1 yılda 45 milyonluk tahsilat27 Ocak 2018, Cumartesi

Çelenk bıraktılar

Gümrük Günü nedeniyle önce Demokrasi Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelen bırakan Müdürlük personeli Saygı Duruşu’nda bulanarak, İstiklal Marşı okudu. Günün anlamı ve önemi hakkında konuşan Müdür Savaş, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu kurucu üyeler tarafından 1950 yılında imzalanan anlaşmayla kurulan Dünya Gümrük Örgütü, o zaman ki adıyla Gümrük İşbirliği Konseyi ilk toplantısı 26 Ocak 1953 tarihinde 17 Avrupa ülkesinin katılımıyla Brüksel’de yapılmıştır. Bugün, uluslararası ticaretin %98’ini gerçekleştiren 182 üyeye sahip olan Örgüt, 1994 yılındaki Konsey toplantısında, Dünya Gümrük Örgütü adının kullanılmasına karar vermiştir.  Örgütün ilk toplantısını yaptığı 26 Ocak günü, üye ülkelerde Gümrüklerin işleyişi hakkında farkındalığı arttırmak amacıyla “Dünya Gümrük Günü” olarak kutlanmaktadır” dedi.

Karasu limanında

Savaş, “Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı olan ve 1989 yılında faaliyete geçen Sakarya Gümrük Müdürlüğü, uluslararası eşya, taşıt ve yolcu hareketlerini konulmuş kurallar çerçevesinde yürüterek ülke ekonomisine ve güvenliğine katkı sağlamaktadır. Müdürlüğümüz denetiminde faaliyete başlayan Karasu Limanı, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Hudut Kapıları Daire Başkanlığı’ nın 27/12/2016 tarihli Bakan Oluru ile ülkemize giriş yapacak kişilerin pasaport ve gümrük işlemlerinin yapılacağı geçici deniz hudut kapısı haline getirilmiş ve söz konusu limana yanaşan gemilerin ithalat-ihracat işlemlerine Müdürlüğümüz tarafından hizmet verilmeye başlanmıştır” dedi.

Vergi de yüzde 10 artış

Savaş, “ Müdürlüğümüzce 2017 yılında, 210 Milyon Dolar ithalat, 381 Milyon Dolar ihracat gerçekleştirilmiştir. İhracatımız bir önceki yıla göre %23 artış göstermiştir. Özellikle Karasu Limanından 75 adet gemi muhteviyatı eşya ihracatı yapılarak ihracatın artmasında önemli bir etken olmuştur. Toplanan vergi oranlarında da 2016’ya göre %10 artış gösterilerek, 2017 yılında 45 Milyon TL. vergi tahsilatı yapılmıştır” dedi.

Yasal ticaret

Savaş, “Müdürlüğümüzdeki personelimiz, birlikte görev yaptığımız iç ve dış paydaşlarımızla, ticaretin kolaylaştırılması, proaktif yaklaşımla Bakanlığımız yeni stratejik vizyonu olan ‘Türkiye’yi dünyada Hızlı ve Kolay Ticarette Güven Kapısı’ haline getirmek üzere, yasal ticareti mümkün olduğunca kolaylaştırmak, yasa dışı ticareti en modern yaklaşımlarla engelleyerek ekonomik kalkınmada güvenli bir iş ortamı oluşturmak amacıyla gelişime açık, insan odaklı, güven esaslı ve çevreye saygılı çalışma yürütülmektedir” diye konuştu.

Mobil x-ray

Savaşş “Müdürlüğümüz denetiminde faaliyette bulunan  Karasu Limanı’ nda  Bakanlığımızca temin edilen 1 adet Mobil X-Ray Araç ve Konteyner Tarama Sistemi ile hizmet verilmeye başlanmış olup,  kaçakçılık ve vergi kaybına dönük işlemlerle etkin mücadele edilebilecektir.Bu bağlamda, Vatandaşlarımız bize iztskrgm@gtb.gov.tr adresi ile Türkiye’nin her yerinde Kaçakçılık ihbarları için ALO 136 Gümrük Muhafaza ihbar hattından ulaşabileceklerdir” dedi.

Vali kabul etti

Çelenk töreni sonrasında Müdür Savaş ve beraberindeki heyet Vali İrfan Balkanlıoğlu tarafından makamında kabul edildi. 2018 yılı için “Ekonomik Kalkınmaya Yönelik Güvenli Bir İş Ortamı” temasının işlendiğini belirten Müdür Savaş, kabullerinden dolayı da Vali Balkanlıoğlu’na teşekkür etti.

Gümrük işlemleri

Müdür Savaş, Karasu Limanındaki çalışmalar hakkında bilgiler verirken Vali Balkanlıoğlu da, teşkilat çalışanları başta olmak üzere gümrük işlemlerinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesinde emeği geçen tüm gümrük camiasının “Dünya Gümrük Günü”nü tebrik ettiğini ifade etti.

Bu haber toplam 3117 defa okundu.