Uygun yer belirlendi19 Ocak 2018, Cuma

İnceleme

İlgili bakanlıklar ve kurumlardan gelen yetkililer, Ferizli’ye kurulacak Otomotiv İhstisas Sanayi Bölgesi için Ferizli Kaymakamlığında bir araya geldiler. Ferizli’ye kurulacak 2. Sanayi bölgesinin yerini incelediler. Sakarya Valiliği, Milletvekilleri, Sanayi İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk ve SATSO ekiplerince yapılan uzun çalışmalar ve istişareler sonucu Otomobil İhtisas Sanayi Bölgesi önemli bir noktaya getirilmişti.

7 bin 200 dönüm

Gelinen bu noktanın ardından ilgili bakanlıklardan ve kurumlardan oluşan komisyon üyeleri yaptıkları bu toplantıda bölgeyi incelediler. Yer seçimi ile ilgili çalışmalarını tamamladılar. Ferizli’de önceden belirlenen Seyifler-Doğancı arasında 7 bin 200 dönüm büyüklüğünde alanın, Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgelerinden birinin kurulması için uygun olduğu noktasında görüş sağladılar.

Bakanlığa sunulacak

Toplantı sonucunda hazırlanan rapor Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanlığına sunulacak. Bakanlıktan onay çıkması durumunda, Ferizli’nin bir rüya projesi daha gerçekleşecek. Ferizli’ye kurulacak Otomotiv İhtisas sanayi bölgesi aynı zamanda Marmara bölgesinin de en büyüğü olacak. Yeni kurulacak Otomotiv İhtisas Sanayi Bölgesinin ağırlıklı olarak otomobil parçaları üzerine olacağı; metal sanayiyi de kapsayacağı belirtildi.

Hayırlı olsun

Konuya ilişkin Başkan Soğuk, “Bundan sonraki aşamada Bakanlık’ta, inşallah en kısa sürede Organize Sanayi Bölgesi kuruluşunu onaylanacaktır. Bu alan öncelikle otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmalara tahsis edilecek. Bunun yanında metal yan sanayi olarak ta faaliyet gösterecek. Otomotiv yedek parçalarını üreten firmalarımız burada faaliyet göstereceklerdir. Otomobil İhtisas Sanayi Bölgesi Ferizli’mize ve Sakarya’mıza sosyo-ekonomik anlamda büyük güç ve değer katacaktır. Bundan önce olduğu gibi bundan sonrada sayın vekillerimizle birlikte konunun yakın takipçisi olacağız. Hayırlı olsun” açıklamasını yaptı.

Bu haber toplam 633 defa okundu.