Günün Tarihi:5 Haziran 2020

SATSO’dan Afrin’e destek


Meclis toplantısında konuşan SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, “Afrin ve Zeytindalı harekâtları ile bölgedeki terör örgütlerini temizlemek için zor koşullarda canla başla mücadele eden kahraman Mehmetçiklerimizin destekçisiyiz ve dua ediyoruz. İnşallah terör örgütleri bölgeden temizlenecek” dedi.

Meclis toplandı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkan Yardımcısı Fatih Güreş başkanlığında gerçekleştirildi.Aralık ayı Kat'i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu üyeler tarafından oy birliği ile tasdik edildi. Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ile ilgili bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ise, “ “Afrin ve Zeytindalı harekâtları ile bölgedeki terör örgütlerini temizlemek için zor koşullarda canla başla mücadele eden kahraman Mehmetçiklerimizin destekçisiyiz ve dua ediyoruz” dedi.

 

Barış ve kardeşlik

Kösemusul, “Şehit olan kahraman askerlerimize, hain saldırıda Kilis ve Reyhanlı’da şehit düşen sivillerimize Rabbimden rahmet; milletimize baş sağlığı diliyorum. İnşallah terör örgütleri bölgeden temizlenecek ve bölgenin asıl sahibi olan kardeşlerimiz huzur içerisinde barış ve kardeşliğin gücü ile yaşayacak. Rabbim Türk Silahlı Kuvvetlerimize güç versin, onların yardımcısı olsun” ifadelerini kullandı.

 

İşçi işveren diyalogu

Arabuluculuk sistemi hakkında da konuşan Mahmut Kösemusul, “ Mahkeme süreçlerinde hak ve zaman kaybından kaynaklı mağduriyetlerin giderilmesine büyük oranda katkı verecek bu sistem ile mahkemelerin yükleri de azalmış olacak. SATSO olarak işçi-işveren diyaloğuna destek verecek bir Avrupa Birliği projemizi de yaptık onun da çalışmaları hızla devam ediyor” şeklinde konuştu.

 

Otomotiv şehri

Yerli oto çalışmalarının da sürdüğünü ifade eden Kösemusul, “ Ay içerisinde Valimizi, Milletvekillerimizi, Büyükşehir Belediye Başkanımızı programlarımız vesilesiyle Odamızda misafir ettik. Milletvekillerimiz Recep Uncuoğlu, Ayhan Sefer Üstün, Ali İhsan Yavuz ve Mustafa İsen ile bir araya gelerek Sakarya’mızın sanayi geleceğini, organize sanayi ve organize ticaret bölgelerini istişare ettik. İş dünyamızın sorunları ve taleplerini dikkate alarak, Sakarya’mızın potansiyelini harekete geçirerek milli üretimler ve otomotiv şehri olmak hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

 

Marka desteği

Mahmut Kösemusul, “ Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Mali Destek Programı kapsamında kurulduğu günden bu yana Sakarya’da 103 farklı projeye toplam 31,6 milyon TL destek sağladı. Firmalarımızın ve kurumlarımızın eş finansmanı ile birlikte Sakarya’mıza toplamda 56,9 milyon TL tutarında yatırım gerçekleşti. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı 2018 yılı proje teklif çağrıları kapsamında bölgedeki kar amacı güden ve gütmeyen kuruluşların bölgesel gelişmeye ivme kazandıracak projeleri için toplamda 25 milyon TL destek verecek. Sakarya’mızın potansiyelini çok iyi değerlendirmek zorundayız” şeklinde konuştu.

 

Girişimcilik eğitimleri

Ülkemizin ve bölgemizin en büyük sorunlarından olan istihdamın arttırılmasının ilk amaçlarından birisi olduğunu dile getiren Kösemusul, “Bu kapsamda İŞKUR İl Müdürümüzle 2018 yılı Girişimcilik Eğitimleri için protokolümüzü yeniledik. Her yıl bin kişi olan sayımızı bu yıl 1250 kişiye çıkardık. Sakarya’mızda patent başvurularında da artış var. 2013 yılında 79 olan başvuru sayısı 2017’de 142’ye yükselmiş. Yani son 4 yılda yaklaşık 2 kat artmış. 2016’da bu rakam 135. İnşallah bu veriler daha da iyi olacak. Eğitime, istihdama, arge ve inovasyona, tasarım ve markalaşmaya daha çok önem vereceğiz” dedi.

 

İstihdam hedefi

Kösemusul, “İstihdam seferberliğinde de Sakarya’mız için son rakam ilave 21 bin 600 kişi oldu. Geçtiğimiz yıla oranla yaklaşık yüzde 20’lik bir yükseliş var. Kadın ve genç istihdamında da memnuniyet verici rakamlar var. Yüzde 32 seviyesinde yükselişlerle kadınlarda 7 bin 165, gençlerde 9 bin 608 kişi işe yerleştirilmiş. İŞKUR Müdürümüze ve şehrimiz iş dünyasına teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımızın 2018 yılı için çağrısı ilave iki istihdam sağlamak. Yeni kümelenme projelerinde ve yatırımlarda istihdama ihtiyacımız hep olacak.

 

Mobilya merkezi

Şehrin sanayisi ve ticaretinin tertipli ve düzenli bir şekilde olması için gayret gösterdiklerini belirten Kösemusul, “SAMİKOP kooperatifi başkanı Lütfi Sunman ile bir araya geldik. Kaynarca’da, Mobilya İhtisas OSB’nin yanında, sanayi imarlı 241 dönüm araziyi kooperatif satın aldı.  Yapılacak işyerleri 500 metrekare ve katları olarak 200’ün üzerinde işyeri hesaplandı ve son rakamlara göre 103 işyeri sahiplendirildi. Sahiplenenler sadece Sakarya’mızdan değil, İnegöl, Kocaeli ve İstanbul’dan. Mobilya imalat merkezi olacak olan bu bölge ile bu sektörde de markalaşmak istiyoruz” dedi.

 

Antalya’ya gidiyorlar

Kösemusul, “2018-2021 yol haritamızı belirlemek adına, bu günün verilerinden yola çıkarak, kurumumuzun hedeflerini, yani gelecek zaman diliminde nerede olacağımızı ortaya koyarak, geleceğimizi planlamak için çalışmalara başladık. 12 Şubat’ta şehrimizde iç paydaşlarımızla bir toplantımız olacak. 16-18 Şubat tarihleri arasında da sizlerle birlikte Antalya’da inşallah Stratejik Plan çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz” dedi.

 

‘Külfet olacak’

Kösemusul’un aylık faaliyetlerle ilgili konuşmasının ardından geçilen Dilek ve Temenniler Bölümünde kürsüye gelen Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu, son kaynak tedarik tarifesi yönetmeliğinin onayladığı bilgisini vererek bu uygulamanın 1 Nisan itibariyle OSB’ler ve çok tüketimli işletmeleri de etkileyeceğini ifade etti. Uygulamanın maddi anlamda yüzde 20 oranında bir külfet getireceğini belirten Borazancıoğlu, bu konuda özel tedarik şirketlerinin de bu konuda enerji kullanıcılarına destek olmadığını dile getirdi.

 

Afrin operasyonu

Meclis Üyesi Adem Bilgen ise konuşmasında, AfrinZeytindalıOpreasyonu’na değinerek “Allah Mehmetçiğimizi muhafaza etsin. Savaşı seven bir millet olmadık hiçbir zaman. Ama vatan söz konusu olduğunda gerisi teferruattır. Ordumuza maddi ve manevi destek olmaya devam etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

1 Şubat 2018 , Perşembe Bu haber toplam 732 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU