Günün Tarihi:19 Mayıs 2021

Akciğer Kanseri’nde farkındalık


Sapanca Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu Akciğer Kanseri için farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen seminer Göğüs Hastalıkları Cerrahisi Prof. Dr. Salih Topçu tarafından verildi.

Riskler

Prof. Dr. Salih Topçu’nun sunumuyla kansere neden etkenler, önlemler gibi risk faktörleri anlatıldı. Topçu, akciğer kanserinde en büyük riskin sigara olduğunu, filtreli sigaralarda bulunan katkı maddelerinin akciğer kanserinin tipini değiştirdiğini aktardı. Akciğer Kanserlerinde yapılan ilk başvuruların yaklaşık %85’nin ameliyat aşamasını geçmiş ve ileri aşamalardaki hastalardan olduğunu söyledi. Prof. Dr. Salih Topçu, sigara dumanının 4 binden fazla kimyasal maddenin bulunduğunu, bunların 40’ının kanserojen içerdiğini, bu oranın yabancı markalı sigaralarda daha fazla olduğunu belirtti.

50 sigaraya bedel

Prof. Dr. Salih Topçu, “Puro içenlerde 3 kat, pipo içenlerde de kansere yakalanma riski 8 kat artmaktadır. Bir Nargile de 50 sigaraya bedeldir. Nargilede kanserojen maddenin yanında bulaşıcı hastalık tehlikesi de vardır. Elektronik sigaralarında kesinlikle az zararlı değildir ve elektronik sigara ile sigaradan kurtulmak mümkün değildir” dedi. Hükümetin en önemli icraatlarından birinin kapalı alanlarda sigara içilmesine müsaade etmediği için teşekkür eden Prof. Dr. Topçu, nargilenin bulaşıcı hastalıklar açısından tehlike arz etmesinden dolayı içilen yerlerinde kapatılmasını istediğini belitti.

Akciğer kanseri

Asbest ve erionit akciğer kanserine neden olduğunu ve ülkemizin önlem aldığını, radon gazı ölçümlerinin mutlaka yapılması gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Topçu “Akciğer kanseri kalıtsal bir hastalık değildir. Önlenmesi için ilaç, vitamin ve aşı yoktur. Tek önlem sigarayı bırakmak ve içmemektir. Öksürük, balgamlı kan, nefes darlığı, hırıltılı solunum, göğüs ağrısı, kol ağrısı, ses kısıklığı, boyun ve yüzde şişlik, iştahsızlık, kilo kaybı ve kemik ağrıları bu hastalığın başlıca belirtileri arasında yer almaktadır” dedi.

Paketler çöpe

Programa Sapanca Belediyesi Başkan Vekili Ayşe Kösemen, Başkan Yardımcıları Mubin Yeni, Özcan Yavuz, İlçe Müftüsü Faruk Çelik ve çok sayıda Sapancalı vatandaş katıldı. Seminerden sonra sigara içen katılımcıların sigara paketlerini çöpe attıkları ve sigarayı bırakma kararı aldıkları görüldü. Programın sonunda Prof. Dr. Salih Topçu’ya çiçek ve Sapanca Belediyesi logolu porselen plaket taktim edildi. 

17 Ocak 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 914 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU