Günün Tarihi:22 Ekim 2020

İşte geleceğin dili


Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğü'nce düzenlenen "Kodla Sakarya" projesiyle kodlama becerileri yüksek bireyler yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Üretilenler tanıtıldı

Serdivan Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi Konferans Salonu'nda düzenlenen programda, öğrenciler, kodlamayla kendi yaptıkları robotları, droneleri ve ürettikleri üç boyutlu lazer yazıcılardan çıkardıkları ürünleri katılımcılara tanıttı.

Değişim eşiğinde

Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve Proje Başkan Yardımcısı Necmi Sağıroğlu, dünyanın büyük bir değişimin eşiğinde olduğunu, bugünkü mesleklerin pek çoğunun ileride geçerliliğini yitireceğini söyledi.

Yapay zekalar

Endüstri 4.0 teknolojilerine duyulan ihtiyacın artacağını belirten Sağıroğlu, "Bu çağda insandan bağımsız tamamen otomatik sistemler tarafından yönetilen sanayi ortamları, gelişmiş fabrikalar ortaya çıkacaktır. Bu robot fabrikalarının başında yapay zekalar olacak. Sanayi bölgesi olarak adlandırılan Sakarya'da tüm bu gelişmeleri yakalamak en önemli hedefimiz, eğitimlerimizde bu yeniliği üreten nesiller yetiştirmek görevimizdir" dedi.

İleri teknoloji

Japonya ve Hindistan gibi ülkelerin teknoloji konusunda dünyada liderlik yarışında olduğunu, dünya devi 10 şirketten 9'unu bilişim firmalarının oluşturduğunu aktaran Sağıroğlu, Silikon Vadisi'ne sahip Hindistan'da hemen her evin yazılım atölyesine dönüştüğünü dile getirdi.

Kodlama becerisi

Siber güvenliğin tüm ülkelerin savunma harcamalarında önemli bir yer teşkil ettiğini vurgulayan Sağıroğlu, "Siber güvenlik uzmanı sayımızın artması yine kodlama becerisine sahip bireylerin artmasıyla paralel olacaktır. Bugün var olan tüm bu teknolojilerin arkasındaki en önemli beceri kodlama becerisidir. Kodlama, bilgisayarın dilini anlamak, ona yön verebilmek demektir. Geleceğe yön veren bir ülke olmak istiyorsak çocuklarımızı, gençlerimizi bu yeni dünyanın şartlarına göre eğitmeliyiz, kodlama ile tanıştırmalıyız." diye konuştu.

Erken yaşta

Kodlamanın bilgisayar ve robot yazılımı üretmek için atılan ilk adım olduğuna dikkati çeken Sağıroğlu, çocukları mümkün olan en erken yaşta kodlama ile tanıştırılması gerektiğine işaret etti.

Geleceğin dili

Kodlama temel adımından sonra çocukların kendi robotlarını yapmayı, kendi oyunlarını tasarlamayı öğreneceklerini vurgulayan Sağıroğlu, şunları kaydetti: "Yeni dünyanın dilini öğrenen bu çocuklar, teknolojiyi tüketen olmaktan çıkıp teknolojinin üreticisi olacaktır. Biz eğitimciler olarak kodlamanın öneminin farkındayız. Kodlama dili geleceğin dilidir. Öğrencilerimizi bu çizgide yetiştirecek ve önemli bir noktaya getirecek olan 'Kodla Sakarya' projemizi sizlere sunuyoruz. Proje, Sakarya'nın ve ülkemizin gelecekte ulaşmak istediği hedeflere daha hızlı ulaşmasına aracı olacak bir projedir. Hayırlı olmasını diliyorum."

Programa katılım

Konuşmaların ardından, proje ekibinden Esra Çayır ve Özge Çimen Şavklı sunum yaptı. Öğrenciler, yaptıkları robot çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.  Programa, Sakarya Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, şube müdürleri, öğretmenler ve davetliler katıldı. 

7 Ocak 2018 , Pazar Bu haber toplam 869 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU