Suriyeli ailelere eğitim21 Ocak 2018, Pazar

İş birliği

Suriyeli ailelere, çocuklar arasındaki okul şiddetini tespit etme, akran zorbalığına karşı mücadele yöntemleri ve öğrencilerin psiko-sosyal gelişimine katkı sağlayacak, kurban, zorba, seyirci konularında bilgiler verildi. Kurumsal tanıtım videosunun ardından açılış konuşmasını yapan MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Başkanı Ali Akıllı, dernek faaliyetlerini ve proje çalışmalarını anlatarak Suriyeli ailelere konferansa katılımları için teşekkür etti. İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından projelerinin desteklendiğini ifade eden Akıllı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile de işbirliği protokolleri  bulunduğunu söyledi.

Müdahale

Akıllı, En Yakın Arkadaşım Akranım Projesi ilk dönemi itibariyle 20 okulda 5bin’den fazla öğrenci ve 4 eğitmen eğitimi ile binden fazla öğretmene akran zorbalığı eğitimlerini ulaştırdıklarını vurguladı. Konferansa konuşmacı olarak katılan Kuaybe Nagehan Özder, “Saç çekmekten küfür etmeye, arkadaş grubundan dışlamaktan onur kırıcı davranışlara, kişiden habersiz onun ismini ve fotoğraflarını kullanarak uygunsuz bir şekilde paylaşmaya kadar uzanan akran zorbalığı kesinlikle küçük yaşlarda müdahale edilmesi gereken bir durumdur” dedi.

Kaygı

Özder, “Yapılan araştırmalar, okul yıllarında akran zorbalığında bulunan çocukların ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde saldırgan, kanuna aykırı ve suça yönelik davranışlar gösterdiği, birçok suçtan sabıkalı olduğu ve yüksek oranda alkol kullandıklarını gösteriyor. Zorbalığa uğrayan çocukların ise depresyon, kaygı ve intihar eğilimlerinin daha yüksek, benlik saygılarının ise daha düşük olduğu da araştırmalardan çıkan sonuçlar arasında yer alıyor” diye konuştu.

Ergen zorbalığı

Özder, “Akran zorbalığı, bireysel özelliklerinden kaynaklanan tek yönlü bir problem olmaktan çok aile, okul atmosferi, öğretmen tutumu, arkadaş ilişkileri ve içinde yaşanılan kültürün de rol oynadığı çok boyutlu bir problem. Araştırmalar gösteriyor ki; ilgi, sevgi ve sıcaklıktan yoksun bir aile ortamı ergenlerin zorbalık davranışları göstermesinde tetikleyici oluyor. Evde şiddete maruz kalan ve şahit olan, saldırgan davranışları hoş görülen çocuklar daha fazla akran zorbalığında bulunuyor. Telefon tablet, oyun konsolu ve benzeri elektronik aletin kullanımı da mutlaka ailelerin bilgisi dahilinde belirli süreler içinde olması gerekiyor” dedi. 

Bu haber toplam 641 defa okundu.