Günün Tarihi:25 Şubat 2020

KYK Geleneksel 3. Tematik Kış Kampı başladı


Kredi Yurtlar Kurumu tarafından geleneksel olarak ilimizde de düzenlenen sinema alanında programların yer alacağı 3. Tematik Kış Kampı açılış törenine Vali İrfan Balkanlıoğlu katıldı.

Programa katılım

Programa Vali Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, KYK Genel Müdürü Sinan Aksu, Genel Müdür Yardımcısı Hasan Davulcu, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, yönetmen-yapımcı, sinema, tiyatro ve dizi oyuncuları ile öğrenciler katıldı.

7 ilden öğrenci

Kamp için Bursa, Erzurum, Hakkâri, Gümüşhane, Mersin, Sivas ve Şanlıurfa’dan gelen öğrencileri ilimizde ağırlamaktan duydukları memnuniyeti ifade eden Vali Balkanlıoğlu, “Kredi Yurtlar Kurumu ve Gençlik Spor Bakanlığımız, sadece öğrencilere barınacak yer temin etmiyor, aynı zamanda onların okula gidip gelmeleri için servis hizmeti de veriyor. Kurumun, öğrencilerin hoşça vakit geçirmeleri ve yurtta kaldıkları süre içinde çeşitli kurs, seminer, eğitim toplantıları, değerler eğitimi gibi birçok konudan daha fazla istifade etmeleri, nitelik kazanmaları için gayret içerisinde olması son derece sevindirici bir gelişmedir.”

Film

Balkanlıoğlu, “Film yapımcılığı, sinema, tiyatro gibi eğlence sektörü, aslında bizim camiamıza biraz uzak kalıyor. Ancak eve gittiğimiz zaman hemen televizyon başına geçiyoruz veya ailece güzel vakit geçirmek için sinemada kaliteli ve güzel filmler seyrediyoruz. Aslında günümüzde elinde akıllı cep telefonu olan herkes yönetmen olmuş gibi senaryosunu kendi yazıp, filmini kendi çekiyor ve yayınlıyor. Sosyal medya denen bir olgu da hayatımıza bir anda girdi ve ülkemizde herkes yönetmen olmaya başladı” ifadelerini kullandı.

Örnek

Kendinden örnek veren Balkanlıoğlu, “ Ben Sakarya Valiliği görevine 4 Temmuz günü ilimize gelerek, mutat uygulama ne ise o şekilde başladım. Göreve başladıktan yaklaşık 11 gün sonra büyük badirelerin atlatıldığı 15 Temmuz’un yıl dönümünde gece yarısı, Şehit yakınları ve gazilerimiz o anı tekrar yaşamak istediklerini belirterek Valiliğe ziyarete gelmek istediler. Ben de Demokrasi Meydanındaki programdan yeni ayrılmıştım. Valilik makam katına doğru merdivenlerden çıkarken, Şehit yakınları ve Gazilerimiz tekbir getirmeye başlayınca bu anlar kameraya alınmış ve sosyal medya üzerinden de yayınlanmış. Ertesi gün ‘O Vali tekbirlerle makama geldi’ gibi bir algı oluşturularak şahsım hakkında haber yapıldı. Yayınlananlar doğruyu yansıtmıyordu, gerekli ve doğruların yer aldığı açıklamalar yapıldı. Ancak yayınlanalar ister doğru, ister yanlış olsun, sosyal medya dünyası günümüzde büyük bir güç olarak karşımıza çıkıyor.”

Camia

Sosyal medyanın dışında sinema ve televizyon dünyası da büyük bir camia olduğunu belirten Balkanlıoğlu, “ Bu alanların da son derece nitelikli, düzgün, değerlerine bağlı insanlara çok ihtiyacı var. Şuan aramızda olan ve göreve geldikten sonra da TRT’ye büyük ivme kazandıran, genç, çalışkan Genel Müdürümüzden televizyon ve sinema dünyası üzerine yapılacak söyleşilerde fazlasıyla istifade etmenizi tavsiye ederim” dedi.

Hedef

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, KYK Genel Müdür Yardımcısı Hasan Davulcu’nun da birer konuşma yaptığı programda Vali Balkanlıoğlu, dostluk ve kardeşlik duygularının yeniden pekişeceği, sinema ve televizyon dünyası ile ilgili birçok konunun tartışılacağı organizasyonda emeği geçen herkesi tebrik ettiğini de ifade etti. TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, TRT-2 kanalının tekrar açılacağını bildirerek, "Burada gençlere yönelik çok güzel içerikler üretmeyi hedefliyoruz" dedi.

Ders

Eren, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) ile Gençlik ve Spor Bakanlığınca Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonu'nda düzenlenen "KYK Geleneksel 3. Tematik Kış Sinema Kampı"nın açılış dersini verdi.  Gençlerin televizyon seyretmediğini, bu nedenle onlara yönelik televizyon kanalı kurmanın bir anlamı olmadığını ifade eden Eren, gençlere yönelik içerik üretiminin tartışılması gerektiğini belirtti.

Müjde

Bu kapsamda gençlere bir müjdesinin olduğunu dile getiren Eren, “Şimdi müjdesini vereyim, nasip olursa tekrar TRT-2'yi yani TRT kültür sanat kanalını açıyoruz. Burada gençlere yönelik çok güzel içerikler üretmeyi hedefliyoruz. Ana mecrasında olmayan ancak gençlerin ilgi duyduğu birçok içeriği bu kanalda yayınlamayı düşünüyoruz. Gençlik kanalı, televizyon kanalı olarak tartışmalı bir konu. Çünkü bu konuda kurulan televizyon kanalları bugüne kadar başarılı olmamış, televizyon seyretmedikleri için. Gençlere yönelik içeriği tanımlamak lazım, örneğin absürt komediler, daha popüler olmayan içerikleri TRT-2 kanalı kapsamında değerlendirmeyi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

TRT tek değil

TRT'nin bir kamu malı olduğunu anımsatan Eren, üniversitelerde nasıl eğitim görülüyorsa TRT'den de alınacak şeylerin olduğunu kaydetti. TRT'nin aynı zamanda Türkiye'nin menfaatlerini yurt dışında koruyan, kollayan, anlatan bir kanal, bir kurum olduğuna dikkati çeken Eren, “16 tane radyomuz var. Yurt dışına 33 farklı yayın yapan radyo kanallarımız var. Şimdi Türkiye'nin muhatap olduğu ülkeler, Amerika, Rusya, Çin. Türkiye artık farklı bir ligde. Farklı ligde olan ülkenin uluslararası ve ulusal taşıyıcısı, bunun kültürünü aktarıcısı TRT'dir. TRT ne benimle ne de başkasıyla alakalıdır. TRT Belgesel ile ilgili o kadar güzel işler oldu ki. 2018 Eylül'ünden itibaren relansman yapacağımız TRT Belgesel kanalını, uluslararası isim hakkı vererek, diğer ülkelere de bunu yayınlayan bir kanal haline getirmeyi hedefliyoruz. Artık tek başına Türkiye'de yayın yapan, bir tane dizi çeken, bir tane film çeken TRT değil, dünyada Türk Hava Yolları Türkiye'yi nasıl temsil ediyorsa, ilk uluslararası milli markamız ise TRT'nin de böyle bir marka olabilmesi için sizlerin desteği şart."

Nesil yetiştirilmeli

Eren, TRT dışında da Türk sinemasının gelişmesi için yeni neslin kendini yetiştirmesi gerektiğine işaret ederek,  "Kendi özgün anlatım tekniklerimizin, anlatım dillerinin gelişmesi için, alternatif üretimimiz için, hakim egemen kültürün karşısına kendi anlatım metotlarıyla çıkan farklı bir sinema dili oluşturabilmemiz için de tüm dünya sinemasına hakim olup özgün işler denemekten korkmayan, yeni bir neslin yetişmesi gerekir. O yüzden sizler, elinizde olan tüm imkanlarla korkmadan özgürce istediğiniz içeriği üretmeye çalışın. Bu potansiyelinizi unutmayın ve bu minvalde de çalışmalarınızı devam ettirmenizi arzu ederim" dedi.

Final

Eren, Sakarya Taraklı'ya özgü bir anlatım sanatı olan ‘Yalaza’ kültürünün kendine has esprili anlatım tarzına yer veren dizi hakkında bir talepte bulunan öğrenciye, “Dizi bitiyor maalesef, final yapıyor. Onu da üzülerek söyleyeyim. Diziye çok direndik. Çok güzel bir diziydi, ben çok hevesle başladım. İkinci 'Ekmek Teknesi' olur diye başladım, çok da güzel gitti ama bütçe nedeniyle final yapmak zorundayız” dedi.  Program sonunda KYK Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı, Cumhuriyet Başsavcısı, Kaymakamlar ve KYK İl Müdürü ile birlikte Sebahattin Zaim Erkek Öğrenci Yurdunu ziyaret eden Vali Balkanlıoğlu, yemekhanede sıraya girerek aldığı yemekleri çok beğendiğini ifade etti.

16 Ocak 2018 , Salı Bu haber toplam 595 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU