Günün Tarihi:21 Eylül 2021

İşçinin zamlı sözleşme bayramı


MESS ile yapılan uzun sözleşme görüşmelerinin ardından aldıkları yüzde 24,63 zam oranı ile yüzleri gülen Türk Metal Sendikası’na bağlı işçiler kazandıkları hakları bayram ederek kutladılar.

Halay çektiler

Otokar Fabrikası’nın bahçesinde düzenlenen kutlamaya Türk Metal Sendikası Sakarya Şube Başkanı Olcay Meriç, sendika yöneticileri ve işçiler katıldı. 100 yılın sözleşmesi olarak nitelendirilen sözleşmenin mutluluğunu yaşayan işçiler halay çekerek sevinçlerini yaşadılar.

En büyük mutluluk

İşçinin hakkını sonuna kadar savunmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Türk Metal Sendikası Sakarya Şube Başkanı Olcay Meriç, “ Uzun süren görüşmeler sonrasında güzel bir sözleşmeye imza attık. İşçilerimizin bu sevinci yaşaması bizim de en büyük mutluluğumuz” dedi.

Alınan haklar

Sakarya’da bulunan örgütlü işyerlerinde eylemleri kararlılıkta sürdüklerini söyleyen

Meriç, “Sözleşmede alınan haklar şunlardır. Sözleşme 2 yıllık olarak imzalandı.  Çekme gereğince 31 Ağustos 2017'deki saatlik ücretleri 1 Eylül 2017'den itibaren geçerli olmak üzere 9 liraya çekilecek. Herkese seyyanen 1 lira 60 kuruş verilecek. Kıdem zammı her yıl için 10 kuruş olacak. 15 yılda kıdem zammı sınırlı tutulacak ama 15 yıl ve üzerindeki kıdemli işçiler kıdem zammı olarak aylık 450 lira alacak” dedi. 

930 liraya kadar

Meriç, “Ayrıca kıdem yılını 1 Ocak 2017'den önce iş başı yapan herkes alacak. Sosyal hakları haricinde 1 yılını dolduran işçi en az 510 liradan başlayan ve 930 liraya kadar giden kazanım elde edecek. Bu zamların ortalama getirisi % 24,63 oldu. Bunun açılımı da şöyle: Çekmeden 1.18, seyyanen zamdan yüzde 15.83, kıdem zammından ise yüzde 7.62 şeklinde. Sosyal haklarla alınan zam oranı ise yüzde 23 oldu. Bunun getirisi aylık 50 lira 91 kuruş. Bunun da totalde aylık getiri yüzde 1.68. Zam oranları ile sosyal yardımların kümülatif toplamı yüzde 26.31. Zamlar işe giriş yılına göre değişiklik göstermekte” dedi.

Ek haklar

Meriç, “Ek haklarımız. Tamamlayıcı sağlık sigortası, maddi getirisi yıllık 480 lira, kayınvalide ve kayınbaba vefatında 3 günlük izin, posta başı tazminatında saat başı yüzde 8, banka promosyonu, metal işçisinin hakkını alabilmek için yılmadan uğraşan genel başkanımıza ve yönetim kurulu üyelerimize, bu zorlu süreçte desteğini esirgemeyen üyelerimize ve basın mensuplarına yönetimim adına teşekkür ederim” dedi. 

3 Şubat 2018 , Cumartesi Bu haber toplam 1471 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU