Günün Tarihi:19 Ağustos 2022

Adapazarı’na 87 personel alınacak


Adapazarı Belediyesi bünyesinde çalışacak 87 personel alımı maddesini meclise taşıdı. Mecliste ayrıca taşeron temizlik işçilerinin kadroya alınacağını belirten Belediye Başkanı Süleyman Dişli “Önümüzdeki günler bu anlamda biraz zorlu geçecek. Kadrolu elemanlar ile bu işi yapmak gerçekten zor. Gayretli olacağız, herkesin duyarlı olması lazım. Çöp deryası şehirler oluşmaması gerekiyor” dedi.

2018’in ilk meclis

Adapazarı Belediyesi Meclisi 2018 yılının ilk toplantısını dün gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Süleyman Dişli başkanlığında toplanan mecliste bir ilave madde ile 17 gündem maddesi görüşüldü ve karara bağlandı. Maddelerin görüşülmesine başlanmadan önce gündem dışı konuşmalarda söz alan MHP’li Meclis Üyesi Selim Özen, “2018 yılı itibari ile yeni hizmetlerimiz milletimize inşallah hayırlı olur. Yenigün Mahallesi Ömer Sokak’ta bir altyapı sorunu var. Vatandaşlarımız bu konuda çözüm bekliyor” dedi.

‘Mesaj verildi’

Özen’in ardından kürsüye çıkan AK Parti’li Meclis Üyesi Evren Çakırsoy ise, “ Yeni yılın tüm dünyaya güzellikler ve hayır getirmesini temenni ediyorum. 2017 yılının son ayında Dünya’da oluşan Kudüs gerginliği yapılan oylama ile geride kalmıştır. Türkiye tüm Dünya’ya yeniden gerçeği gösteren ülke olmuştur. Türkiye yine tüm Dünya’ya İslam aleminin en sağlam kalesi benim mesajını en iyi şekilde vermiştir” ifadelerini kullandı.

İmar komisyonu

Gündem dışı konuşmaların ardından ise gündem maddelerinin görüşülmesine başlandı. Gündemin ilk iki maddesi imar komisyonuna havale edilirken 3. Madde de Tepekum Mahallesi 4455 ada 1 nolu parselin on beş bin metrekarelik kısmında ‘Özel eğitim tesisi alanı’ amaçlı imar planı değişikliğini onama yetkisi Sakarya Büyükşehir Belediyesine verildi.

Okul alanı

Konu ile ilgili bilgi veren Başkan Süleyman Dişli, “ FETÖ’ye ait olan okullar kapatılınca özel okullarda ihtiyaç patlaması oldu. Bununla ilgili de özel okulların yapım yerleri ile alakalı bir yazı çıktı. Büyükşehir belediyesinin 5 binlik planlarda bu işe el atması gerektiği kanaati oluştu. Biz de zaman kaybı olmasın diye yetkiyi büyükşehre vermek istedik” şeklinde konuştu.

Alandüzü’ne sağlık merkezi

Gündemin 5,6 ve 7. Maddelerin oy birliği ile kabul edilmesinin ardından 8. Madde de Alandüzü Mahallesi’ne ‘Aile Sağlığı Merkezi’ yapılabilmesi için İl Sağlık Müdürlüğüne yer tahsisi konusunda belediye başkanına yetki verildi. Yine 9. Madde de Tekeler mahallesinde bulunan 19 dönümlük alanın mezarlık alanı olarak kullanılması amacı ile büyükşehir belediye başkanlığına devri için belediye başkanına yetki verildi.

Kiraya verilecek

Gündemin 10. Maddesinde ise Orhangazi Kültür Merkezi’nin toplantı salonu hariç diğer bölümlerinin bir bütün halinde işletme hakkının 10 yıl süre ile kiraya verilebilmesi için ve 11. Madde de belediye ile İŞKUR arasında 3 ay süre ile ek sözleşme imzalanabilmesi için belediye başkanına yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi. Bu maddelerin yanı sıra 12 ve 13. Maddeler de oy birliği ile kabul edildi.

Belediye personel alacak

14. madde de ise belediye 31 eğitmen, 5 avukat, 2 veteriner hekim, 20 mühendis, 1 peyzaj mimarı, 4 şehir plancısı, 3 mimar, 1 matematikçi, 1 çözümleyici, 2 jeofizikçi, 10 tekniker, 2 teknisyen, 2 ekonomist, 2 istatistikçi ve 1 programcı olmak üzere toplam 87 sözleşmeli personel alınması oy birliği ile kabul edildi.Maddenin kabul edilmesinin ardından MHP’li Erkal Etçioğlu taşeron olarak çalışan temizlikçilerin nasıl kadroya alınacağını sordu.

Taşeron konusu

Etçioğlu’nun sorusunu cevaplayan Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, “Önümüzdeki günler bu anlamda biraz zorlu geçecek. Temizlik işleri belediyelerin en netameli işlerinden bir tanesidir. Şu andaki mevzuata göre sanki işçiler komple kadroya geçmiş olacak. İş yapan taşıtlar ise yürütücü firma tarafından kiraya verilecek. Yahut da belediye onları satın alacak. Ama bizim belediye açısından bakarsak 60-70 kamyon var ve bunların alınması öyle basit bir iş değil. Dolayısı ile zorlu bir pozisyon var. Ancak işçilerin kadroya geçmesi hemen hemen kesin gibi. Biraz zorluk var ancak deneme yanılma ile göreceğiz ne olacağını” dedi.

Sıkıntılı konu

MHP’li Hayrettin Hacıbektaşoğlu da işçilerin kadroya alınmasının güzel bir karar olduğunu ancak şirketlerin de mağdur edilmemesi gerektiğini ifade etti. Başkan Süleyman Dişli de temizlik işinin sıkıntılı olabileceğini belirterek, “ Kadrolu elemanlar ile bu işi yapmak gerçekten zor. Gayretli olacağız. Bu konu ile ilgili herkesin duyarlı olması gerektiğini düşünüyorum. Çöp deryaları oluşan şehirler oluşmaması gerekiyor. Eğer bu olursa da yeniden taşeron sistemine dönüş de olabilir” dedi. Erkal Etçioğlu da aynı performans için sıkı tedbirler alınması gerektiğini dile getirdi.

Kırmızıçizgi

Bu maddenin kabulünün ardından da Çamyolu Mahallesi’nde bulunan özel bir işletmenin içkili yer bölgesine dahil edilme talebi görüşüldü. Madde imar ve bayındırlık ile hukuk komisyonuna havale edildi. Madde ile ilgili konuşan Başkan Dişli, “ Encümenimiz kırmızı çizgi konusunda büyükşehir ile birlikte bütün bu problemlere çözüm bulacak şekilde hareket ederse kendilerini tebrik ederim” dedi. 16. Madde de ise belediyenin denetim komisyonuna kapalı oylama ile Hakan Candemir, Murat Can Yetkiner, Orhan Gümüş, Evren Çakırsoy ve Erhan Acar seçildi. Gündemin 17. Maddesi olan ek gündem maddesi imar komisyonuna gönderildi. 

3 Ocak 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 2018 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU