukukun masumiyet karinesi çiğnenir ise adalet nasıl tecelli edecektir? O zaman mahkemelere ne gerek var?  Tek tip elbise yargısız infazdır, insan hakları ihlalidir ve trafik kuralları gibi hukuk ilkelerinin ihlalidir. Tarihe not düşüyoruz ve diyoruz ki gelin bu düzenlemeden vazgeçin” diye konuştu.

Mahkemeler

Söz konusu KHK ile aynı zamanda avukatsız yargılamanın da önünün açıldığını ifade eden Başkan Kazan, “Eğer bir mahkemede avukat dışarı çıkarılabiliyor ve avukatın yokluğunda karar verilebiliyor ise o kararı veren mahkemeye mahkeme denmez! Bu düzenleme mahkemeyi mahkeme olmaktan bir yargılama mercii olmaktan çıkarmaktadır! Anayasanın değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek 2.maddesini, hukuk devleti ilkesini, tamamen ortadan kaldırmaktadır! Anayasa Mahkemesi bu durumu görmüyor mu, duymuyor mu, bilmiyor mu? Gözlerini kulaklarını ve ağzını kapatmış beni ilgilendirmez mi demektedir?” dedi.

‘Sizlere güveniyorum’

Böylesi ağır bir gündem ile birlikte ruhsatlarını alarak Avukatlık mesleğine başlayacak olan meslektaşlarına da seslenen Başkan Kazan: “Artık dünden daha güçlü olmalıyız. Siz sadece bir avukat değilsiniz, siz toplumun geleceğini omuzuna almış insanlarsınız. Mahkemeler korku içinde tarafsız adil hareket edemezlerken hukuku savunmak artık herkesten daha çok bizim sorumluluğumuzdur. Sizlere güveniyorum, bize güç vereceksiniz.” sözleri ile yemin edip mesleğe başlayan avukatları tebrik etti. 

29 Aralık 2017 , Cuma Bu haber toplam 757 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU