Günün Tarihi:21 Haziran 2021

‘Hak arayışımız engellenemeyecek’


179 işyerinde alınmış olan grev kararının ertelendiğini belirten Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Grev ertelemesi metal sektöründeki işçilerin hak arayışını engellemeyecektir” dedi.

Erteleme

Konfederasyonumuz üyesi Türk Metal Sendikasının örgütlü bulunduğu 145 işyerinin de aralarında bulunduğu toplam 179 işyerinde alınmış olan grev kararı, Bakanlar Kurulu tarafından “milli güvenliği bozucu nitelikte” görüldüğünden 60 gün süreyle ertelendi. Türk-İş Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Genel Başkan Ergün Atalay, “Grev ertelemesi metal sektöründeki işçilerin hak arayışını engellemeyecektir” şeklinde konuştu.

Fedakârlık

Grev ertelemesine gerekçe yapılan “milli güvenliği bozucu nitelikte” hususunun, işçilere yönelik haksız ve kabul edilemez bir yaklaşım olduğunun altını çizen Atalay, “Ülkemizde olağanüstü hal (OHAL) uygulamasının temel nedeni bilinmektedir. 15 Temmuz’da yaşanan hain kalkışmanın etkilerinin ve terörün ortadan kaldırılması öncelikli amaçtır. İşçilerimiz, ülkenin bütünlüğü ve milletin birliği için gereken her fedakarlığı sürekli olarak yerine getirmiştir. Bundan sonra da yerine getirmekten kaçınmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Son çare

Atalay, “İşçiler, çalışma şartlarını, ekonomik ve sosyal durumlarını iyileştirme taleplerinin karşılanmaması durumunda, uyuşmazlığa düştükleri konuları kabul ettirmek için bir mücadele aracı olarak grev hakkını kullanmaktadır. Grev işçiler için her zaman son çare olmuştur. Çalışanların geçim koşullarını iyileştirmek amacıyla uygulayacakları greve müdahale, işçilerin elini kolunu bağlayacak duruma dönüşmemelidir” dedi.

Haklı talep

Atalay, “Grev hakkı, işçilerin büyük mücadeleler sonunda elde ettiği bir haktır. Onayladığımız uluslararası sözleşmeler ile Anayasamızca da güvence altına alınmıştır. İşçi ve işverenin karşıt menfaatlerinin dengeli ve adil biçimde düzenlenmesi için her kesim üzerine düşen görevi ve sorumluluğu yerine getirmelidir. Metal işçilerinin haklı talepleri mutlaka karşılanmalıdır” şeklinde konuştu.

 

28 Ocak 2018 , Pazar Bu haber toplam 624 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU