Günün Tarihi:16 Temmuz 2020

‘Tek Millet Tek Gözyaşı’


Erenler Belediyesi ‘Tek Millet Tek Gözyaşı’ diyerek katliamın 26.yılında Hocalı Parkı ve Anıtının açılışını yapacak. Başkan Öztürk kardeş ülke Azerbaycan’dan Bakanlarında katılacağı açılışa Sakaryalıları davet etti.

Anıt açılışı

Erenler Belediyesi, İşgalci Ermenilerin 1992 yılında Azerbaycan’ın Karabağ Bölgesi Hocalı kasabasında gerçekleştirdiği katliamda hayatını kaybeden Azerbaycan Türkleri anısına Türbe Caddesi üzerinde bulunan Hocalı Parkı’nda simgesel bir anıt inşaat etti. Hocalı Katliamını protesto etmek ve şehitlerimizi yâd etmek için inşa edilen anıtın açılışı 9 Şubat Cuma Günü Saat 14.30 da gerçekleşecek. Soykırımda hayatını kaybeden vatandaşlarımız için Kur’an-ı Kerim tilaveti yapılacak. Program Erenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde aynı günün akşamında  ‘Tek Millet Tek Gözyaşı’ şiir gecesi ile devam edecek.

Katliam

Azeri resmî kaynaklarına göre, 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 Azeri vahşice öldürüldü, toplam 487 kişi ağır yaralandı. Sekiz aile tamamen yok oldu, 487 kişi sakat kaldı ve bin 275 kişi esir alındı. Esir alınanlardan 68’i kadın ve 28’i çocuk toplam 150 kişinin yaşayıp yaşamadığı belli değil. Dünyanın görmezden geldiği Hocalı Anıtı için iki kardeş ülkenin temsilcileri Erenler’de buluşuyor. Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu,  Azerbaycan Milletvekilleri Ganire Pashayeva ile Sona Aliyev, Azerbaycan Büyükelçisi ve İstanbul Konsolosunun da açılışa katılması bekleniyor.

Şiirli protesto

Anıt Açılışı sonrasında gerçekleşecek olan ‘Tek Millet Tek Gözyaşı’ Şiir Gecesine, Gecenin Sessizliğini Bozan Şairler olarak Gagavuzya, Telafer, Doğu Türkistan, Azerbaycan ve Türkiye’den birçok misafir şair konuk olacak. Gecenin sessizliğini bozan şairler, 26 yıl önce yaşanan insanlık dramının unutulmaması için şarkı ve şiirlerle katliamı protesto edecekler. Kardeş ülke Azerbaycan’ın yaşadığı acıyı paylaşacak olan şairler soykırımı görmezden gelenlere bu kez Erenler’den haykıracak.

Davet

Hocalı Anıtı’nın açılışına ve devamında ki programa tüm vatandaşları davet eden Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, “Katliamın 26. Yılında ilçemizde bir anıt inşa ederek şehitlerimizi anma programı düzenliyoruz. 1992’de Hocalıdaki soydaşlarımızı katledenler, 15 Temmuz’da bizim ülkemizi bölmeye çalışanlarla aynı kaptan beslenenler. Milletimize ve mazlumlara yapılan bu zulümlerin sona ermesi için düzenlenen etkinliklerin önemli olduğunu düşünüyorum. Bilge Kral Aliya’nın dediği gibi; Unutulan Soykırımlar Tekrarlanır! Kardeşlerimize kıyanları unutmadığımızı her platformda gür sesimizle haykıracağız” dedi.

 

7 Şubat 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 570 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU