Günün Tarihi:19 Ağustos 2022

‘400 milyonluk marka değeriyiz’


Odasının Genel Kurulunda konuşan Ali Bektaş, “27 güzergahta 500 araçla günde yüz binin üzerinde yolcu taşıyoruz. Bin 500’ün üzerinde istihdam sağlamanın yanında 400 milyonluk bir marka değeri ile şehir ekonomisine destek veriyoruz” dedi.

Bektaş yeniden

Sakarya Minibüsçüler Odası olağan genel kurulu dün SESOB hizmet binasında gerçekleştirildi. Genel kurulda seçime tek liste olarak giren mevcut başkan Ali Bektaş yeniden başkanlığa seçildi. Bektaş’ın yeniden başkanlığa seçildiği genel kurula AK Parti Milletvekilleri Recep Uncuoğlu ve Ali İhsan Yavuz, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Erol Aydın, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, eski Sendikacı Enver Toçoğlu, Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, Sakarya Ziraat Odası Başkanı Erdinç Eryılmaz, SATSO Yönetim Kurulu Üyesi Erol Aslan, oda başkanları, üyeler ve davetliler katıldı.

Zam talebi

Genel kurulda divan başkanlığı görevini SESOB Başkanı Hasan Alişan üstlenirken, program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Yönetimin idari ve mali açıdan ibra edilmesinin ardından dilek ve temenniler bölümünde kürsüye çıkan minibüsçü esnafı Hikmet Tarhanacı, 4 yıl önce zam aldıklarını belirterek halk otobüsleri ile haksız rekabete maruz kaldıklarını ifade etti. Tarhanacı ayrıca hızlı trenin Arifiye’de durmadığını ve yetkililerin bu konuya el atması gerektiğini dile getirdi.  Bir başka esnaf Hikmet Altun ise, Kosgeb kredisi konusunda minibüsçü esnafın sıkıntı yaşadığını ve çoğu kişinin kredi alamadığını belirtti.

Milet için çalışıyoruz

Esnafların sorunlarını dile getirmesinin ardından kürsüye çıkan AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu genel kurulun oda üyelerine ve Sakarya’ya hayırlı olmasını temenni etti. Uncuoğlu, “Minibüsçü esnaflarımız zor bir mesleği icra ediyorlar. Bu kadar sıkıntılı bir mesleği icra eden arkadaşlarımızın mesleklerini daha iyi yapmaları için de çalışmalar yapılacaktır. Birçok kazanım elde edildi bu artarak devam edecektir” dedi.

Hızlı tren duruyor

Uncuoğlu’nun ardından kürsüye çıkan AK Parti Sakarya Milletvekili Yavuz ise, “ Esnaf arkadaşımız uğramıyor dedi ancak hızlı tren Arifiye’de duruyor. Bunun büyük bir nimet olduğunu da bilmek gerekir. Hızlı tren her durakta durmaz gerçekten ama bilin ki Sakarya’da hızlı tren duruyor. Her seferde durmuyor ancak belli seferlerde duruyor. Biz bunu takip edeceğiz gerçekten yeteri kadar durmuyorsa daha fazla durması gerekiyorsa bakarız konu ile ilgileniriz” dedi.

Bin yataklı hazır

Sakarya yatırımlarından da söz eden Yavuz, “Bin yataklı hastaneyi milletimiz bekliyor ve bu her yönü ile elzemdir. Defalarca sayın bakanımıza gittik ve yeri belirledik. Yer konusunda bütün sorunlar çözüldü, inşallah hastane çok kısa süre içinde başlayacak ve bitecektir. Bölge Adliye Mahkemesi de tamamlandı, 6 tane il buraya bağlı olacak. Baro başkanı da tabiri caizse rastgele sallıyor bazen. Biz milletimize ne söz verdiysek o söze sadık kaldık. 2018 yılı içinde burası inşallah açılacak ve hizmet vermeye başlayacak” dedi.

500 araçla hizmet

Şehirdeki değişime katkı sağlamak için çaba gösterdiklerini ifade eden Minibüsçüler Odası Başkanı Ali Bektaş, “ Bugün 12 ana hat ve ak kolları ile birlikte 27 güzergahta 180 kilometrelik alanda 500 araçla günde yüz binin üzerinde yolcu taşıyoruz. Şehrin ulaşım ihtiyacını karşılıyoruz. Bin 500’ün üzerinde istihdam sağlamanın yanında 400 milyonluk bir marka değeri ile şehir ekonomisine destek veriyoruz” şeklinde konuştu.

Müdüre cevap verdi

Gar Müdürünün geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamaya da değinen Ali Bektaş, “ Gar Müdürü açıklamasında ‘Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin reklam paralarını otobüsçüler ve minibüsçüler veriyor’ diyor. Bununla ilgili kısa bir fıkra anlatacağım. Aslan maymun hikayesi var. Kendisi aynı o hikâyedeki gibi konuşuyor.  Başka bir şey söylemeye gerek yok bu konu ile ilgili” dedi.

‘Tarifeye uymuyorsunuz’

Dolmuş taksi ve minibüsleri birleşip otobüs olması için bir önceki kongrede çalışma yaptığını hatırlatan Bektaş, “ Bunu kendi esnafımız kabul etmedi ve iyi ki de kabul etmemiş.  En az 20-25 kalem bedavacı insanlar var ben şimdi nasıl birleşip otobüs olayım. Bu şartlarda olmaz. Zam konusunda da söylemler var ancak kimse belirlenen tarifede yolcu taşımıyor. Türkiye’nin iç bir yerinde böyle bir şey yok. Sen daha kendi tarifeni çekmiyorsun ne zammı istiyorsun? Minibüslerde bedava olmayacak arkadaşlar. Bu şartlarda geçmek istemiyoruz. Bunu da buradan belirtmek istiyorum” dedi.

Alişan’a tepki

Bektaş’ın konuşmasının ardından SESOB Başkanı Hasan Alişan sistemin gerekliliği sonucunda minibüslere de Kart 54 geleceğini ifade ederek, “ Sistem ve gidişat bunu gösteriyor. Siz ne derseniz deyin” dedi. Alişan’ın bu sözlerine salonda bulunan minibüsçüler tepki gösterdi. Kart 54’ sitemine karşı olduklarını ifade eden esnaflar böyle bir değişime karşı olduklarını söylediler.  

Yönetim kurulu

Ali Bektaş Başkanlığında yönetim kurulu şu isimlerden oluştu. Nurittin Pomak, Erkan Arabacı, Ahmet Yiğit, Ramiz Gümüş, Sedat Akbaş, Mustafa Tarkan. Yönetim Kurulu Yedek: Ömer Akyıldız, Kazım Pertev, Ali Osman Özçelik, Ergin Sürücü, Avni Karabulut, Hasan Güz, Olcay Sakallı. Denetim Kurulu Asil: Bülent Şeker, İsmail Şimşek, Fahrettin Demiray. Denetim Kurulu Yedek: Adnan Adalı, Bayram İşçi, Naci Sağlam.

2 Ocak 2018 , Salı Bu haber toplam 1011 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU